تامین اجتماعی دغدغه بیمه‌شدگان را در زمان کرونا کاهش داد

مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ اعلام کرد:‌ با گسترش اپیدمی ویروس کرونا و دریافت خدمات از سوی تامین اجتماعی، نگرانی بیمه‌شدگان، کارفرمایان و بازنشستگان کاهش یافت.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ تیر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اداره کل غرب تهران بزرگ تامین اجتماعی؛ حسین امیری‌گنجه در حاشیه نشست با تعدادی از کارفرمایان خوش‌حساب تحت پوشش اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ افزود: بر اساس ارزیابی‌ها، خسارات بحران کرونا به واحدهای صنفی ایران تا پایان سال بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برآورده می‌شود. بر اساس این سنجش در موج اول تا سوم تعطیلی‌های کرونایی در ایران واحدهای صنفی در ماه دستکم بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان زیان دیده‌اند.

وی فراگیری و گستردگی بحران کرونا را فراتر از تحریم‌های ظالمانه دانست و تاکید کرد: کرونا تقریبا به همه بخش‌های اقتصادی ایران آسیب رسانده و فقط در حوزه واحدهای صنفی و کارگاه‌های گوناگون حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی به طور مستقیم یا غیرمستقیم از بحران کرونا آسیب جدی دیده‌اند. طی چند ماه اولیه اپیدمی ویروس کرونا بیش از ۳۰ میلیارد تومان هزینه به سازمان تامین اجتماعی وارد نمود. یکی از اصول اساسی سازمان تامین اجتماعی  حمایت از تولید، کارفرمایان و بیمه‌شدگان است. در جریان بحران‌های اقتصادی بسیاری از کشورها به دلیل بحران‌ها، منابع درآمد خود را از دست می‌دهند و امکان دسترسی به خدمات ضروری را ندارند پس بنابراین آسیب‌های جدی می‌بینند، اما تامین اجتماعی با تمام وجود و درک شرایط خاص کشور همراه و در کنار کارفرمایان و بیمه‌شدگان بوده و خواهد ماند.

وی با اشاره به اقدامات این سازمان در زمان اپیدمی ویروس کرونا گفت: امهال حق بیمه سهم کارفرمایی مشمول مقررات امهال ۲۰ درصد بود که ۱۴ رسته از جمله آموزشگاه‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها، رستوران‌ها، مراکز تفریحی و گردشگری، مراکز ورزشی و … مشمول آن مقررات شدند. یکی دیگر از اقدامات تامین اجتماعی پرداخت بیمه بیکاری به کارگرانی است که به طور موقت یا دائم شغلشان  را از دست دادند. پرداخت بیمه بیکاری در سطح اداره کل غرب تهران بزرگ حدود ۱۶ هزار نفر تا پیش از کرونا بود که با گسترش این ویروس بیش از ۳۷ هزار نفر در سامانه متقاضی دریافت حقوق بیمه بیکاری بوده‌اند که  بیش از ۷۰% آنها شرایط دریافت داشته‌اند و بیمه بیکاری دریافت نموده‌اند.

مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ پرداخت تعهدات کوتاه‌مدت از جمله پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری کرونا، برگزاری نشست کارگاه‌های بحران‌زده، کمک به حل مشکلات کارگاه‌ها، ارائه خدمات غیرحضوری، اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، حذف دفاتر درمانی، افزایش سقف بیمه تکمیلی بازنشستگان، پرداخت وام‌های گوناگون و اجرای بخشودگی جرائم را از دیگر اقدامات این اداره کل در راستای اجرای سیاست‌های کلان سازمان تامین اجتماعی دانست.

پاسخ دادن