تجهیزات استخراج بیت کوین نایاب شد!

اقتصادبرتر

بازار خرید و فروش رمزارزها در ایران داغ شده و  بسیاری را وسوسه کرده با استفاده از برق ارزان خانگی به استخراج غیرقانونی و زیرزمینی ارزهای دیجیتال بپردازند؛ به طوریکه گفته می‌شود تجهیزات ماینرها در بازار ایران نایاب شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، رشد ارزش ارزهای دیجیتال از جمله بیت ‌کوین از یک سو و ریزش بورس و دیگر بازارها از سوی دیگر نه تنها بازار خرید و فروش رمزارزها را در ایران داغ کرده، قیمت بیت کوین به عنوان مهمترین رمز ارز از ابتدای سال جاری میلادی حدود ۷۰ درصد رشد کرده است. قیمت برق ارزان در ایران هم دیگر مشوقی است که در این بین برای تولید رمزارزها در خانه ها به وجود آمده است. اما نکته مهم این است که استخراج رمزارز تنها به شرط گرفتن مجوز قانونی امکان پذیر است و در صورت درخواست مجوز امکان تولید رمزارز در خانه ها وجود ندارد و قیمت برق آن هم با روش دیگری محاسبه می شود.

هرچند سخنگوی صنعت برق به خانواده ها هشدار داده که جریمه‌های سنگین در انتظار کسانی است که با برق خانگی اقدام به استخراج رمزارز می‌کنند. اما بی توجه به این هشدارها اخبار منتشر شده از بازار سخت افزارهای کامپیوتری نشان می دهد که کارت‌های گرافیکی، مادربوردها و لپ‌تاپ‌های گیمینگ قدرتمند که برای ماینینگ استفاده می‌شوند، نایاب شده است.

    اگر برای خرید کارت گرافیک قدرتمند و پیشرفته به بازار سر زده باشید حتما در چند ‌ماه اخیر متوجه شده‌اید که برخی مدل‌های مشهور و اسم و رسم‌دار در بازار نایاب شده‌اند یا با قیمت‌های ۲ و ۳ برابر قیمت واقعی و حتی نجومی به فروش می‌رسند. البته کار فقط به کارت گرافیک ختم نمی‌شود و به‌علت هجوم ماینرها به بازار قطعات دیگر سیستم‌های پی‌سی مانند پاورهای ۱۴۰۰ وات به بالا یا مادربوردهای سری BTC هم در بازار دچار کمبود شده اند. حجم تبلیغات گسترده و خرید و فروش تجهیزات استخراج رمزارزها در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت آنقدر گسترده شده که نشان می دهد بازاری وسیع در این باره در حال شکل گرفتن است.

    به گفته مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، بیشترین میزان تجهیزات ماینینگ در استان‌های شمالی و مناطق خنک و سردسیر استفاده می‌شود؛ هرچند ما شاهد فعالیت مزارع غیرقانونی استخراج رمزارزها در استان‌های جنوبی هم هستیم و نکته دیگر اینکه نقطه تمرکز این مزارع هم‌اکنون در شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی است و با رشد قیمت رمزارزها، با رواج خرید و فروش ماینرهای خانگی مواجه شده‌ایم.

    پاسخ دادن