تجارت ایران با جهان ظرفیت سالانه تا ۴۰ درصد رشد را دارد

به گفته رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، فراهم کردن زیرساخت‌های تجاری، رشد ۲۰ تا ۴۰ درصدی صادرات و واردات را در هر سال برای کشور به دنبال دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، جمشید نفر با بیان اینکه اعداد و ارقام تجاری فعلی در مقابل ظرفیت صادرات و واردات کشور بسیار کوچک هستند، تصریح کرد: با اعمال سیاست های درست، منطقی و همه جانبه می توان بهبود تدریجی در تجارت را انتظار داشت. وی با اشاره به فراهم نبودن زیرساخت های مناسب برای رشد ۱۰۰ درصدی حجم مبادلات تجاری، خاطرنشان کرد: با ایجاد شرایط مناسب افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی تجارت در هر سال قابل پیش بینی است که با برنامه مناسب می توان به آن دست یافت.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به افزایش تجارت در دو ماه نخست سال جاری، اظهار داشت: در ماه های آغازین سال گذشته که ویروس کرونا به تازگی شیوع پیدا کرده بود، نخستین راهکار جهان بستن مرزها به روی یکدیگر بود به همین دلیل ایران نیز به دلیل ممنوعیت تردد، نتوانست کالایی را مبادله کند. سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روند تجاری در حالت عادی قرار گرفته و به همین دلیل شاهد رشد مبادلات هستیم که با توجه به انجام مذاکرات احیای برجام سخت می توان پیش بینی کرد که تجارت چه مسیری را تا پایان سال طی خواهد کرد.

نفر خاطرنشان کرد: با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور امکان تغییر شرایط در دولت بعدی نیز وجود دارد که هر تصمیمی می تواند بر تجارت ایران و جهان تاثیر گذار باشد و موجب بهبود یا آسیب به آن شود. تجارت با دلار بیش از ۲۰ هزار تومان مشکلات فراوانی را برای صادرکنندگان ایجاد کرده و موجب آسیب شده است، مبادلات اقتصادی ایران تا پایان سال جاری وابسته به سیاست های کلان است که در صورت متوازن بود رشد قابل توجهی در تجارت را برای کشور به همراه خواهد داشت. احیای برجام برای اقتصاد نتایج مثبتی به دنبال دارد، استفاده درست از این فرصت می تواند فشار اقتصادی را از دوش مردم بردارد و رونق را بیش از پیش به کشور بازگرداند اما ارزپاشی عملکردی مخالف را ایجاد می کند و به اقتصاد آسیب بیشتری خواهد زد.

وی با بیان اینکه سیاست های دولت در تولید و صادرات باید رقابتی باشد، گفت: برخی سیاست های حمایتی مانع رشد و توسعه هستند و باید دولت به گونه ای عمل کند که تولیدکنندگان از همه توان و ابداعات خود در جهت افزایش صادرات استفاده کنند. با توجه به منابع سرشار انرژی و کارگر ارزان در کشور در صورت اعمال قوانین پشتیبانی کننده، تولید می تواند به میزانی رشد پیدا کند که جایگاه نخست صادرات برخی کالاها در جهان را به دست آوریم. هوش و استعداد جوانان ایرانی و محصولات معدنی از اصلی ترین کالا و خدماتی است که قابلیت صادراتی بسیاری دارد و از سوی دیگر به دلیل چهار فصل بودن کشور در اغلب محصولات کشاورزی مزیت صادراتی داریم.

بر اساس آخرین اعلام گمرک، در اردیبهشت ماه سال‌جاری ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶.۶ درصد و ۳۸ درصد رشد را تجربه کرده است. در اردیبهشت ماه سال‌جاری ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶.۶ درصد و ۳۸ درصد رشد را تجربه کرده است.

پاسخ دادن