تابستان داغ اجاره نشینی

بر خلاف تصور وزیر راه که فکر می‌کرد، قیمت گذاری اجباری وضعیت اجاره نشینان را بهتر می‌کند، هر جه به فصل جابجایی نزدیکتر می‌شویم، قیمت اجاره بها بیشتر افزایش می‌یابد و تابستانی داغی در انتظار مستاجران خواهد بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

این روزها مستاجرانی که به دنبال فایل مناسب برای جا به جایی هستند، روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند، نرخ‌های پیشنهادی از سوی مالکان بسیار بالا است و کمبود فایل مناسب به دلیل کاهش جا به جایی‌ها یافتن آپارتمان مناسب را سخت کرده است.

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید؛ «قداماتی که در بخش مسکن و اجاره اثر گذار بوده و قیمت‌ها در بازار مسکن رو به کاهش است. او تاکید کرده است که در بحث اجاره و قراردادهای آن هر مستاجری که واحد مسکونی را در سال گذشته اجاره کرده امسال هم می‌تواند آن را تمدید کند.»

  • افزایش اجاره آپارتمان در تهران

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد مصوبه ستاد ملی چندان ضمانت اجرایی ندارد و بیشتر توافق‌های اخلاقی میان مستاجران و مالکان در تمدید قرار دادها نقش داشته است. بررسی فایل‌های اجاره نشان می‌دهد یافتن آپارتمان مناسب با اجاره بهای زیر ۳ میلیون به سختی پیدا می‌شود.

به طور مثال اگر اسفند سال ۹۹ قصد اجاره آپارتمانی ۶۰ متری در محدوده مرکزی شهر را داشتیم با نقدینگی ۱۰۰ میلیون رهن و ۲ میلیون اجاره فایل‌های مناسب برای بازدید پیشنهاد می‌شد، اما این روزها برای اجاره آپارتمانی زیر ۷۰ متر در همان منطقه، نمی توان با نقدینگی ۳ میلیون اجاره و رهن ۱۵۰ میلیون آپارتمانی مناسب پیدا کرد.

مالکان نیز معتقدند ، با افزایش قیمت مصالح ساختمانی ، از اجاره نشینی چیزی عایدشان نمی شود، معمولا دو ماه اجاره در سال را باید هزینه تعمیرات و کمیسیون بنگاه کنند ، تازه اگر مستاجر خوش حساب باشد و بموقع اجاره هایش را پرداخت کند. لذا افزایش قیمت اجاره اقدامی منطقی است و نباید از آن گله کرد.

  • تابستان داغ اجاره نشینی

به نظر می‌رسد بر خلاف خوش بینی وزیر در خصوص کاهش قیمت اجاره ها، مستاجران روزهای دشواری را پیش رو دارند و هنوز فصل اجاره آغاز نشده، افزایش‌های نجومی آغاز شده است.

کمبود فایل‌های مناسب هم باعث رونق فایل‌های مشکل دار شده است. آپارتمان‌هایی در طبقات ۴ بدون آسانسور و پارکینگ یا آپارتمان‌های قدیمی که نرخ‌های پیشنهادی شان معمولا کم تر از نرخ‌های پیشنهادی منطقه است.

100

 

پاسخ دادن