تاثیر شرایط سخت اقتصادی بر پول عیدی

اقتصادبرتر

چند روز تا پایان سال و آغاز سال جدید باقی نمانده است. همه سال با نزدیک شدن روزهای پایانی و مطابق رسم و رسوم و سنت دیرینه ایرانیان برای عیدی دادن، بازار اسکناس نو و تانخورده داغ می شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، چند روز تا پایان سال و آغاز سال جدید باقی نمانده است. همه سال با نزدیک شدن روزهای پایانی و مطابق رسم و رسوم و سنت دیرینه ایرانیان برای عیدی دادن، بازار اسکناس نو و تانخورده داغ می شود.

ازسویی در هفته‌های گذشته برخی خودپردازهای بانکی اقدام به بارگذاری اسکناس نودرمخازن دستگاه خودپرداز کردند،از سویی به نظر می‌رسد امسال برخی مشکلات اقتصادی، بازار فروش اسکناس‌های تانخورده را سرد کرده است، اما گرایش مردم به سمت خرید اسکناس‌ کم‌ارزش‌تر بیشتر شده است.
به نظر می‌رسد با اوضاع و شرایط اقتصادی مردم و کم شدن قدرت خرید،برخی تمایل چندانی به دادن عیدی چهار صفر ندارند وتنها به اسکناس‌های هزاری و دوهزاری اکتفا خواهند کرد.

*روزگار اسکناس‌فروشان این روزها چطور می‌گذرد؟

در این میان مطابق با شرایط هر سال، فاصله بین میدان فردوسی تا چهارره استانبول نیز، از دستفروشانی پر شده است که اسکناس نو می‌فروشند و فارغ از هیاهویی که بازار ارز این روزها تجربه می‌کند، تلاش دارند تا حال و هوای عید را به فضای بازار ارز غالب کنند و مردم را تشویق به خرید اسکناس نو برای عیدی دادن به دوستان و آشنایان خود کنند؛ البته این کار با توجه به شرایط اقتصادی امسال چندان آسان به نظر نمی‌رسد.

علی. م یکی از فروشندگان اسکناس نو گفت: مردم در خرید اسکناس‌های نو همچون سایر بازارها استقبال کمتری نسبت به سال‌های گذشته دارند و اگر هم دنبال خرید اسکناس‌های نو باشند، دیگر تمایلی به خرید اسکناس ده هزار تومانی و ۵ هزار تومانی تانخورده ندارند؛ بلکه بیشتر تقاضا بر روی خرید اسکناس‌های ۱۰۰۰ تومانی و ۲۰۰۰ تومانی نو است.

وی افزود: البته دیگر کمتر کسی به سراغ اسکناس‌های تانخورده قدیمی‌تر مثل ۱۰۰ تومانی، ۵۰ تومانی، ۲۰ تومانی و ۱۰ تومانی می‌آید و اگر هم مشتری برای آن وجود داشته باشد، به طور قطع فقط به خاطر زنده نگاه داشتن یاد و خاطره قدیمی است.

به گفته این فروشنده، قیمت برخی از اسکناس‌های نو نسبت به سال گذشته گران‌تر شده است؛ البته مردم این افزایش قیمت را با توجه به شرایط افزایش قیمتی که روی سایر کالاها به چشم می‌خورد، می‌پذیرند؛ اما به طور کلی تقاضا کمتر از قبل شده است.

*قیمت انواع اسکناس نو در بازار

اگرچه همه ساله علاوه بر اینکه اسکناس فروشان از هفته‌های ابتدایی اسفندماه، به خواسته متقاضیان خود برای خرید اسکناس‌های نو پاسخ می‌دهند، اما طبق روال همه ساله، بانک مرکزی نیز فهرست شعب عرضه‌کننده اسکناس‌های نو را اعلام می‌کند تا مردم با هزینه کمتر و سهولت بیشتری، اقدام به خرید اسکناس تانخورده مورد نیاز کنند. بنابراین انتظار می‌رود که در روزهای پیش رو، بانک مرکزی، فهرست این شعب را به طور رسمی اعلام کند.

اما در این میان، بازار اسکناس‌های تانخورده در خارج از بانک‌ها، روال خود را طی می‌کند. هم اکنون بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که هر بسته ۱۰۰ عددی اسکناس نو ۱۰ هزار تومانی یک میلیون و ۳۰ تا یک میلیون و ۴۰ هزار تومان است که سودی ۳۰ هزار تومانی را برای فروشندگان به دنبال دارد، اما بالطبع، مشتریان کمتری را هم دارد.

در عین حال هر بسته ۱۰۰ عددی اسکناس نو ۵ هزار تومانی، بین ۵۳۲ تا ۵۳۵ هزار تومان است که سودی بین ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان را برای فروشندگان در پی دارد، اما در همین بازار، هر بسته ۱۰۰ عددی اسکناس نو ۲ هزار تومانی که متقاضی بیشتری نسبت به دو نوع قبلی دارد، ۲۲۵ هزار تومان، بسته ۱۰۰ عددی اسکناس نو ۱۰۰۰ تومانی ۱۲۵ هزار تومان و هر بسته ۱۰۰ عددی ۵۰۰ تومانی نیز ۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

توزیع اسکناس نو دربانک‌های کشور

یکی از متصدیان نظام بانکی تاکید کرد: بانک‌ها تلاش می‌کنند تا برای جلب رضایت بیشتر مشتریان، این روزها بارگذاری اسکناس‌های نو در دستگاه‌های خودپرداز را سرعت بخشیده و شرایطی را فراهم کنند که مردم دسترسی بیشتری به اسکناس تانخورده داشته باشند.

وی تصریح کرد: البته بارگذاری اسکناس‌های نو در دستگاه‌های خودپرداز، هنوز به اوج خود نرسیده، چراکه بانک مرکزی پول نو را به اندازه روزهای پایانی سال در اختیار بانک‌ها قرار نداده، بنابراین بانک‌ها با موجودی به مراتب کمتری نسبت به روزهای پایانی سال نسبت به توزیع اسکناس‌های نو در دستگاه‌های خودپرداز شعب خود اقدام می‌نمایند که مطابق با هماهنگی‌های به عمل آمده، قرار است که در هفته‌های پایانی سال، توزیع اسکناس‌های نو در خودپردازها و شعب بانکی، افزایش یابد

.در این میان، مردم هم که با اسکناس نو در دستگاه‌های خودپرداز مواجه می‌شوند، به نوعی شگفت زده شده و احساس رضایت بیشتری از بانک می‌کنند؛ اما به طور قطع، بانک مرکزی هم مطابق با رسم و سنت هر ساله، توزیع اسکناس‌های نو را افزایش خواهد داد که به نظر می‌رسد می‌تواند رضایت‌مندی بیشتری برای مشتریان به همراه داشته باشد.

پاسخ دادن