بورس پیشتاز رونق اقتصاد

اقتصادبرتر

شاخص سهام با صعود روز گذشته، وارد محدوده ۱۸۸ هزار واحدی شد و به این ترتیب نسبت به کف قبلی خود در اواخر بهمن، ۳۲ کانال‌شکنی را به ثبت رسانده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، در ادبیات مالی این میزان رشد ۲۰ درصدی به معنای ورود به رونق رسمی است. این روزها بورس را باید پیشتاز بازارها در رونق دانست.

*رشد ادامه دار شاخص در روزهای بهاری اول سال

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸، با افزایش ۱۵۳۹ واحدی به رقم ۱۸۸ هزار و ۷۵ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با افزایش ۵۹۰ واحدی به ۳۶ هزار و ۶۱۸ واحد را نمایش داد. همچنین شاخص کل فرابورس با ۱۹ واحد افزایش به عدد ۲۴۱۰ واحد رسید. در این روز با معامله سه میلیارد و ۸۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی در ۲۸۹ هزار و ۶۲۱ نوبت داد و ستد، ارزش کل معاملات نقدی بورس تهران به بیش از ۹۸۹ میلیارد تومان رسید.

بر اساس گزارشها، طی این معاملات گروه خودرو، شیمیایی و بانک برترین گروه‌های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند. همچنین نمادهای تکنو، وپارس و غمهرا بیشترین افزایش قیمت و نمادهای ثامان، دکوثر و کسرام بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند. همچنین بیشتر سهام گروه فلزات اساسی با روند افزایشی در قیمت پایانی روبه‌رو شدند و بعضا بیش از چهار درصد رشد قیمت را تجربه کردند.

در گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز شاهد رشد قیمت بیشتر سهام بودیم. در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای نیز بیشتر سهم‌ها روند افزایشی داشتند اما این افزایش عمدتاً تا کمتر از دو درصد بود. سهام شرکت‌های خودروسازی نیز امروز با روند افزایشی در قیمت پایانی مواجه شد به طوری که سایپا و ایران خودرو دو سهم شاخص‌های این گروه بیش از چهار درصد در قیمت پایانی رشد کردند و در لیست شرکت‌های تأثیرگذار روی شاخص قرار گرفتند.

*رشد بورس ادامه دار است

یک تحلیل‌گر بازار سرمایه گفت: زمانی که بازار سرمایه وارد فاز اصلاحی می‌شود طولانی مدت نیست و در واقع یک فرصت خرید محسوب می‌شود و مجددا گروه فلزات اساسی، پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها، خورویی، مسکنی و سیمانی همگی یک رشد خوب را تجربه خواهند کرد.

یوسف اصلانی در تشریح تحولات بازار سرمایه در روزهای کاری ایام نوروز گفت: در پنجم فروردین ماه که فعالیت بورس آغاز شد، معامله سهام خودرویی‌ وضعیت خوبی داشت. همچنین سهام شرکت‌های سیمانی و ساختمانی نیز وضعیت مناسبی داشتند. در واقع بازار با مثبت شدن این شرکت‌ها آغاز شد. سهام شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی و معدنی در حال در جا زدن بودند که این شرکت‌ها هم با ارائه گزارش‌های ماهانه خوبی که بر روی کدال فرستادند توانستند در روزهای کاری بعدی رشد مناسبی داشته باشند و نوبت صف خرید این شرکت‌ها شد.

اصلانی ادامه داد: پیش‌بینی از روزهای آینده بازار این است که همچنان وضعیت گروه سیمانی و ساختمانی مناسب باشند. البته این احتمال وجود دارد که پس از این رشدهایی که اتفاق افتاده؛ در روزهای آینده بازار وارد فاز اصلاحی بشود. زیرا در روزهای پیش رو عرضه کننده‌های اصلی که حقوقی‌ها هستند با پایان ایام نوروز به صورت جدی‌تر فعالیت خواهند کرد، به همین دلیل در بازار عرضه‌ها بیشتر خواهد شد، در نتیجه بازار وارد فاز اصلاحی خواهد شد. البته این فاز اصلاحی طولانی مدت نیست و در واقع یک فرصت خرید محسوب می‌شود و مجددا گروه فلزات اساسی، پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها، خورویی، مسکنی و سیمانی همگی یک رشد خوب را تجربه خواهند کرد.

این تحلیل‌گر بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که تحریم‌ها بر وضعیت شرکت‌های صادرات‌محور چه تاثیری داشته؟، گفت: فعلا که گزارش عملکرد شرکت‌های صادراتی خوب بوده است.

وی در تشریح علت این رشد گفت: گزارش عملکرد شرکت‌ها مناسب بوده، همچنین قیمت‌های جهانی خیلی خوب بوده، مثلا قیمت جهانی معاملات سنگ آهن و نفت رشد قابل توجهی داشته است. قیمت جهانی فلزات اساسی مس مس و روی، رشد داشته‌اند. مهم‌تر از همه این موارد، اینکه بازارهای جهانی دارند به استقبال توافق چین و آمریکا می‌روند. یعنی یک دید مثبت نسبت به توافق چین و آمریکا وجود دارد. در این صورت وضعیت کامودیتی‌های معدنی و فلزی، خوب خواهد بود.

