تاوان رشد افسارگسیخته در سهام دارو

اقتصاد برتر

سهام صنعت داروی بورس تهران در فضای اصلاحی حاکم بر کل بازار با شتاب تندتری در حال عقب‌نشینی است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، این گروه که از لحاظ شمار نمادهای زیرمجموعه یکی از صنایع شلوغ و پرتعداد بورسی به شمار می‌رود، با تداوم عرضه‌ها تن به اصلاح ۲۴ درصدی داده است و تقریبا تمام نمادهای این گروه با صف فروش مواجهند. شاید پایان مهر بتوان به کاهش شتاب ریزش سهام دارویی امیدوار بود.

در معاملات دیروز هم گروه‌های کوچک‌تر در معرض شدیدترین عرضه‌های بازار قرار دارند و تقریبا به طور یکپارچه با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کنند. در این میان، روند قیمت و معاملات سهام گروه دارو به عنوان یکی از صنایع پرمعامله در روزهای اوج‌گیری شاخص جالب است. متوسط قیمت در این گروه از روز آغاز اصلاح قیمت‌ها تا به امروز ریزشی معادل ۲۴ درصد را به ثبت رسانده و هنوز با هجوم معامله‌گران برای فروش روبه‌روست.

البته شدت اصلاح در برخی نمادهای این گروه از میانگین بیشتر است و به ارقامی بالای ۳۵ درصد هم می‌رسد. برای مثال، می‌توان به اصلاح سنگین قیمت در نماد «دسبحا» اشاره کرد که طی این مدت به طور پیوسته با عرضه سهمگین روبه‌رو بوده و تقاضای موثری به خود ندیده است. امروز دهمین روز متوالی است که نماد این شرکت ضمن تجربه اصلاح ۳۶ درصدی از اوج، به همراه سایر سهم‌های این زیرمجموعه با صف فروش همراه است.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که فقدان خریدار در این طیف از سهم‌ها و پرنشدن حجم مبنای هر یک از این نمادها باعث شده تا قیمت‌های پایانی افت‌های حداکثری را تجربه نکند و در نتیجه با وجود ۱۰ افت متوالی میزان ریزش کمتر از ۵۰ درصد رقم بخورد.

مرور طولانی‌تر روند صعودی شاخص صنعت دارو خالی از لطف نیست و به نظر می‌رسد که دلایل اصلاح اخیر را به طور ضمنی در خود دارد. رالی صعودی در این گروه از ۲۷ مرداد سال قبل آغاز شد و طی حدود ۱۴ ماه تا سیزدهم مهرماه جاری بازدهی معادل ۵۲۰ درصد را ثبت کرده است. این در حالی است که سودآوری بنگاه‌های این زیرمجموعه با چنین سرعتی طی یک سال اخیر افزایش نیافته است.

باید اشاره داشت که روند قیمت و مبالغ فروش شرکت‌های این صنعت بورسی در ماههای اخیر جهش‌های قابل توجهی داشت و توانست به جو صعودی این گروه از طریق طرح سناریوهای رویایی دامن بزند. نگرانی از عدم تعادل در این گروه از هفته‌های قبل توسط تحلیلگران بنیادی مطرح بود و حال به نظر می‌رسد انتشار صورت‌های مالی نیمه نخست و رونمایی از سود شش ماهه ابتدای سال ضمن ایجاد تعادل نسبی در قیمت سهام این گروه به عنوان عاملی حمایتی عمل کند. در این رابطه مطالعه این گزارش توصیه می‌َشود.

پاسخ دادن