بیانیه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران

پس از دیدار امروز رافائل گروسی با محمد اسلامی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیانیه مشترک منتشر کردند و بر گسترش همکاری‌های فنی ایران و آژانس در زمینه های مختلف هسته‌ای تاکید نمودند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، در این بیانیه آمده است:

۱) طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فی‌مابین در فضایی سازنده و منحصراً فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

۲) در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. در همین راستا، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار خواهد کرد و مدیرکل نیز در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد نمود تا مشورت‌های سطح بالا با هدف تقویت همکاری‌های میان ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف و بحث در خصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

۳) به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

محمد اسلامی: حافظه دوربین ها پاک نمى شود

رییس سازمان انرژى اتمى پس از دیدار با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: امروز مذاکرات خوب و سازنده ای با آقای رافائل گروسى داشتیم.

روح حاکم بر مذاکرات، ایجاد فرصت برای توسعه تعاملات، همکاری ها در چارچوب موازین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

مسائل فی مابین اساسا فنی است و مسائل سیاسی جایگاهی در روابط فیمابین ندارد.

تصمیم گرفتیم در اجلاس آینده شرکت کنیم و در حاشیه اجلاس مذاکرات و گفتگوهای خود را ادامه دهیم.

توافق کرده ایم ایشان در آینده نزدیک دوباره به تهران سفر کند.

همچنین توافق کردیم برای تعویض کارت های حافظه دوربین های نظارتی فنی به ایران بیایند و اقدامات لازم که برای دوربین ها به لحاظ فنی انجام شود را انجام دهند.

کارت حافظه طبق روالی که در ایران هست و در آنجا نگهداری می شود همین جا پلمپ می کنند و کارت های جدید را نصب می کند.

استقبال روسیه از توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در توئیتی نوشت: بازدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رافائل گروسی از تهران موفقیت آمیز بود. تبریک به مدیر کل و ایران.

شکی نیست که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در جلسه خود که روز دوشنبه آغاز می شود ، از این دیدار و نتایج آن استقبال خواهند کرد.

پاسخ دادن