تجمع فیزیکی ممنوع ، مجازی آزاد

تجمع فیزیکی ممنوع ، مجازی آزاد

احمد خادم المله – مدیر مسئول – این روزها که با شیوع ویروس کرونا و تبعات آن مواجه هستیم ، به خوبی جای خالی ارتباطات سلامت را درک می کنیم .

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ اسفند ۹۸

آنوقت که فضای مجازی را نفی می کنیم و به اشتباه اخبار نادرستی را به مردم می دهیم و پس از آن اعتراف به اشتباه خود در اطلاع رسانی می کنیم می بایستی به فکر امروز می بودیم . حقیقت این است که بدلیل فقدان ارتباطات صحیح با مخاطب بتدریج سرمایه اجتماعی خود که افکار عمومی است را از دست می دهیم . نمونه آن را در آزمایش مشارکت در انتخابات شاهد بودیم و یا وقتی وزیر بهداشت صادقانه از مردم درخواست می کند سفر نروید ، جاده های شمال مملو از خودروهایی می شود که از تعطیلی چند روزه ناشی از شیوع کرونا سوء استفاده کرده و بدون توجه به خواهش و تمنای مسئولان راهی شمال می شوند ، این موضوعات و ده ها نمونه دیگر همه گواه بر این هستند که سرمایه اجتماعی ما که اعتماد مردم به قول و عملکرد مسئولان است آسیب دیده و باید فکری اساسی برای آن بکنیم .

این نکته که این روزها بارها از مسئولان می شنویم که به بحث های مطرح شده در فضای مجازی توجه نکنید اشتباه است زیرا مردم بسیاری از اطلاعات خود درباره ویروس کرونا و راه های پیشگیری را از فضای مجازی و همین شبکه های اجتماعی دریافت می کنند وگرنه دولت توان اقناع مردم را در شرایط کنونی ندارد . روز جمعه کلیپ ساده و خودساخته ای را از خانم دکتری در بیمارستان امام خمینی تهران دیدم که خیلی صادقانه درباره ویروس کرونا و راه مقابله با آن توضیح می دادکه تاثیر آن روی من بمراتب از ده ها مصاحبه و فیلم رسمی پخش شده در شبکه های رسمی کشور بیشتر بود .

در شرایطی که مردم نمی توانند با یکدیگر ارتباط مستقیم داشته باشند و تجمع کنند نباید تجمعات مجازی را از آن ها بگیریم ، شبکه های اجتماعی امروز کانون تبادل اطلاعات درباره ویروس کرونا است و مردم بسیاری از اطلاعات خود را از همین جا می گیرند . در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا روانشناسان می گویند در بحران ها اجازه دهید مردم با هم ارتباط داشته باشند و اطلاعاتشان را مبادله کنند و به عبارتی با مبادله اطلاعات خود را نسبت به بحران پیش آمده تخلیه کنند تا از نظر روانی آرام شوند . نکته مهم در جریان اطلاعات جاری در فضای مجازی این است که دولت نمی تواند مردم را از رجوع به شبکه های اجتماعی منع کند اما مهمترین و تنها کاری که می تواند انجام دهد این است که اطلاعات هدفمند تولید و در شبکه های مجازی عرضه کند تا دست غالب را در اطلاع رسانی داشته باشد ، در غیر اینصورت دست برتر را کسانی خواهند داشت که اطلاعات بیشتر و تازه تری در فضای مجازی به مردم می دهند.

مسئولان باید بیاموزند ، فضای مجازی و  اطلاع رسانی روابط عمومی آن ها نیست که دایم خبر های تشریفاتی دید و بازدید های آنان و افتتاحیه را بدهد ، فضای مجازی مرکز مبادله اطلاعات مردمی در طیف وسیعی از اخبار ، اطلاعات ، عکس ، فیلم و … از طنز گرفته تا موضوعات جدی و سیاسی است . مدیریت فضای مجازی یک علم است و با حرف ، خواهش و تمنا نمی شود آن را مدیریت کرد ، روش خاص خود را دارد و باید آن را بیاموزیم و بکار ببندیم تا در بحران یار و مدد کار ما باشد.

البته نا گفته نماند در فضای مجازی اطلاعات مسموم و الوده بدتر ز ویروس کرونا هم هست اما باید اجازه بدهیم مردم با سواد رسانه ای و سواد مجازی که در بحران ها به دست می آورند خودشان خوب و بد فضای مجازی را تشخیص دهند و از آن استفاده کنند . اجازه بدهیم اکنون که مردم در قرنطینه شخصی هستند ، اطلاعات و دانش عمومی خصوصا اطلاعات مربوط به کرونا را از فضای مجازی و بیاموزند و از تهدید کرونا ، فرصتی برای بهره گیری سالم و هدفمند از فضای مجازی بسازیم و بیش از پیش با فضای مجازی و کارکرد های آن آشنا شویم ، می توانیم در فضای مجازی با کرونا بجنگیم و بر آن غلبه کنیم .

پاسخ دادن