بی ثباتی دلار، بازار‌ها را به هم ریخته است

اقتصاد برتر

تحلیلگران بازار معتقدند، بی ثباتی قیمت دلار اکثر بازار‌های پایه خصوصا بازار سرمایه را به هم ریخته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ ۱ تیر ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا در این زمینه می‌گوید، تردید بازار در مورد نرخ ارز، مجال رشد به بازار نمی‌دهد و هر جا بازار احساس کرده در صورت کاهش نرخ ارز، رشد بیشتر قیمت سهام منطقی نیست، در جا زده است.

بازار سرمایه روز یکشنبه هم قرمز شد و شاخص کل افت تقریباً ۲۷۰۰ واحدی داشت. هفته قبل که بازار سبز بود، بسیاری از فعالان بازار سرمایه به تداوم مثبت‌ها و صعود تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی خوش‌بین بودند و حالا که بازار منفی شده، دوباره موج نا امیدی بازار را در برگرفته است.

رامین خدابنده مدیرعامل شرکت سبد گردان نوین نگر آسیا می‌گوید، تغییر سریع انتظارات بعضی فعالان بازار سرمایه نسبت به وضعیت آتی این بازار احتمالاً به خاطر نگاه تکنیکالی به بازار بوده و به‌ هرحال دیدگاه تکنیکالی نیز بر روند بازار سرمایه اثرگذار است.

وی افزود: از منظر تحلیلی هنوز اتفاق خاصی در بازار سرمایه رخ نداده و هنوز ابهام در مورد سیاست‌های اقتصادی دولت جدید و نیز احیای برجام و نرخ وجود دارد. در مورد احیای برجام، اخبار و اظهارنظرهای ضدونقیضی مطرح‌شده و پیش‌بینی اتفاقات آینده آسان نیست. احیای برجام، نرخ ارز را در کوتاه‌مدت کاهش خواهد داد اما؛ معتقدم قیمت تعادلی دلار در همین محدوده قیمت‌های فعلی بوده و بعید است که اگر افت قیمتی رخ داد، پایدار باشد.

خدابنده تصریح کرد: تردید بازار در مورد نرخ ارز، مجال رشد به بازار نمی‌دهد و هر جا بازار احساس کرده در صورت کاهش نرخ ارز، رشد بیشتر قیمت سهام منطقی نیست، در جا زده است.

این کارشناس بازار سرمایه، در ادامه ضمن اشاره به تاثیر سیاست‌های اقتصادی دولت بر بازار سرمایه، اظهار داشت: به‌هرحال سیاست‌های نظام، از سیاست‌های دولت جدید(رئیس‌جمهور و کابینه) تاثیر می‌پذیرد. علاوه بر این، وضعیت فروش نفت و کسری بودجه دولت هم، روی سیاست‌های اقتصادی دولت و روند بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود.

وی در رابطه با سهم‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری گفت: با توجه به ابهامات موجود، نمی‌توان گفت فرصت خرید هست یا نه؛ اما شخصاً معتقدم فروش در این مقطع منطقی نیست؛ همانطور که خرید اعتباری و استفاده از تسهیلات هم توجیه ندارد. ممکن است بازار سرمایه چند ماهی، حرکت خاصی نداشته باشد و در چنین شرایطی، بهتر است سرمایه‌گذاری‌ها با نگاه فاندامنتال و بلندمدت صورت بگیرد. بسیاری از سهم‌های بازار مخصوصا سهم‌های بزرگ گروه پتروشیمی، فولادی و بانکی با نگاه تحلیلی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، جذاب هستند. بازارهای موازی، چشم‌انداز مثبت‌تری نسبت به بازار سرمایه ندارند و بسیاری از سهم‌های سودده بازار، کم ریسک هستند.

پاسخ دادن