بیماران کرونایی در بیمارستان ۴۰ درصد کاهش یافت

اعمال محدودیت های کرونا از اول آذر موجب کاهش ۴۰ درصدی موارد بستری بیماران کووید- ۱۹ در بیمارستان‎ها شده اما این وضعیت شکننده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۷ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، شهنام عرشی معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان این مطلب افزود: روند کاهشی بروز و بستری بیماری کووید- ۱۹ در اکثر استان‎ها همچنان ادامه دارد و به جز تعداد محدودی از استان‎ها مانند مازندران که شیب نسبی صعودی دارد. شیب نمودار کرونا در اکثر مناطق کشور نزولی است، البته این وضعیت شکننده است به همین علت محدودیت تردد خودروها بین شهرها با پلاک غیر بومی همچنان برقرار است و محدودیت تردد خودرو از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح علاوه بر شهرهای نارنجی در شهرهای زرد نیز اجرا می شود.

وی گفت: با توجه به کاهش موارد ابتلا و بستری کرونا در کشور، در اکثر بیمارستان‎های کشور بخش های بیمارستانی از حالت اشباع درآمده است و تعداد زیادی از بخش های بیمارستانی که قبل از اعمال محدودیت ها کاملا پر بودند،اکنون تخت خالی هم دارند، حدود ۴۰ درصد از موارد بستری بیماران کرونا کاسته شده است و حتی در برخی بیمارستانها که برخی بخش های بیمارستانی را به بخش کرونا تغییر کاربری داده بودند، این بخش ها تعطیل شده و به کاربری دیگری داده شده است. البته با توجه به محدودیت و کمبود تخت های آی سی یو همچنان بخش های آی سی یو پر هستند و به این زودی ها بخش های آی سی یو خالی نمی شوند.

  • احتمال بازگشت مجدد پیک کرونا

عرشی افزود: روند بروز و ابتلا به ویروس کرونا از حدود چهار هفته گذشته که محدودیت های جدید اعمال شد. در اکثر مناطق کشور نزولی است و امیدواریم با ادامه محدودیت ها و همکاری مردم، این روند ادامه پیدا کند، هر چند نگرانیم که اگر محدودیت ها و سختگیری ها از طرف مردم و دستگاه‎های اجرایی جدی گرفته نشود. اواخر دی و در بهمن ماه دوباره پیک و اوج گرفتن موارد ابتلا و فوتی کرونا را در کشور داشته باشیم. به همین علت از مردم و دستگاه‎های مسئول تقاضا داریم محدودیت ها و توصیه های بهداشتی را به دقت اجرا کنند.  با توجه به جهش ویروس کرونا در انگلستان، اقدامات پیشگیرانه لازم انجام شده از جمله اینکه پروازهای مستقیم از مبدا انگلیس و از ایران به انگلیس متوقف شد. در مورد مسافران غیر مستقیم نیز کنترل‎های مرزی انجام و از همه مسافران تست گرفته می شود و افراد مشکوک قرنطینه می شوند، افرادی هم که در دو هفته گذشته از مبدا انگلیس به ایران آمده اند، همه پیگیری می شوند که آیا بیماری داشته اند یا نه و در صورتی که بیماری داشته باشند، تحت مراقبت قرار می گیرند.  در مورد جزئیات مربوط به جهش ویروس کرونا و تغییرات آن تحقیقات ادامه دارد اما بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده به نظر می رسد میزان قدرت سرایت این ویروس حدود ۷۰ درصد بیشتر شده است اما مرگ آوری آن بیشتر نشده است.

پاسخ دادن