تابستان کم آب سختی خواهیم داشت

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تهران گفت : امسال تابستان سخت کم آبی خواهیم داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

محمد رضا بختیاری گفت : آب اکثر سد‌های کشور از حد انتظار بسیار پائین تر است و با توجه به گرمای هوا در تابستان و افزایش مصرف آب در کرونا امسال سال سخت آبی خواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: ۲۰ درصد آب شرب کل کشور در تهران مصرف می‌شود. به همین اندازه نیز فاضلاب تولید می‌شود و این در حالی است که برای تامین آب شهر تهران ۳۰ درصد از آب چاه و ۷۰ درصد از آب معمول استفاده می‌شود.

مدیر کل مرکز کنترل آب تهران گفت : برای عبور از تابستان گرم و کم آب امسال باید ده درصد نسبت به سال قبل صرفه جویی کنیم.

حسین سرایی گفت: سرانه مصرف آب شرب در شهر تهران ۲۴۰ لیتر برثانیه در شبانه‌ روز به ازای هر نفر است که باتوجه به سرانه ۱۷۰ لیتر بر ثانیه کشوری، تهرانی‌ها ۷۰ لیتر بیشتر از سرانه کشور مصرف می‌کنند.

سرایی با بیان اینکه سرانه مصرف شهر تهران در تابستان تا ۳۱۰ لیتر بر ثانیه در شبانه ‌روز نیز می‌رسد که این رقم بسیار بزرگی است، افزود: درحال حاضر شهر تهران روزانه ۳۷ هزار لیتر بر ثانیه آب مصرف می‌کند که این رقم در تابستان به بیش از ۴۴ هزار لیتر بر ثانیه خواهد رسید که با توجه به کاهش چشمگیر بارندگی‌ها بر لزوم مدیریت مصرف در این کلانشهر تاکید می‌شود.

سرایی گفت: مصارف فعلی در شهر تهران نشان می‌دهد مصرف آب شرب این کلانشهر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر است که با توجه به گزارش‌های سازمان هواشناسی و بارش‌های انجام شده، ما شرایط خوبی به لحاظ آبی نخواهیم داشت.

گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز نشان می‌دهد در پایان سال آبی ۹۹-۹۸ میزان ذخایر آب در مخزن سد‌های کشور به ۲۷ میلیارد و ۳۹۰ میلیون مترمکعب رسیده است. بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، ظرفیت مخازن سد‌ها ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب بوده که نشان دهنده ۵۴ درصد پرشدگی مخازن است. بر این اساس، به تبع میزان مطلوب بارش‌ها، حجم ورودی آب طی سال آبی ۹۹-۹۸ برابر با ۵۵ میلیارد و ۸۸۰ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل از آن (۸۹ میلیارد و ۲۸۰ میلیون مترمکعب)، بیانگر کاهش ۳۷ درصدی ورودی آب به مخازن سد‌های کشور است.

پاسخ دادن