تاثیر انتخابات فرانسه در آینده اروپا

 با شروع انتخابات و رفراندوم سال گذشته در اکثر کشورهای مهم و تاثیر گذار در سیاست جهان از جمله همه پرسی در انگلستان و برگزیت و  بدنبال آن انتخابات آمریکا و نیز همه پرسی قانون اساسی ترکیه ، این روند با انتخابات در فرانسه، ایران و در پی آن آلمان به پایان خواهد رسید.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۷ اردیبهشت ۹۶
از نتایج بدست آمده ، گروه کنسرواتور ( اصولگرا ) که حالت پوپولیسم به خود گرفته است تا کنون در انگلیس ، آمریکا و ترکیه به قدرت رسیده است.
همه پرسی در انگلیس که به خروج آن از اتحادیه اروپا منجر شد و در ادامه اعلام رای گیری زود هنگام در موضع قدرت برای یکپارچه نمودن پارلمان در انگلیس، بعد از پیروزی آقای ترامپ در آمریکا توسط خانم ترزامی، پیروی سنتی سیاست انگلیس و امریکا را نشان می دهد.
اما اتفاق مهم که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رخ داد بسیار قابل تعمق و بررسی می‌باشد. آقای ماکرون ۳۹ ساله که مدتی وزیر اقتصاد در کابینه اورلان بود بدون سابقه سیاسی شاخص ، با ورود به رقابت های ریاست جمهوری بیشترین رای را آورد و با خانم لوپن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه راه یافت.
خانم لوپن دختر آقای لوپن موسس حزب راست تندگرا می باشد و از زمان تاسیس تا کنون که حدود ۵۰ سال است در هیچ زمانی در فرانسه به قدرت نرسیده اند ، بدلیل موضع تند گرایان همیشه در انتخابات فرانسه درصد کمی از آراء را به خود اختصاص داده است. امروز خانم لوپن سوار بر موج پوپولیسم است که با رفراندوم انگلیس و روی کار آمدن خانم ترزامی و بعد از آن آقای ترامپ به دور دوم انتخابات راه یافت.
طبق پیش بینی ها و نتایج نظر سنجی ها آقای ماکرون احتمالا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز میدان خواهد شد.
اما آن چیزی که باعث شد تا این مقاله به رشته تحریر درآید، تاثیر انتخابات فرانسه بر اروپا و جهان است ،چرا که نتیجه این انتخابات یکبار دیگر فرانسه را بعنوان یک بازیگر بسیار مهم در سیاست جهان مطرح خواهد کرد. چنانچه خانم لوپن به قدرت برسد ، خروج فرانسه از اتحادیه اروپا مانند انگلیس تقریبا حتمی خواهد بود و اتحادیه اروپا یکی از بنیانگذاران و یکی از موثر ترین عضو خود را از دست خواهد داد و به دلیل عدم رضایت داخلی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اختلاف نظری که بین روسای آنها وجود دارد، باید شاهد فروپاشی اتحادیه اروپا باشیم. که البته این امرموجب خرسندی آمریکا و روسیه است چراکه نقشه ژئوپلیتیک جدید شکل می گیرد که در کل به نفع جهان نیست و بهتر است که بر سر میز مذاکرات جهانی نیرو ها برابر و نزدیک بهم باشند.
در صورت پیروزی آقای ماکرون، و هر کدام از دو رقیب کاندیدا در آلمان خانم مرکل و یا آقای شولتز
و با توجه به دولتهای در قدرت در اسپانیا و ایتالیا که همگی اروپیست هستند، خطر از هم گسیختگی اروپا از بین می‌رود. و موجب تقویت یورو و سهام در بورسهای اروپایی خواهد شد.
از این رو انتخابات فرانسه نه تنها برای فرانسه بلکه برای اتحادیه اروپا و حوزه یورو حیاتی و در کل برای سیاست دهه آینده جهان تاثیر گذار خواهد بود.

*دکتر کامبیز صالحی

پاسخ دادن