اصلانی اظهار داشت: مجموع این موارد موجب شده که نگاه مثبتی به بورس ایران شکل بگیرد، یعنی پیش‌بینی‌ها این است که احتمالا شاخص تا عدد ۱۸۰ هزار پایین بیاید و یک اصلاح را تجربه کند، پس از آن یک حرکت مثبت تا محدوده ۲۲۰ هزار را شاهد باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه یکی دیگر از دلایل رشد بازار را نزدیکی به فصل مجامع عمومی شرکت‌ها دانست و افزود: به تدریج داریم به فصل گزارش‌های سالانه و برگزاری مجامع نزدیک می‌شویم. بسیاری از بازیگران می‌خواهند در مجمع عمومی شرکت‌ها حاضر باشند و از سودهای تقسیمی شرکت‌ها استفاده کنند. پیشنهاد من به افراد حقیقی این است که به فکر مجمع عمومی باشند و تا برج چهار به سهامداری ادامه بدهند.

*ورود به دوره رسمی رونق

شاخص کل بورس تهران پس از عقب‌نشینی از قله تاریخی خود در پاییز سال گذشته، در بیست‌وهشتمین روز بهمن به کف خود، یعنی ۱۵۶ هزار واحد تنزل کرد. سپس با تخلیه هیجانات منفی در بورس تهران و تغییر جهت قیمت‌های جهانی نفت و دیگر مواد خام، شاخص گام در مسیر صعودی گذاشت و رفته رفته از کف خود فاصله گرفت.

شیب این روند از روزهای پایانی سال گذشته با رشد پیوسته شاخص بیشتر شد و در نهایت، استمرار این الگو در سال جدید سبب شد تا شاخص در پایان معاملات روز گذشته ضمن صعود ۵/ ۲۰ درصدی از کف خود، به عدد ۱۸۸ هزار واحد دست یابد. محاسبه اختلاف این دو رقم نشان‌دهنده رشد ۳۲ کانالی شاخص دماسنج سهام طی تقریبا یک و نیم ماه اخیر است.مطابق ادبیات بازارهای مالی، رشد ۲۰ درصدی قیمت از کف به مثابه رونق رسمی هر بازار (Bullish Market) شناخته می‌شود.

بنابراین ثبت روند صعودی اخیر را می‌توان به معنای ورود بورس تهران به دوره رونق رسمی قلمداد کرد که توام با افزایش قابل اعتنای ارزش معاملات خرد و حضور معامله‌گران حقیقی در سمت خرید، ورود پول‌های جدید به بازار سهام را تا حدود زیادی تایید می‌کند.

*رونق با چاشنی پول‌های تازه

آغاز موج صعودی اخیر از اواخر اسفند برخی از کارشناسان را بر آن داشت تا شروع رشد قیمت‌ها را حاصل ورود پول‌های تازه تلقی کنند. اما در ابتدای این موج به دلیل ارزش نه‌چندان زیاد معاملات، ورود پول‌های تازه به بازار محل تردید شماری از تحلیل‌گران قرار گرفت.

مساله ورود پول‌های تازه با توجه به ضعف جریان نقدینگی، فرضیه ورود پول‌های تازه را مورد تردید قرار داد. در آن دوره به نظر می‌رسید که پیوستن پول‌های منجمد و پارک‌شده نقش موثرتری در تحریک تقاضا داشته تا ورود سرمایه جدید. اما با استمرار این الگو به تدریج محافظه‌کاری در بازار کمرنگ‌تر شد و با حضور مضاعف معامله‌گران حقیقی بر میزان تقاضا و رشد قیمت‌ها افزوده شد و همین امر گمانه‌زنی در مورد ورود سرمایه‌های جدید را تقویت کرد.

تخلیه فشار روانی حاکم بر بازار پس از انتشار گزارش عملکرد در واپسین ماه‌های سال قبل، بهبود روابط تجاری آمریکا با چین، رشد بهای نفت با کاهش تولید اوپک، رونق معاملات بورس کالا از پارامترهای بنیادی تاثیرگذار بر رشد شاخص بورس تهران بودند. البته اتفاق نظر گروه‌های تحلیلی بر ارزندگی طیف زیادی از سهم‌ها در آن مقطع زمانی (برآورد عدد ۹/ ۳ مرتبه‌ای برای نسبتP بر E از سوی تحلیل‌گران) در تامین امنیت روانی معامله‌گران موثر واقع شد.

حفظ شرایط مساعد در سال جدید و رونمایی از عملکرد قابل قبول شرکت‌های بورسی در اسفند هم مزید بر علت شد تا پول‌های تازه با اطمینان بیشتری به عرصه سهام بپیوندند. بر اساس آمار تغییر مالکیت، حدود ۴۲۰ میلیارد تومان سرمایه از سوی سهامداران حقیقی طی این موج صعودی-از بیستم اسفند تا روز گذشته- به جریان معاملات سهام پیوسته‌اند که ترکیب آن با ارزش بالای معاملات فرضیه ورود پول‌های تازه به بازار را تا حدود زیادی تایید می‌کند. فعالان بورس تهران روز گذشته حدود ۸۹۰ میلیارد تومان سهم را دست‌به‌دست کردند. رقمی که از دادوستدهای ابتدای آبان سال گذشته تاکنون بی‌سابقه بود.

پاسخ دادن