بیت کوین در مدار صعود

قیمت بیت کوین، روز دوشنبه ۵ مهر با ۴.۵۹ درصد افزایش نرخ به ۴۴,۱۳۷ دلار معادل ۱,۲۴۶,۸۲۱,۶۹۷ تومان رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ مهر ۱۴۰۰

بیت کوین باردیگر در مدار صعودی قرار گرفت. روز دوشنبه ۵ مهر قیمت بیت کوین با ثبت افزایش ۴.۵۹ درصد به ۴۴۱۳۷ دلار معادل ۱,۲۴۶,۸۲۱,۶۹۷ تومان رسید.

بالاترین قیمت بیت کوین در ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ معادل ۶۴۸۶۳.۰۹ دلار بوده که هم اینک ۳۲.۰۴ درصد پایین‌تر از آن زمان قرار دارد. تعداد واحد‌های در گردش بیت کوین ۱۸.۸۳ میلیون و تعداد کل واحد‌های آن ۲۱ میلیون خواهد بود.

به جرات می‌توان گفت که بیت کوین طی چند روز گذشته اوقات خوشی را سپری نکرده است. این دارایی تا روز جمعه عملکرد خوبی داشت، ولی از آن زمان، ممنوعیت‌های تازه ابلاغ شده توسط دولت چین آن را به سمت پایین سوق داد. بیت کوین در عرض چند دقیقه از بالای ۴۵۰۰۰ دلار به زیر ۴۱۰۰۰ دلار سقوط کرد.

روز شنبه بیت کوین توانست با اندکی بهبود، ارزش خود را به بالای ۴۳۰۰۰ دلار برساند.

برخی تحلیلگران معتقدند دلیل ریزش بیت کوین این بود که چین در اقدامی ناگهانی سرکوب ارز‌های دیجیتال را تشدید کرد. پیش از این، چین استخراج ارز دیجیتال را در برخی استان‌ها ممنوع کرده بود.

رگولاتور‌ها دلیل نگرانی خود در مورد استخراج ارز‌های دیجیتال را تأثیرات زیست محیطی آن اعلام کردند. همچنین اظهار داشتند، فرآیند استخراج یک فعالیت پر مصرف است که به انرژی زیادی که مصرف می‌کند آسیب‌های زیادی به محیط زیست وارد خواهد کرد.

آژانس‌های دولتی چین، بار‌ها نگرانی‌هایی را در این مورد مطرح کرده اند، اما این گمانه زنی‌ها می‌تواند نظم اقتصادی و مالی کشور را که یکی از اولویت‌های اصلی پکن است، بر هم زند. اینکه چین ارز‌های دیجیتال را تهدیدی برای یوان دیجیتال مستقل خود که در مرحله آزمایشی پیشرفته‌ای قرار دارد می‌داند، کاملاً روشن است. بانک مرکزی چین اعلام نمود که ارز‌های دیجیتال نباید گردش پیدا کنند.

صرافی‌های کریپتو خارج از چین از ارائه خدمات به ساکنان این کشور منع شده اند. همچنین، مؤسسات مالی، شرکت‌های پرداختی و اینترنتی را از تسهیل معاملات ملی کریپتوکارنسی منع کرده اند.

قیمت بیت کوین پیش از جبران این خسارت ۹ درصد دیگر کاهش پیدا کرد. قیمت آن پس از اعلام این خبر تا کمترین سطح ۴۱۹۳۷ دلار سقوط کرد. آلتکوین‌ها نیز به دنبال بیت کوین سقوط قابل توجهی را شاهد بودند. سرکوب ارز‌های دیجیتال در چین بر قیمت کریپتوکارنسی‌ها و سهام شرکت‌های بلاکچینی تأثیر گذاشت. اگرچه، معاملات صبح در آمریکا این ضرر را تا حدودی جبران نمود.

پاسخ دادن