تاخیری که مسافران اربعین را نقره داغ کرد

 احتمال آتش سوزی روز گذشته در ایستگاه ری، موجب بروز تاخیر در حرکت تعداد زیادی از قطارها شد و برنامه‌ریزی بسیاری از مسافران اربعین را برای ادامه مسیر با هواپیما یا قطار دچار مشکل کرد.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۳ آبان ۹۶
در پی نشت گازوئیل و بروز احتمال وقوع آتش سوزی قطار باری در ایستگاه راه آهن ری که دیروز رخ داد، از شب گذشته تاکنون بسیاری از قطارهای مسافری مسیر شرق کشور مانند مشهد ـ تهران، نیشابور ـ تهران، خواف ـ تهران، قطارهای حومه ای گرمسار و ورامین به تهران، شاهرود ـ تهران و … دچار تأخیرهای طولانی مدت شده اند.
از جمله این موارد، تأخیر ۴ ساعته قطار خواف ـ تهران شرکت رجا بود که در پی حریق روز گذشته ایستگاه ری به وقوع پیوست و سبب جا ماندن تعدادی از مسافران این قطار از پرواز تهران ـ نجف و قطار تهران-خرمشهر و تهران-اهواز شد.
این در حالی است که بسیاری از قطارهای این مسیر قبل از حرکت از وقوع حادثه در نزدیکی تهران خبر داشتند با این حال بدون اطلاع دادن به مسافران، باعث ایجاد مشکلات بزرگی برای برخی از مسافران این مسیر شدند.
یکی از مسافران قطار خواف ـ تهران با بیان اینکه تعدادی از مسافران این مسیر به دلیل نبود بلیت پرواز مشهد ـ نجف، مجبور شده بودند بلیت سفر هوایی تهران ـ نجف را تهیه کنند، به دلیل تأخیر قطار از پرواز ساعت ۱۰ و نیم صبح امروز جا ماندند.
وی ادامه داد: در بلیت های مسیر ریلی خواف ـ تهران ساعت رسیدن، ۶ صبح درج شده بود که با احتساب لزوم حضور مسافران سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه، محاسبه ما به گونه ای بود که به پرواز تهران ـ نجف می رسیم با این حال به دلیل تأخیر ۴ ساعته قطار خواف ـ تهران، تعدادی از مسافرانی که بار کمتری داشتند یا با خانواده نبودند، مجبور شدند در ورامین پیاده شده و با کرایه کردن خودروی سواری، خود را به فرودگاه امام خمینی (ره) برسانند؛ ولی متأسفانه پس از ورود به فرودگاه در ساعت ۱۰ صبح، متوجه شدیم که کانتر این پرواز بسته شده و هواپیما در حال مسافرگیری است.
وی با اشاره به برنامه ریزی های متعدد مسافران این پرواز برای رسیدن به نجف در روز و ساعتی مشخص و مواجه نشدن با ترافیک سنگین مرز زمینی مهران، تصریح کرد: چون از پرواز جا مانده ایم، برای عزیمت به نجف مجبور هستیم از اتوبوس استفاده کنیم؛ بنابراین علاوه بر اینکه پول بلیت هواپیما برای مسیر تهران ـ نجف ـ تهران به مبلغ ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را از دست داده ایم، زمان زیادی را هم جهت تردد با اتوبوس به سمت مرز مهران از دست می دهیم و برای رد شدن از گیت بازرسی مرزی و سپس تردد از مرز مهران به داخل خاک عراق و شهر کربلا نیز قطعا زمان زیادی باید صرف کنیم.
این شهروند خراسانی خاطرنشان کرد: چرا مسئولان فنی و مسافری شرکت راه آهن و همینطور شرکت رجا به مسافران، وقوع سانحه در ایستگاه ری را اطلاع نداده بودند؟ چه کسی زیان وارده به مسافران را پرداخت می کند؟
وی همچنین از وجود تعداد زیادی مسافر ریلی مسیر اهواز و خرمشهر خبر داد و گفت: تعداد زیادی از مسافرانی قطار خواف- تهران، بلیت قطار اهواز و خرمشهر را هم تهیه کرده بودند و قصد داشتند تا پس از رسیدن به تهران، از ایستگاه راه آهن تهران با قطار به مرز چزابه یا شلمچه بروند که به دلیل تأخیر به وجود آمده در حرکت قطار خواف- تهران، از قطار صبح امروز اهواز جا ماندند.
این شهروند خاطرنشان کرد: پس از پرس و جوهای فراوان از مسئولان متوجه شدیم که برخی قطارها از مبدأ شمال شرق کشور به مقصد تهران که قرار بود شب گذشته حرکت کنند، هنوز سیر خود را آغاز نکرده اند و مسافران این قطارها در ایستگاه های راه آهن مشهد- نیشابور و شاهرود سرگردان و بلاتکلیف مانده اند.
طبق آئین نامه حقوق مسافران قطار، شرکت راه آهن باید ضمن عذرخواهی از مسافرانی که در این قطارها حضور داشتند، نسبت به جبران خسارات وارده به آنها اقدام کند.
در این آئین نامه که در وبسایت  وزارت راه و شهرسازی در دسترس است، درباره تأخیر قطار و جا ماندن مسافر از سایر وسایل نقلیه نظیر کشتی، هواپیما و اتوبوس‌ آمده است: «چنانچه تأخیر بیش از سه ساعت بوده و ناشی از حوادث طبیعی نباشد و طبق برنامه فاصله بین رسیدن قطار و حرکت وسیله‌ بعدی، بیش از ۴ ساعت بوده و هر دو بلیت به نام مسافر باشد، با ارائه‌ مدرک لازم به مدیریت بازرگانی شرکت‌ اقدام لازم برای پرداخت خسارت استرداد بلیت و سایر وسائل مسافرتی انجام می‌شود.»

*مهر

پاسخ دادن