تجمیع کد بورسی چیست و چطور انجام می شود؟

اقتصاد برتر

هر شخص حقیقی برای حضور در بازار سهم و اخذ مجوز برای انجام معاملات بورسی باید اقدام به دریافت کد بورسی از طریق ثبت در سامانه سجام نماید. در واقع تا زمانی که کد بورسی برای شخص صادر نشود، اجازه فعالیت در بازار سهام به او داده نمی‌شود که این موضوع نشان از اهمیت دریافت این کد دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ دی ۱۴۰۰

لازم به ذکر است که با ارائه تمام اطلاعات شناسنامه‌ای و مدارک هویتی در ثبت‌نام سامانه سجام، کد بورسی برای شروع فعالیت در بازار بورس صادر می‌شود. حال در شرایطی که اطلاعات ثبت شده دارای اشکال باشد و یا اختلالی در روند ثبت آن به وجود آمده باشد، باید نسبت به تجمیع کد و یا عبارت بهتر نسبت به اصلاح مشخصات اقدام کرد. اگر می‌خواهید بدانید که تجمیع کد در چه شرایطی انجام می‌شود، در ادامه ما را همراهی کنید.

عدم هماهنگی مشخصات با اطلاعات کد بورسی

گاهی به هر دلیلی مشاهده می‌شود که اطلاعات ثبت شده برای کاربر در سامانه سجام با مشخصات واقعی شخص در تناقض است که حال این اتفاق ممکن است در صورت سهل انگاری شخص و یا وارد کننده اطلاعات در سامانه اتفاق افتاده باشد اما به هر حال این اتفاق تبعاتی به دنبال دارد که باید رفع و رجوع گردد. در صورت وجود چنین مغایرتی در ثبت اطلاعات، سهامی که کاربر خرید و فروش کرده است در پرتفوی سرمایه‌گذاری نمایش داده نمی‌شود اما راه حل چیست؟ به منظور رفع‌عدم سازگاری کد بورسی با اطلاعات شناسنامه‌ای لازم است که درخواستی با عنوان اصلاح مشخصات ارسال شود تا پس از بررسی مسئله مورد تقاضا، امکان اصلاح مشخصات و به عبارتی تجمیع کد بورسی فراهم شود.

از دیگر اشتباهات رایج در ثبت کد بورسی می‌توان به صدور چند کد بورسی برای یک نفر به طور همزمان اشاره کرد. در واقع هر شخص دارای یک کد بورسی است که تنها به واسطه آن خرید و فروش سهام انجام می‌شود اما گاهی به دلیل خطای رخ داده چندین کد بورسی صادر شده است؛ در این مواقع امکان مشاهده پرتفوی وجود ندارد که به منظور رفع این مشکل می‌بایست درخواستی مبنی بر اصلاح کد بورسی صادر گردد تا در نهایت اقدام لازم جهت حذف کد‌های متعدد انجام شود.

نحوه ارسال درخواست برای اصلاح مشخصات و یا تجمیع کد بورسی

حال که در سامانه سجام ثبت‌نام نموده‌اید و طی مراحلی اقدام به احراز هویت کرده اید، در صورت‌عدم هماهنگی کد بورسی خود با اطلاعات هویتی می‌توانید نسبت به اصلاح مشخصات خود اقدام کنید اما چگونه؟ به این منظور لازم است که با در دست داشتن اطلاعات شناسنامه‌ای به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایید و درخواست خود مبنی بر تجمیع کد را به ثبت برسانید. کارکنان حاضر در دفاتر پیشخوان با دریافت اطلاعات شناسنامه‌ای از شخص، تمامی مراحل اصلاح مشخصات را انجام می‌دهند. مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه از دیگر روش‌های اقدام به اصلاح مشخصات است که در این روش دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت وجود ندارد. تنها کافیست به این سامانه وارد شده و درخواست خود ثبت نمایید.

راهنمای ثبت درخواست تجمیع کد از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

همانطور که گفتیم بدون نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت نیز می‌توان اقدام به درخواست تجمیع کد کرد. برای این منظور در ابتدا به سامانه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه وارد شوید و بر روی گزینه میز خدمت الکترونیک کلیک کنید تا چند گزینه جدید برای شما باز شود. در میان گزینه‌های پیش روی، گزینه ثبت درخواست را انتخاب کرده و با باز شدن صفحه جدید، بر روی یکی از گزینه‌های عادی یا فوری کلیک کنید تا در نهایت منویی برای ثبت درخواست‌ها باز شود.

