تثبیت قیمت جان آدمیزاد|امیررضا عبدلی|تلگرام

تثبیت قیمت جان آدمیزاد|امیررضا عبدلی|تلگرام

در شرایطی مثل این روزها این را تقریباً همه می‌دانند که به نفعشان است بدهکار و مدیون باشند، چون ارزش پولی که بدهکارند روز به روز کم می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ آبان ۹۹

تورّم، بدهی را تشویق و موانع قانونی خشونت را تضعیف می‌کند. در شرایطی مثل این روزها این را تقریباً همه می‌دانند که به نفعشان است بدهکار و مدیون باشند، چون ارزش پولی که بدهکارند روز به روز کم می‌شود. امّا پدیدۀ خطرناک و نادیدۀ دیگر، عقب ماندن قابل توجّه نرخ دیه از سیل شتابان تورّم است. امروز در ایران خونبهای یک انسان تقریباً به قیمت یک پژو پارس رسیده است، آن هم به صورت اقساط. تصمیم‌گیرندگان قوّۀ قضاییه انگار متوجّه نیستند که قیمت جان انسان را دارند زیادی ارزان حساب می‌کنند، و این نمی‌تواند عاقبت خوبی داشته باشد.

علوم انسانی شگفت انگیزند. احتمالاً در هیچ کتاب اقتصادی نمی‌خوانیم که تورّم می‌تواند به سبک شدن مجازات قتل بینجامد و با توجّه به شرایط جامعه شاید امنیت جانی برخی شهروندان را به خطر بیندازد. در حالی که این واقعیت جلو چشممان است. من به عنوان یک عابر پیاده تا همین چند سال پیش برای هر رانندۀ بی‌احتیاط یا بدمستی یک خطر بالقوّه محسوب می‌شدم که می‌توانست بدبختش کند و به زندانش بیندازد. ولی حالا دارم می‌بینم که برای خیلی از آن راننده‌ها موجود مهمّی نیستم. ارزان شدن جان من در این چند ماه، نه نتیجۀ اَعمال و تصمیمات شخصی من است و نه تصمیم و منظور هیچ قانونگذاری. این صرفاً پیامد خلق پول و تورّم است. همان تورّمی که هیچکس موفق نشد واقعی و خطرناک بودن آن را به مسئولین ایران تفهیم کند.

✍ امیررضا عبدلی


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن