تأثیــــــر انتخابــــــات ریاست‌جمهوری بر نرخ دلار

کارشناس ارزی: دلار نیم‌نگاهی به نتیجه انتخابات دارد و باید زمان انتظار به پایان برسد و نتیجه نهایی مشخص شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

علی حیدری، کارشناس ارزی به خبرنگار #اقتصادبرتر درباره تأثیــــــر انتخابــــــات ریاست‌جمهوری بر نرخ دلار می‌گوید: خود انتخابات ریاست‌جمهــــــوری تأثیرخاصی بر نرخ دلار ندارد، در اقتصاد کشورهایی همچون ایران، پاکستان، ونزوئلا و سوریه اقتصاد تابع رویکردهای سیاسی است و رویکردهای سیاسی اثرگذار بر اقتصاد درمحیط‌های بسته نوشته می‌شوند و برآمده از بطن جامعه نیست. او می‌افزاید: دولت قوه مجریه است و قوانین حکومت و مجلس را اجرا می‌کند و نهایت ۱۰درصد دخل و تصرف دارد؛ درواقع بودجه از قبل نوشته شده هزینه‌ها مشخص شده است، ضمن اینکه اشخاصی که برای نرخ دلار باید و نباید تعیین می‌کنند و به صورت دستوری می‌خواهند نرخ دلار را کاهش دهند، اقتصاد را نمی‌شناسند.

شروط کاهش نرخ دلار به زیر ۱۰هزار تومان

حیدری درباره احتمال کاهش نرخ دلار تا زیر ۱۰ هزار تومان اذعان می‌کند: کاهش نرخ دلار به صورت دستوری و با ارزپاشی جزو سیاست اشخاصی است که اقتصاد را نمی‌شناسند. دلار فقط با رعایت شروط خاصی به زیر ۱۰ هزار تومان می‌رسد. درواقع اگر مجلس استقلال بانک مرکزی را به رسمیت بشناسد این اتفاق می‌افتد و استقلال بانک مرکزی یعنی این امکان را به بانک مرکزی بدهند و شرط بعدی کاهش نرخ دلار تا زیر ۱۰ هزار تومان این است که حاکمیت تعریف دقیقی از اقتصاد کلان ارائه کند.

او تأکید می‌کند: الان در جامعه تعریف مشخصی از اقتصاد کلان وجود ندارد و با این تعریف کنونی از اقتصادکلان، سرمایه‌گذاران در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؛ بلکه منجر به فرار سرمایه‌ها می‌شود. شرط سوم هم برای کاهش نرخ دلار این است که دولت بعدی که سر کار می‌آید سیاست‌های مالی و بازرگانی خودش را با سیاست‌های پولی بانک مرکزی همسو کند. در این صورت کاهش نرخ دلار اتفاق می‌افتد ولی کاهش قیمت به صورت دستوری چاره ساز نیست.

پاسخ دادن