در قسمت ثبت درخواست‌ها چندین گزینه از انواع درخواست‌های اصلاح مشخصات وجود دارد که لازم است بر حسب اصلاحی که مورد نظر است نسبت به انتخاب گزینه مربوطه اقدام کرد. با انتخاب گزینه اصلاح مشخصات، یک فرم دادخواست به نمایش گذاشته می‌شود که در آن نام و نام خانوادگی شخص دارنده کد بورسی وارد می‌گردد. در این مرحله اگر برای شخص دیگری در حال اصلاح مشخصات هستید، گزینه ولایتا را انتخاب نمایید اما در غیر این صورت گزینه اصالتا انتخاب می‌شود. پس از وارد کردن نام و نام خانوادگی، بر روی مربعی که در کنار آن به مطالعه مطالب و موافقت با آن اشاره شده است، کلیک کنید تا کد امنیتی به نمایش گذاشته شود. حال کد امنیتی را به دقت در جایگاه آن وارد کنید و مدارک خود را در قسمت «بارگزاری» وارد نمایید.

توجه داشته باشید که جهت ارسال مدارک اصلاح مشخصات، ارسال صفحه اول الزامی خوانده شده و همچنین در صورتی که در قسمت توضیحات شناسنامه ای، نکته‌ای عنوان شده است باید در این قست بارگزاری شود. حال نوبت به ارسال سایر کد‌های بورسی اشتباه می‌رسد؛ جاییکه در بر روی گزینه کد‌های معاملاتی اشتباه، کد اشتباه را وارد می‌کنید تا برای تجمیع کد ارسال گردد. در مرحله بعد، صفحه‌ای به نمایش گذاشته می‌شود که در آن جایگاهی برای متن دادخواست تعبیه شده است؛ در این قسمت خلاصه‌ای از درخواست خود را تایپ کرده و سپس گزینه ایجاد درخواست را انتخاب نمایید تا مراحل درخواست تجمیع کد به پایان برسد.

تجمیع دو کد بورسی به چه معناست؟

توجه داشته باشید این سرمایه گذاران که در گذشته فعالیت خود را در بازار بورس آغاز کرده اند، دارای کد بورسی هستند اما حال برای ادامه فعالیت خود باید با ثبت‌نام در سامانه سجام اقدام به دریافت کد بورسی جدید کنند. بنابراین مسئله را اینگونه می‌توانیم شرح دهیم که با وجود اینکه کد بورسی همانند اطلاعات هویتی به صورت واحد است اما این سرمایه گذاران دارای دو کد بورسی هستند که این موضوع خود در روند مشاهده سهام در پورتفوی اختلال وارد می‌کنند. حال سوال اینجاست که چگونه می‌توان دو کد بورسی را با یکدیگر تجمیع کرد. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

نحوه تجمیع دو کد بورسی

  • در روش اول می‌توانید با در اختیار داشتن تمامی مدارک هویتی و شناسایی به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایید. در این مرحله پس از احراز هویت در سامانه سجام نسبت به تجمیع کد اقدام می‌شود.
  • در روش بعدی می‌توان با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه اقدام به تجمیع کد بورسی کرد. در این مرحله با مراجعه به میز خدمت الکترونیک و ثبت درخواست تجمیع کد، خواسته کاربر در صف بررسی قرار می‌گیرد.
  • از دیگر روش‌های اقدام به تجمیع کد بورسی، مراجعه به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است که البته این روش تا حدودی زمان بر خواهد بود.

و در پایان

در این مقاله به مطالبی در رابطه با تجمیع کد بورسی پرداختیم. بر اساس مطالب گفته شده، هر سرمایه گذار بورسی به صورت اختصاصی باید دارای یک کد بورسی باشد؛ حال در صورتیکه به هر دلیلی شخصی دارای بیش از یک کد بورسی باشد، باید نسبت به تجمیع کد و اصلاح مشخصات آن اقدام کند. اصلاح مشخصات از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت و یا مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه انجام می‌گیرد. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تجمیع کد می‌توانید به اقتصاد بیدار مراجعه نمایید و تمامی اقدامات لازم به منظور تجمیع کد را از طریق این سایت دنبال کنید.

پاسخ دادن