هشدار صندوق بین المللی پول به ترامپ

«گری رایس» Gerry Rice سخنگوی صندوق بین المللی پول (FMI)، کسی که دیروز (جمعه) مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده، هشدار داد که این اقدام باعث ضربه به اقتصاد آمریکا و همچنین اقتصاد جهانی می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ اسفند ۹۶

«گری رایس» Gerry Rice سخنگوی صندوق بین المللی پول (FMI)، کسی که دیروز (جمعه) مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده، هشدار داد که این اقدام باعث ضربه به اقتصاد آمریکا و همچنین اقتصاد جهانی می شود.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم به این کشور را افزایش خواهد داد اما این تصمیم پیامدهایی خواهد داشت.

روزنامه الکترونیکی «لا پلیتیکا آنلاین» (La Política Online) در گزارشی نوشت، «گری رایس» Gerry Rice سخنگوی صندوق بین المللی پول (FMI)، کسی که دیروز (جمعه) مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده، هشدار داد که این اقدام باعث ضربه به اقتصاد آمریکا و همچنین اقتصاد جهانی می شود.

گری رایس دیروز (جمعه) مخالفت خود را با این تصمیم ترامپ اعلام کرده بود.

برزیل و آرژانتین در حال بررسی تاثیر احتمالی اقدام ترامپ بر اقتصاد هستند؛ اقدامی که ترامپ گفته است این هفته آن را تصویب خواهد کرد.

دونالد ترامپ تاکید کرده بود که ۲۵ درصد تعرفه گمرکی برای واردات فولاد و ۱۰ درصد تعرفه گمرکی برای آلومینیوم وضع می کند.

گفته شده است، این تعرفه ها حتی بالاتر از رقمی هستند که «ویلبر راس» Wilbur Ross وزیر بازرگانی آمریکا پیشنهاد کرده است.

گری رایس گفت، «محدودیت های واردات اعلام شده توسط رئیس جمهور آمریکا احتمالا نه تنها باعث آسیب رساندن به اقتصاد در خارج از این کشور می شود، بلکه به اقتصاد خود آمریکا از جمله بخش های تولید و ساخت و ساز آن که مصرف کنندگان مهم آلومینیوم و فولاد هستند، نیز لطمه می زند.»

سخنگوی صندوق بین المللی پول در بیانیه رسمی اعلام کرد:

«ما نگران آن هستیم که اقدامات پیشنهادی آمریکا، عملا، باعث بدتر شدن شرایطی شود که در آن، کشورها از استدلال امنیت ملی برای توجیه محدودیت های گسترده در زمینه واردات استفاده می کنند.

ما آمریکا و شرکای تجاری آن را تشویق به همکاری مشترک و سازنده برای کاهش موانع و حل اختلافات تجاری بدون استفاده از چنین اقدامات اضطراری می کنیم.»

اولین برآوردها درباره تاثیر این تعرفه وارداتی بر اقتصاد منطقه ای، برزیل را با شرایط دشوار و پیچیده ای روبرو کرده است.

گفتنی است، گری رایس به ترامپ یادآور شده است که این کشور همسایه (برزیل) در فهرست کشورهای صادر کننده فولاد قرار دارد که به خاطر این تعرفه جدید با مشکل مواجه می شود.

طبق این گزارش، برزیل با ظرفیت تولید سالانه ۵۰ میلیون تن فولاد (یعنی ده برابر ظرفیت آرژانتین) سهم ۱۳ درصد از واردات آمریکا را در اختیار دارد.

به نوبه خود، این صادرات، یک درصد از کل صادرات برزیل را تشکیل می دهد؛ همچنین ۳ درصد صادرات این کشور فولاد هستند و یک سوم از آنها برای آمریکا است.

با توجه به رشد اقتصادی که از یک رکود شدید در سال ۲۰۱۷ به سختی و فقط با یک درصد بدست آمد، این مساله می تواند ضربه ای به یکی از صنایع اصلی آن وارد کند، زیرا ۴۰ درصد از تولید آن را صادر می کند و این امر تهدید بسیار شدیدی برای این بخش محسوب می شود.

در آرژانیتن، شرکت هایی که بیشترین آسیب ها را متحمل خواهند شد، شرکت های «تچینت» Techint و «آلوار» Aluar خواهند بود که در صنایع فولاد و آلومینیوم فعال هستند.

روزنامه الکترونیکی «لا پلیتیکا آنلاین» در ادامه نوشت، در حال حاضر موضوع افزایش تعرفه وارداتی هنوز در حد حرف است و ما هنوز درباره تصویب شدن یا نشدن آن در چند روز آینده اطلاعی نداریم. در حال حاضر فقط گمانه زنی ها مطرح هستند.

روزنامه لا پلیتیکا آنلاین پیش بینی کرده است، این تصمیم تاثیر بسیاری بر مازاد فولاد چین خواهد داشت، که اگر تولیدات آن به بازار آمریکا صادر نشود، می تواند وارد بازارهای دیگری شوند.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: بسیاری از شرکت های آمریکایی به شدت با تعرفه های پیشنهادی ترامپ در مورد آلومینیوم و فولاد مخالف بوده و معتقدند که این اقدام موجب افزایش قیمت همه اقلام مصرفی شده و شرکت ها را مجبور به تعدیل نیرو خواهد کرد.

