بیت‌کوین گرفتار «حباب گل لاله»؟

اقتصاد برتر

بیت‌کوین که روز جمعه گذشته در ادامه سقوط پرسرعت خود به زیر مرز ۳۰ هزار دلاری نیز رسیده بود، در روزهای گذشته تا حدودی توانست جایگاه خود را در بالای این مرز مستحکم کند.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۸ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، سقوط ۹/ ۱۰ درصدی ارزش بیت‌کوین در هفته گذشته بدترین عملکرد بزرگ‌ترین رمز ارز جهان از ماه آگوست سال گذشته بود.

جری برکمن مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در First American Trust که سرمایه‌ای حدود ۲ میلیارد دلار را مدیریت می‌کند معتقد است که وضعیت کنونی بازار بیت‌کوین تا حدودی به پدیده «حباب گل لاله» شباهت دارد که در آن معامله‌گران در ابتدا قیمتی برای کالایی خاص تعیین می‌کنند و سپس نفر بعدی قیمتی بالاتر را پیشنهاد می‌دهد و تا زمانی که مردم این کالا را بخواهند این کالا ارزش خود را حفظ خواهد کرد.

حباب گل لاله به پدیده‌ای در قرن هفدهم میلادی در هلند گفته می‌شود که در آن قیمت پیاز گل لاله با جهشی ناگهانی مواجه شد و سپس بعد از آن قیمت پیاز این گل به طور ناگهانی سقوط کرد.

بسیاری این پدیده را اولین حباب اقتصادی در طول تاریخ می‌دانند. علاوه‌بر شرکت‌های بزرگ و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، خبرهای جدید حکایت از آن دارد که دانشگاه‌های بزرگ آمریکایی مانند دانشگاه‌هاروارد به صف خریداران بیت‌کوین پیوسته‌اند.

در حال حاضر نظرات بسیار متفاوتی درباره روند آتی قیمت بیت‌کوین وجود دارد؛ نظراتی که یک سر طیف آن ادعا دارند قیمت بیت‌کوین می‌تواند به محدوده بالاتر از ۱۰۰ هزار دلار صعود کند و گروهی دیگر که باور دارند بیت‌کوین در حال حاضر بازاری است با یکی از بزرگ‌ترین حباب‌های تاریخ.

با فرض اینکه بیت‌کوین و دیگر رمزارزها دچار حباب گل لاله شده باشند، سوال بعدی این است که چه زمانی حباب این بازار می‌ترکد؟ جواب ساده به این سوال آن است زمانی که این کالا درخشش خود را به دلیل درخشش کالایی دیگر که کارآیی بهتری دارد و یا هر دلیل دیگری از دست بدهد، این امکان وجود دارد که با وارد آمدن تلنگری حباب قیمتی این کالا ناگهان از بین برود.

یکی از نشانه‌های نزدیک به شکل‌گیری وضعیتی مانند حباب گل لاله در بازار بیت‌کوین رقابت شرکت‌هایی است که در حال افزودن بیت‌کوین به سبد دارایی‌های خود هستند. همچنن خبرها حکایت از آن دارد که دانشگاه‌ها نیز به صف خریداران بیت‌کوین پیوسته‌اند. دانشگاه‌ هاروارد، دانشگاه ییل، دانشگاه براون و همچنین دانشگاه میشیگان از جمله دانشگاه‌هایی هستند که شروع به سرمایه‌گذاری در بازار بیت‌کوین کرده‌اند.

* محمد تقی‌پور – کارشناس

پاسخ دادن