تأکید سازمان امور دیانت ترکیه بر حضور ایران در مناسک حج

 رئیس سازمان امور دیانت ترکیه بر ضرورت حضور مسلمانان ایران در مناسک حج عمره و تمتع تاکید کرد و گفت: در خصوص موضوع حضور ایرانیان در مراسم حج ابراهیمی با مقامات عربستان سعودی رایزنی کرده ایم.

تهران- اقتصاد برتر- ۷ بهمن ۹۵
پروفسور دکتر محمد گورمز روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله محمدعلی تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و دبیر کل پیشین مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: سال گذشته نیز برای حل مساله حضور حجاج ایرانی در مناسک حج خیلی رایزنی کردیم ولی موفق به متقاعد کردن طرف عربستانی برای حل موضوع نشدیم.
وی با اظهار تاسف از تعطیل شدن انجام تکلیف الهی حج برای ایرانیان ادامه داد: ما معتقدیم که تحت هر شرایطی نباید واجب الهی و آموزه های دینی مورد توافق همه مسلمانان از جمله حج تعطیل شود.
وی حج را نماد وحدت مسلمانان دانست و ادامه داد: در سفر اخیر خود به عربستان نیز نخستین سوال من از مقامات سعودی دعوت از ایران برای اعزام حجاج ایرانی برای مناسک امسال بود و اعلام کردند که این دعوت انجام شده است.
وی خواستار اجابت دعوت از سوی ایران برای انجام مناسک حج تمتع شد و گفت: انجام سفر حج برای آینده امت اسلام و تقویت وحدت ضروری است.
وی با تاکید بر گفتگوی دو طرفه برای حل موضوع حضور حجاج ارانی در مراسم حج امسال اضافه کرد: اگر سفر حج و به طور کلی مناسک دینی برقرار باشد و به جا آورده شود، زبان تند حکمفرما نخواهد بود.
وی ادامه داد: به نظر ما هیچ مسلمانی نباید از سفر حج محروم شود و همه باید با حلم و وحدت رفتار کنند چرا که وحدت نیاز امروز امت اسلامی است.
پروفسور گورمز اظهار کرد: برای جلوگیری از حضور ایران در مناسک حج امسال خیلی از محافل دوباره تلاش خواهند کرد ولی من از سایر مقامات مرتبط در کشورهای اسلامی هم خواسته ام که در این خصوص وارد میدان شوند و به حل مساله کمک کنند.
وی در ادامه از دست رفتن وحدت و عدالت را بزرگترین سختی و خسران برای امت اسلامی دانست و افزود: علمای جهان اسلام برای حفظ و تقویت وحدت باید وارد این عرصه شوند و بیش از سیاستمداران تلاش کنند.
رئیس سازمان امور دیانت ترکیه با اظهار تاسف از ادامه جنگ و خونریزی در جهان اسلام بیان کرد: علمای جهان اسلام باید در خصوص وضع فعلی خود تامل کنند چرا که جهان اسلام دچار مشکلات مختلفی است و علما باید راه حل ارائه دهند.
وی اضافه کرد: دل همه ما و همه مسلمانان از وضعیت کنونی خون است چرا که جهان اسلام در شرایط بدی قرار دارد و در مقابل اسلام هراسی نیز در جهان تبلیغ و نهادینه می شود.
وی جلوگیری از ادامه خونریزی و روی آوردن به وحدت را وظیفه کنونی علمای جهان اسلام دانست و اظهار کرد: امروزه استراتژی های نادرست سیاسی موجب کشته و آواره شدن هزاران نفر شده و امکان زندگی مسالمت آمیز سلب شده است.
پروفسور گورمز اضافه کرد: فتنه جنگ و اختلاف جهان اسلام را در برگرفته و ترس ما این است که این فتنه به عنوان میراثی شوم برای نسل بعدی و فرزندان ما باقی بماند.
وی گفت: دنیای اسلام به سمت افراطی گری و خشونت طی مسیر می کند و همین امر تخم فتنه را در منطقه کاشته و دائم تقویت می کند.
مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و دبیر کل پیشین مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به دعوت عربستان از ایران برای حضور در مناسک حج تمتع امسال گفت: امیدواریم هیات ایرانی به عربستان اعزام شده و موضوع حضور حجاج ایرانی در مناسک حج امسال حل شود.
آیت الله محمدعلی تسخیری افزود: ایران و ترکیه کشورهای تاثیرگذار و مهم منطقه هستند و اگر همکاری متقابل داشته باشند، می توانند مشکلات جهان اسلام را حل کنند.
وی ادامه داد: برخی ها نه ترکیه و نه ایران را دوست دارند و تلاش می کنند که روابط را پرتنش کنند ولی امیدواریم که با درک متقابل و آگاهی طرفین، این توطئه ها خنثی شود.
وی با تقدیر از تلاش های رئیس سازمان امور دیانت ترکیه در خصوص وحدت در جهان اسلام و به خصوص حل مساله حضور حجاج ایرانی در مناسک حج بیان کرد: تقریب در مفاهیم اسلامی ریشه دارد و وحدت همچنان راه حل اساسی مشکلات جهان اسلام است.
وی ادامه داد: متاسفانه جهان اسلام از ویژگی اسلامی و قرآنی خود دور افتاده و ضروری است که با همکاری متقابل، در جهت حل همه مسائل جهان اسلام تلاش کنیم.
وی با اشاره به نقش سازنده دو دولت مهم ترکیه و ایران در تحولات منطقه گفت: بسیار خوشحالیم که در سایه همکاری و همفکری متقابل، مذاکرات خوبی در آستانه شکل گرفت و در جریان آن بر حل مساله سوریه تاکید و توافق حاصل شد.
آیت الله تسخیری خواستار تقویت گفتگوی سازنده بین علمای دو کشور ایران و ترکیه شد و افزود: امیدواریم که مقدمات این کار فراهم شده و گفتگوها آغاز شود.

*ایرنا

نظر شما مخاطبان راجع به از سرگیری سفر حجاج ایرانی به مناسک حج چیست؟ ما را از نظرتان در این زمینه آگاه سازید.

پاسخ دادن