بلومبرگ ادامه داد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، افزایش تعرفه های مربوط به آلومینیوم و فولاد را که به اعتقاد وی در درجه اول اهمیت قرار دارند، پیشنهاد داده است. در حالی که بزرگ ترین ضربه این سیاست به صنعت خودرو و هواپیماسازی وارد می شود، اما طیف گسترده ای از کسب و کارها آمریکایی را به صورت غیرمستقیم نیز تحت تاثیر قرار می دهد که می توان به شرکت های تولید آبجو، نوشابه، آب نبات، کنسروجات و حتی شرکت های داروسازی که از آلومینیوم برای بسته بندی دارو استفاده می کنند و شرکت های الکترونیک مانند آیفون اشاره کرد.
براین اساس، ترامپ تعرفه واردات ۲۵ درصدی را برای فولاد و ۱۰ درصدی را برای آلومینیوم اعمال خواهد کرد و هیچ کشوری از این قاعده معاف نخواهد بود. این اقدام برخی از شرکت ها و صنایع بزرگ را بر آن داشته تا نظر خود را در مورد این تصمیم بیان کنند.

صنایع خودروسازی و هوافضا

تعرفه های جدید به احتمال زیاد صنایع خودروسازی و هوافضا را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. شرکت تویوتا و هیوندای اعلام کرده اند که پیشنهاد اخیر دولت، قیمت خرید و فروش خودرو را در آمریکا افزایش خواهد داد.
این شرکت خودروساز ژاپنی در بیانیه ای از طریق ایمیل اظهار داشت: تعرفه های غیرقانونی اعمال شده بر واردات فولاد و آلومینیوم، قیمت محصولات داخلی و وارداتی را افزایش می دهد و در نتیجه هزینه های غیر ضروری را به مشتریان تحمیل خواهد کرد.

صنایع کنسروسازی

اگرچه صنایع کنسرو سازی در مقایسه با سایر صنایع از مواد فلزی به مراتب کمتری استفاده می کنند، اما با این حال خریداران و فروشندگان این صنایع به شدت نسبت به تاثیرات منفی آن ابراز نگرانی کردند.

فناوری

گوشی های آیفون، لپ تاپ و محصولاتی از این دست، بسته به نحوه اعمال تعرفه ها، آسیب خواهند دید. بسیاری از ابزارها و وسایل الکترونیکی اپل از جمله گوشی هایی با لبه های آلومینیومی یا فولادی، در چین ساخته می شوند. مطابق گفته های تحلیلگران ، اگر هزینه ها فقط بر مواد اولیه اعمال شود، اثر آن بر روی اپل لحظه ای خواهد بود، زیرا این شرکت تنها بخش کوچکی از تجهیزات و وسایل الکترونیکی مورد نیاز خود را در ایالات متحده تولید می کند، اما اگر تعرفه ها به قیمت تمام شده این محصولات نیز اعمال شود، هزینه های تولید رایانه و آیفون های شرکت اپل می تواند به میزان ۰٫۲ درصد افزایش یابد.

تولید و کشاورزی

درصورتی که شرکای تجاری آمریکا تصمیم به مجازات صادرکنندگان بگیرند، تولید گندم و سایر غلات این کشور نیز می تواند صدمه ببیند.
سخنگوی گروه تجاری تولیدکنندگان گندم ویرجینیا گفت: ما بارها و بارها هشدار داده ایم که خطرات انتقامجویی شرکای تجاری آمریکا، پیامدهای جدی و بالقوه ای داشته و نه تنها برای گندم، بلکه برای کشاورزی آمریکایی خطرآفرین خواهد بود.

خطوط لوله انتقال نفت

اگرچه افزایش تولید فولاد داخلی ممکن است صنایع زغال سنگ را رونق بخشد، اما به دیگر بخش های صنعت انرژی به شدت آسیب می زند. براساس تخمین اتحادیه خطوط لوله نفتی، افزایش قیمت فولاد، هزینه ساخت و تولید یک خط لوله معمولی را تا ۷۶ میلیون دلار افزایش خواهد داد.

صنایع فولاد

با این حال تعرفه های پیشنهادی مورد خشم و غضب همگان قرار نگرفته است، زیرا در واقع تولید کنندگان فولاد و آلومینیوم ایالات متحده آن را به عنوان راهی برای تقویت تولید داخلی می بینند.
مدیرعامل یک شرکت آلومینیوم سازی نیز در این باره گفت: تلفیقی از تعرفه ها و سهمیه بندی ها، شرکت ها را برای ایجاد ۳۵۰ شغل و ۱۵۰ هزار تن تولید سالانه توانمند خواهد ساخت.
با این حال، همه شرکت های تولید فلزات با رویکرد ترامپ کنار نمی آیند. شرکت آلومینیم آمریکا (آلکوا) هفته گذشته اعلان کرد: بهترین راه برای حل این مسئله، سازمان تجارت جهانی است. این شرکت بزرگ آلومینیوم سازی افزود: ما معتقدیم که شرکای مهم تجاری از جمله کانادا، باید از پردداخت هر تعرفه ای برای آلومینیوم معاف شوند. اگرچه صنعت آلومینیوم یک زنجیره یکپارچه است، اما اقداماتی از این دست نباید شرکت هایی را که از قوانین تبعیت می کنند، مجازات کند.
گفتنی است تعرفه های پیشنهادی ترامپ، باعث ایجاد تفرقه حتی در میان جمهوریخواهان شده است. به طوری که برخی از آنان معتقدند که چنین تصمیم بزرگ و همه جانبه ای، اقتصاد آمریکا را بصورت کاملا منفی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پاسخ دادن