تبادل آتش سنگین در قره‌باغ؛ اصابت یک خمپاره دیگر در خاک ایران

درگیری‌های خونبار و تبادل آتش سنگین میان نیروهای جمهوری آذربایجان از یک سو و نیروهای ارمنستان در منطقه ناگورنو قره‌باغ در روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر (۷ مهر) بار دیگر از سر گرفته شد و طرفین همدیگر را به آغاز حمله با استفاده از آتش سنگین توپخانه متهم کردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، در جریان درگیری‌های روز دوشنبه دست کم ۲۱ نفر کشته و صدها نفر مجروح شده‌اند. دولت آذربایجان می‌گوید دست کم ۶ غیرنظامی نیز کشته شده‌اند.

علی امیری‌راد استاندار آذربایجان شرقی در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: به دنبال درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه اشغالی قره‌باغ، شب گذشته یک راکت خمپاره به منطقه‌ای بین روستای شرفه و رود ارس و پایین‌تر از این روستا اصابت کرد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه این حادثه خسارت جانی و مالی در پی نداشته و در زمین کشاورزی فرود آمده است، اضافه کرد: خمپاره عمل کرده است و بقایای آن لحظاتی قبل توسط عواملی که از شب گذشته در منطقه حضور پیدا کرده اند، کشف شد.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌کنیم مردم به مرز نزدیک نشده و از تجمع در آن خودداری کنند.

هشدار جدی به طرفین مناقشه
امیری‌راد با اشاره به برگزاری جلسه شورای تامین با حضور مسئولان کشوری، اظهار کرد: مقرر شده است به طرفین مناقشه تذکر و هشدار جدی داده شود تا احتیاط‌های لازم را برای اصابت نکردن راکت و خمپاره به مرزهای ما در نظر بگیرند.

بر اساس این گزارش، شرفه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمادوز غربی بخش گرمادوز شهرستان خداآفرین واقع شده‌است.

در پی بروز تنش نظامی بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص مناقشه قره‌باغ و بر اثر تبادل آتش، روز گذشته نیز یک راکت عمل نشده به اراضی مرتعی بالاتر از روستای خلف‌بیگلو از توابع شهرستان خداآفرین واقع در آذربایجان شرقی اصابت کرد

امیری‌راد با اشاره به برگزاری جلسه شورای تامین با حضور مسئولان کشوری، اظهار کرد: مقرر شده است به طرفین مناقشه تذکر و هشدار جدی داده شود تا احتیاط‌های لازم را برای اصابت نکردن راکت و خمپاره به مرزهای ما در نظر بگیرند.

بر اساس این گزارش، شرفه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمادوز غربی بخش گرمادوز شهرستان خداآفرین واقع شده‌است.

در پی بروز تنش نظامی بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص مناقشه قره‌باغ و بر اثر تبادل آتش، روز گذشته نیز یک راکت عمل نشده به اراضی مرتعی بالاتر از روستای خلف‌بیگلو از توابع شهرستان خداآفرین واقع در آذربایجان شرقی اصابت کرد که خوشبختانه این راکت، عمل نکرده و هیچگونه خسارت مالی و جانی در پی نداشته است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با ابراز “نگرانی شدید” نسبت به دور تازه درگیری‌ها در قره‌باغ و محکوم کردن به کارگیری خشونت از هردو طرف خواست تا این نبرد را هرچه سریعتر پایان دهند و بدون اتلاف وقت به میز مذاکره بازگردند.

ساعاتی پس از اعلام آماده‌باش همگانی در ارمنستان و در پی درگیری نظامی با آذربایجان در منطقه ناگورنو قره‌باغ، ایروان بار دیگر بر بسیج همگانی جوانان ارمنی تاکید کرد.

ریاست‌جمهوری آذربایجان هم روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰ در این کشور آماده‌باش جزئی اعلام و فاش کرد که ۳۲ سرباز ارمنی در درگیری‌های شب گذشته کشته شدند. آذربایجان مدعی شد که نیروهای ارمنی به سوی منطقه مرزی مورد مناقشه آتش گشوده‌اند.

از سوی دیگر مسئولان ارمنستان روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر اعلام کردند درگیری‌های شدید نظامی میان نیروهای این کشور و آذربایجان که در منطقه ناگورنو قره‌باغ زیر کنترل ارمنستان شعله‌ور شده، همچنان ادامه دارد و دستکم ۱۶ سرباز ارمنستانی کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

آغاز این درگیری‌ها، نگرانی‌هایی در خصوص عدم ثبات در جنوب قفقاز را افزایش داده که مکان عبور خطوط لوله‌ای است که نفت و گاز را روانه بازارهای جهانی می‌کند.

مشکل ژئوپلتیک میان آذربایجان و ارمنستان سابقه‌ای نزدیک به یک قرن دارد، ارمنستان می‌گوید که اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۲۱ منطقه قره‌باغ با اکثریت ارمنی را ضمیمه آذربایجان ساخت که ۹۴٪ اهالی آن را ارامنه تشکیل می‌دهند.

بروز شدیدترین درگیری‌ها از سال ۲۰۱۶، احتمال شعله‌ور شدن جنگی گسترده میان آذربایجان و ارمنستان را افزایش داده که در دهه‌های گذشته بر سر کنترل بر منطقه ناگورنو قره‌باغ در حال منازعه هستند.

این در حالی است که مذاکرات برای فیصله بخشیدن به منازعه قره‌باغ متوقف شده که شدیدترین درگیری ناشی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال۱۹۹۱ و توافق آتش‌بس امضا شده در سال ۱۹۹۴ است.

فرانسه؛ روسیه و آمریکا نیز به تلاش‌ها برای برقراری صلح وارد شده و گروهی موسوم به «گروه مینسک» در این رابطه تشکیل شد اما آخرین تلاش برای دستیابی به توافق صلح در سال ۲۰۱۰ دچار فروپاشی گردید.

فرماندار شهرستان خداآفرین در استان آذربایجان شرقی از اصابت یک خمپاره‌ دیگر به یکی از روستاهای مرزی کناره‌ی رود ارس خبر داد. علی امیری‌راد گفت: «به دنبال درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه اشغالی قره‌باغ، شب گذشته یک راکت خمپاره به منطقه‌ای بین روستای شرفه و رود ارس و پایین‌تر از این روستا اصابت کرد.»

پاسخ دادن