تاثیر افزایش نرخ طلا بر بازار بورس

تاثیر افزایش نرخ طلا بر بازار بورس

یک کارشناس اقتصاد و بورس گفت: نوسانات انس نمیتواند در حد بالایی بر بازار بورس اثر بگذارد. آن چیزی که از سال ۱۳۹۷ تا اکنون تداوم داشته افزایش قیمت سهام بوده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، علی حیدری، کارشناس بازار طلا، سکه و ارز نیز با اشاره به تاثیر نوسانات بازارهای بین المللی بر بازارهای داخلی اظهار داشت:  هرگونه نوسان در حیطه انس بین-الملل در بازار سکه و طلای داخلی به طور تقریبی تا ۴۰ درصد اثرگذار است، البته باید توجه داشته باشیم که ۴۰ درصدی رقمی تجربی بوده و هیچ جنبه علمی و یا آکادمیک ندارد. سکه و طلای داخلی تحت دو عامل همواره تغییر مسیر میدهد. اولین عامل افزایش یا کاهش نرخ ارز داخلی و عامل بعدی افزایش و یا کاهش انس بین-المللی است، این دو عامل سبب نوسان قیمت در بازار داخلی سکه و یا طلا میشود.

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش نرخ انس طلا بر بازارهایی همچون ارز و یا بورس ایران اثرگذار است یا خیر گفت: نوسانات قیمت طلا اثری بر بازار ارز داخلی نخواهد داشت چراکه قیمت ارز در بازار داخلی بر پایه رویدادهای سیاسی و اقتصادی داخلی و همچنین نوسان قیمت نفت در حیطه بین الملل است.

وی افزود: به عبارتی دیگر هرگونه رویداد سیاسی و اقتصادی مهم داخلی در حد و اندازه بسیار بزرگ سبب ابهام در وضعیت اقتصاد کلان می شود و این ابهام به بازار ارز سیگنالی مبنی بر اینکه حال و روز اقتصاد مناسب نیست می فرستد و این سیگنال باعث ایجاد نوسان در نرخ ارز میشود. سیگنال ارسال شده از وضعیت اقتصادی کشور در ابتدا بازار ارز را هدف میگیرد، چراکه ارز به عنوان شناخته ترین شاخص اقتصادی در بطن جامعه است، بنابراین هرگونه تورم و یا ابهام در حیطه اقتصاد به سرعت بر روی ریال به دلار اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به تاثیر افزایش نرخ طلا بر بازار بورس ادامه داد: نوسانات انس نمیتواند در حد بالایی بر بازار بورس اثر بگذارد. آن چیزی که از سال ۱۳۹۷ تا اکنون تداوم داشته افزایش قیمت سهام بوده است. البته ممکن است به صورت مقطعی ما روند کاهشی را در بازار داشته باشیم اما تا اواسط ۱۴۰۰ افزایش ها در بازار بورس ادامه خواهد داشت. دلیل افزایش ها در بازار بورس عملکرد اقتصادی مسئولان و یا بنگاه ها نیست بلکه تورمی است که سبب افزایش قیمت خدمات و مواد تولیدی بنگاهها شده است به همین دلیل صورتهای مالی شرکتها با سوددهی مواجه شده و همین مسئله ارزش سهم ها را افزایش داده است. از سوی دیگر کالاهای منقول و غیرمنقول مثل زمین، املاک و مستغلات شرکتها، نهادها و بنگاههای بازار بورس به دلیل تورم نه عملکرد اقتصادی با افزایش قیمت مواجه شدهاند و شاخص را به سمت بالا هدایت کرده اند.

این کارشناس بازار طلا همچنین به پیش بینی قیمت طلا در ماههای آتی پرداخت و گفت: دو مسئله مهم در چگونگی قیمت جهانی طلا در ماه های آتی تاثیرگذار است. همانطور که اخیرا رئیس فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد تداوم یا کاهش رونق اقتصادی آمریکا بستگی به چگونگی مدیریت کرونا دارد، بنابراین هرگونه خبر درخصوص ویروس کرونا سبب میشود اقتصاد آمریکا واکنش نشان بدهد. اگر خبرها و واکنشها منفی باشد سرمایه گذاران به سمت کالای امن یعنی انس طلا سوق پیدا میکنند که میتواند بر قیمت این کالا اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: عامل موثر دیگر در قیمت طلای جهانی بحث انتخابات آمریکا است. در چنین شرایطی بانک مرکزی آمریکا روند خنثی داشته و در بازارها مداخله نمی کنند. از سوی دیگر دلار در حیطه بین المللی تا مشخص شدن نتیجه انتخابات روند یکنواختی خواهد داشت از اینرو سرمایه گذاران به سمت سرمایه گذاری برای کالاهای امن و مطمئن تمایل پیدا میکنند. درنهایت قیمت جهانی طلا با توجه به این عوامل مسیر حرکتی خود را انتخاب میکند.

پاسخ دادن