تاثیر اخراج بولتون در روابط ایران و آمریکا!

تاثیر اخراج بولتون در روابط ایران و آمریکا!
اقتصادبرتر

احمد خادم المله- مدیر مسئول -دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در یک تصمیم ناگهانی با توئیت کوتاهی جان بولتون مشاور امنیت ملی خود را برکنار کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ شهریور ۹۸

اخراج بولتون از کاخ سفید که شهرت ویژه‎ای در مخالفت با جمهوری اسلامی ایران و نزدیکی به منافقین داشت بازتاب گسترده‎ای در رسانه‌های جهانی داشت و در ایران نیز مردم و مسئولان از اینکه یک دشمن دیرینه ایران از هیات حاکمه آمریکا اخراج شده ابراز خرسندی کردند. برکناری بولتون واکنش‌های مختلفی در ایران به همراه داشت. برخی برکناری وی را نشانه مثبتی از سوی ترامپ برای نزدیکی به ایران قلمداد کردند و برخی اذعان کردند، بود و نبود بولتون در کاخ سفید تغییری در ماهیت دشمنی هیات حاکمه آمریکا با ایران نخواهد داشت. عده‎ای نیز تفسیر کردند، ترامپ برای آغاز کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا نیاز دارد افراد تندرو نظیر بولتون را که طی سال‌های گذشته تنش‌های زیادی برای وی ایجاد کرده‎اند را از خود دور کند تا شاید بتواند تاثیر بیشتری بر افکار عمومی آمریکا بگذارد.

برخی معتقدند از آنجا که ترامپ تلاش دارد در مجمع عمومی که عنقریب در سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود، نشانه‌های مثبتی برای نزدیکی به ایران نشان دهد لذا برکناری بولتون می‌تواند مقدمه مناسبی برای نزدیک شدن وی به مقام‌های ایران باشد. اما در این زمینه باید گفت، در آمریکا، داخل کاخ سفید و اطراف ترامپ، بولتون‌های زیادی وجود دارند، استیون منوچین وزیر خزانه داری، مایک پمپئو وزیر خارجه، رودی جولیانی وکیل ترامپ و افرادی نظیر آنها که همگی، ظرفیت‌های بالایی برای دشمنی با ایران دارند و با وجود آنان، امیدی به تغییر سیاست‌های هیات حاکمه آمریکا درباره ایران نیست. واکنش ایران به برکناری بولتون نیز به استراتژی ایران درباره انتخابات آینده ایران باز می‌گردد. اگر تحلیل داخلی مبتنی بر این باشد که رفتن ترامپ در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع ایران است، رفتار ایران در قبال اقدامات ترامپ باید مبتنی بر فعالیت‌هایی باشد که کمکی به پیروزی ترامپ نکند اما اگر ماندن ترامپ در کاخ سفید منافعی برای ایران داشته باشد، رفتار ایران باید مبتنی بر اقداماتی باشد که به ماندن وی کمک کند. تحلیل‌هایی که در داخل در این زمینه وجود دارد هنوز مبتنی بر یک راهبرد مشخص نیست و غالب تحلیل‌ها مبتنی بر اقداماتی است که به رفتن ترامپ از کاخ سفید کمک کند بدون اینکه استدلال قوی در این زمینه وجود داشته باشد. سیاست خارجی آمریکا در بخش‌های مختلف جهان خصوصا خاورمیانه تا کنون موفق نبوده و ترامپ برای ورود به کمپین انتخاباتی دور دوم ریاست جمهوری خود به شدت نیازمند اقداماتی است که بتواند به عنوان یک سیاست خارجی موفق به آنها تکیه کند که تا کنون چنین دستاوردی نداشته است. نزدیکی ترامپ به ایران می‌تواند عامل مهمی در موفقیت وی در انتخابات آینده آمریکا باشد.

پاسخ دادن