تامین تجهیزات جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، با مشارکت ایران

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر، بخشی از وسایل ساختمانی و تجهیزات مورد نیاز این کشور برای برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ توسط ایران تامین می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، عدنان موسی‌پور با بیان اینکه روابط سیاسی مناسبی میان ایران و قطر وجود دارد، اظهار داشت: در تجارت با این کشور به اهداف مورد نظر دست نیافته ایم در صورتی که می توانیم روابط تجاری گسترده تری با یکدیگر داشته باشیم. وی با اشاره به برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از تجهیزات مورد نیاز و وسایل ساختمانی برای آماده سازی این کشور برای برگزاری این رویداد جهانی توسط بخش خصوصی ایران تامین می شود. برای پذیرش گردشگر نیز امکانات مورد نیاز قطر برای جام جهانی تا حد زیادی از سوی ایران تامین شده، میزان تجارت دو کشور پیش از این بسیار اندک بود اما با توجه به شرایط فعلی این رقم به حدود ۳۵۰ میلیون دلار رسید.

موسی‌پور تاکید کرد: برای افزایش تجارت بین ایران و قطر مطابق پیش بینی ها تا یک میلیارد دلار، نیاز به تعریف مگاپروژه هایی در سطح سران دو کشور است. در صورتی که در سطح کلان، توافقاتی صورت نگیرد و قطر در اولویت مبادلات تجاری قرار نداشته باشد، شاهد تغییر در روابط اقتصادی دو کشور نخواهیم بود. موسی‌پور در خصوص برخی شایعه ها مبنی بر برگزاری بخشی از جام جهانی ۲۰۲۲ در جزیره کیش نیز گفت: طرح این موضوع اغراق‌آمیز است و صحت ندارد. بر اساس اعلام گمرک در ۱۲ ماه سال ۹۹ حجم تجارت خارجی ایران با همسایگان ۸۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۳۸۹ تن انواع کالا به ارزش ۳۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۸۶۹ دلار بوده است که از این میزان سهم صادرات محصولات ایران به کشورهای همسایه ۶۷ میلیون و ۸۴۱ هزارو ۲۱۳ تن برابر با ۲۰ میلیارد و ۳۵۷ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۲۱۳ دلار بود که ۶۰ درصد وزن و ۵۸ درصد ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران به جهان را شامل می شود.

در ۱۲ ماهه سال گذشته در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش صادرات ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است. بیست و دومین جام جهانی فوتبال در اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی در قطر برگزار خواهد شد.

پاسخ دادن