بیمه مردود شد

صنعت بیمه
اقتصاد برتر

صنعت بیمه از دیر باز به عنوان یکی از برترین نهادهای فعال در حوزه مالی و اجتماعی در کشور شناخته شده است و تاثیرگذاری این صنعت بر پویایی و پیشرفت اقتصاد و آرامش و اطمینان بخشی به رفتار جامعه بر کسی پوشیده نیست.


تهران – اقتصاد برتر – ۹ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، بیمه ها در طول تاریخ مامن افرادی بوده اند که بدلایل مختلف دچار خسارت شده و امیدی جز بیمه برای جبران زیان های وارده ناشی از حوادث، تصادفات و یا بلایای طبیعی و دست ساز انسان ندارند. همپای پیشرفت های تکنولوژیک بیمه‌گران همواره در تلاش جهت به ‌روز آوری و تطبیق خود با تغییرات جامعه بوده اند اما برغم تلاش فراوانی که صنعت بیمه انجام داده است هرگز نتوانسته رضایت مخاطبان خود را جلب کند.

هر چه جوامع فناورانه تر و پیچیده تر می شود، بیمه ها با دشواری های سخت تری مواجه می شوند که به سادگی قادر به تامین خسارات وارده به مردم در حوادث مختلف نیستند. بیمه ها تلاش می کنند هر روز به روش های مختلفی به مردم اطمینان بدهند که در بحران ها کنار آنان هستند و خسارات وارده به زندگی آن ها را جبران می کنند. به همین دلیل ده سال پیش منشور اخلاقی صنعت بیمه تدون و ابلاغ شد تا شاید بتواند شکاف عمیق میان بیمه گر و بیمه شده را کاهش دهد اما این منشور نیز تاکنون نتوانسته نمره قبولی از مردم درمانده از بحران ها دریافت کند.

 * مردم به بیمه نمره مردودی دادند

سنجش میزان موفقیت و اثر گذاری تدوین منشور اخلاقی صنعت بیمه توسط سندیکای بیمه گران در ده سالی که از عمر منشور اخلاقی بیمه می گذرد، نشان می دهد صنعت بیمه نتوانسته به اخذ نمره قبولی نایل آید.یکی از نکات مهمی که در این منشور بر ان تاکید شده التزام و تعهد به نرخ ها و شرایط بیمه نامه است همان چیزی که پای صنعت بیمه در ان به شدت می لنگد.

طبق اصول اخلاق حرفه ای صنعت بیمه، کلیه فعالان این صنعت به اصول اخلاقی مشتمل بر پایبندی به مقررات و تعهدات، عدالت و انصاف، شفافیت و صداقت، حفظ کرامت انسانی و رعایت حقوق اجتماعی متعهد هستند.

اما نکته قابل تامل در مفاد این تعهد نامه بند الف  یعنی پایبندی به مقررات و تعهدات است که بر رعایت و حمایت از رقابت آزاد و عادلانه و پیروی از اصول بیمه گری به ویژه در تعیین  نرخ و شرایط و پایبندی به نرخ ها تاکید دارد ضمن اینکه بر پایبندی به قول و تعهد و وفاداری بر عهد و قراردادها اذعان دارد.

بند ب منشور اخلاقی حرفه ای صنعت بیمه ایران بر عدالت و انصاف تاکید کرده و در مفاد این بند بر پرهیز از به چنگ آوردن اطلاعات تجاری رقبا و همچنین تعیین نرخ حق بیمه بر پایه اصول فنی، معقول، منصفانه و در خور شرایط بیمه بدون تاثیر از رقبا ونرخ شکنی تاکید می ورزد.

بند ج منشور اخلاق حرفه ای صنعت بیمه با عنوان شفافیت و صداقت نیز بر اطلاع رسانی به موقع به بیمه گذاران نسبت به بروز هر گونه تعییرات موثر در ادای تعهدات  و توجیه کامل مشتریان نسبت به شرایط پوشش بیمه و محدودیت های دریافت خسارت تصریح داشته است. اما متاسفانه طی ده سالی که از تصویب این منشور می گذرد، ردپای عدم تعهد به این منشور اخلاقی بر پیکره صنعت بیمه دیده می شود. متاسفانه در صنعت رد پای دامپینگ و نرخ شکنی بیش از هر جایی بر قراردادهای بزرگ سنگینی می کند تاجایی که رئیس کل سابق بیمه مرکزی از بی توجهی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت های بیمه به نرخ و شرایط قرارداد های بزرگ بیمه  انتقاد کرد و گفت: دقت و حساسیت کافی هنگام عقد قراردادهای کلان و توجه به نرخ و شرایط و دوری از نرخ شکنی می تواند ریسک صنعت بیمه را به میزان قابل توجهی کاهش داده و توانگری مالی شرکت ها را در سطح مطلوبی حفظ کند.

در حالی مهر نرخ شکنی بر قراردادهای بزرگ از قراردادهای تاسیسات نفت و پتروشیمی تا قراردادهای زلزله کرمانشاه و سیل گلستان، لرستان و خوزستان نقش بسته که بحران عدم وصول حق بیمه نیز مزیت بر علت شده است و این چالش خود مصداقی است بر خودزنی به معنای واقعی در جائی که بیمه گران با ارایه نرخ های غیر فنی تنها با هدف جذب پرتفوی و کسب سهم بازار بیشتر به نسیه فروشی تن می دهند. اما نکته قابل تامل اینجاست که منشاء ایجاد این منشور اخلاقی تنها تشکل صنفی بیمه گران یعنی سندیکا است که اغلب خود هدف انتقادات واقع می گردد، تاجائی که این مثل همیشه در میان مدیران عامل بیمه نقل می شود که “مدیران در جلسات سندیکا بر اجتناب از نرخ شکنی یک کلام می شوند اما پا که از سندیکا بیرون می گذارند یکباره قول ها را می شکنند.”

فعالیت بیمه در سیل خیر نشان می دهد، بیمه گران نمره قبولی از خدمت خود نداشتند. حوادث سیل اخیر نشان داد، بسیاری از خودروهائی که در سیل اسیب دیدند فاقد بیمه بدنه دارای پوشش سیل بوده اند که از عدم تعهد شبکه فروش به ارایه توضیحات کافی و وافی به بیمه گذاران حکایت دارد. در این منشور بر مفادی چون عدم چشم پوشی به تخلفات صنعت بیمه، پرداخت به موقع خسارت، رفتار منصفانه با مشتریان و شرکاء تجاری، صداقت بر مبادله اطلاعات و خودداری از ارایه گزارش های فریب دهنده، خودداری از ارایه اطلاعات نادرست، انتشار مستمر ارایه اطلاعات دقیق مالی، خودداری از تقدیم و دریافت هدیه و محترم دانستن حریم خصوصی مشتریان و رفبا تاکید شده است.

پاسخ دادن