بیش از ۱۰ تن گربه ماهی در جاسک تلف شد

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرمانداری جاسک گفت: در بررسی اولیه تخمین زده می شود که بیش از ۱۰ تن لاشه گربه ماهی در دریا و سواحل این شهرستان یافت شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ فروردین ۱۴۰۰

احمد احمدی نیا گفت : با توجه به حجم بالای لاشه های گربه ماهی ها، علت مرگ این ماهیان در سواحل جاسک در حال بررسی است. مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز دراین باره گفت: همه ماهیان از گونه گربه ماهی بوده که در ساحل مقسا اتفاق افتاده است که ظاهرا زمان زیادی از مرگ آنها ( شب گذشته ) می گذرد.

حبیب مسیحی تازیانی گفت : از تلفات نمونه برداری شده که پس از بررسی بیشتر به آزمایشگاه های مرجع ارسال خواهد شد. وی گفت : به احتمال زیاد علت مرگ این گربه ماهی ها می تواند آلودگی نفتی یا صید ‌صیادی و به احتمال ضعیفی بیماری موجب این تلفات شده  باشد. شاهدان عینی معتقدند : از صبح جمعه تا کنون گربه ماهی های تلف شده در دریا و سواحل جاسک با آب و امواج بالا آمدن و تعداد زیادی نیز حتی در دریا موجود است.

حجم ذخایر گربه ماهی در آبهای جاسک زیاده بوده ، صیدآن بیشتر برای تهیه پودر ماهی و همچنین صادرات صورت می گیرد و مصرف خوراک انسانی در کشور ندارد.

گربه‌ ماهیان از گونه‌های مهم جانوری در دنیا محسوب می‌شوند و به دلیل حضور در نقاط مختلف جهان تنوع قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده‌اند. اکثر مواقع در رودخانه‌های گلی و لجنی و سواحل گرمسیری و آب‌های معتدل یافت می‌شود.

گربه‌ ماهی یا سگ‌ ماهی یا ماهی سبیلو (Catfish) نام گروه بزرگ و گوناگونی از پرتوبالگان است. بیشتر این ماهیان سبیل‌هایی در اطراف دهان خود دارند و دلیل نام‌گذاری آن‌ها به گربه‌ماهی نیز وجود همین سبیل‌ها است. گربه‌ ماهی فاقد پولک است.

انواع گوناگون این ماهی در اقیانوس هند، مجمع الجزایر مالاریاو پراکنش آن درسراسر سواحل شمالی دریای عمان وبخش شرقی خلیج فارس تا بوشهر می‌باشد. این ماهی اندازه متوسط داشته و در آب‌های نزدیک بستر سطح دریادارند، در دریاهای گرمسیر ونیمه گرمسیر تقریباً در تمام دنیا پراکنده می‌باشند. حضور این گروه از ماهیان در نقاط مختلف جهان در دماها و ارتفاعات مختلف تنوع قابل ملاحظه‌ای به آن‌ها داده‌ است.

پاسخ دادن