تجهیزات فرسوده و رمزارزها متهم خاموشی ها!

استخراج رمز ارزها، گرمای هوا و کاهش ذخیره آب ها که منجر به کاهش نیروگاه های برق آبی شده است، از متهم های اصلی خاموشی ها و قطعی برق روزهای اخیر در کشور است.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۲ خرداد ۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر  به نقل از رکنا، اما این موضوع فقط معضل امسال نیست، بلکه سال های گذشته هم که بحث رمزارزها کمتر مطرح بود نیز با کمبود برق مواجه بودیم. مشکل اصلی کجاست؟

برای بررسی موضوع خاموشی ها و قطعی برق بهتر است ساختار تولید برق ایران را مورد بررسی قرار دهیم. مساله اصلی این است که کشور ما چقدر از برنامه تولید عقب است؟ آیا برنامه مشخصی در کشور در جهت افزایش تولید برق وجود دارد؟

سخنگوی صنعت برق در اظهارات اخیر خود عنوان کرد که صنعت برق به دلیل استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال که مصرف برق بالایی را به خود اختصاص داده است، تحت فشار است. اما واقعا در بحث استخراج رمز ارزها چه میزان برق مصرف می شود که کل کشور و استان ها را با کمبود برق مواجه می کند؟

به نظر می رسد دلیل اصلی کمبود برق در ایران به رمز ارزها باز نمی گردد. اگر هم بتوان استخراج رمز ارزها را یک دلیل کمبود برق در ایران قلمداد کرد، به صاحبان بزرگ مزارع استخراج رمز ارز مجاز در کشور مربوط می شود. همان مزارعی که به گفته آمارهای رویترز ۴ درصد استخراج بیت کوین جهان را در کشور به خود اختصاص داده اند. گفته می شود سرمایه گذاری بزرگ رمز ارز در ایران منحصر به چینی ها نیست و بخش اعظم این مزارع مجاز هستند. اما چند درصد این مزارع خانگی و غیرقانونی است؟ و چه حجمی از مصرف برق را در بر می گیرد؟

حتی اگر این را هم بپذیریم که این مزارع بزرگ مجاز استخراج رمز ارز که بخش اعظم آن خانگی هم نیستند، مصرف برق بالایی دارند. چرا برای مصرف برق این صنعت که می تواند در شرایط تحریم به کشور و معاملات شرکت های کوچک کمک کند، تدابیری اندیشیده نشده است؟

هر سال در آستانه تابستان مشکل برق داریم!
رئیس هیات مدیره انجمن بلاک چین ایران درباره بحث های مطرح شده درخصوص مصرف برق ماینینگ ها  گفت: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اصفهان اخیرا گفته است حتی اگر شب‌ ها شمع روشن کنیم و با برقی که استفاده می‌ کنیم رمز ارز تولید کنیم ارز آوری قابل توجهی خواهد داشت. این که اولویت با نشستن در تاریکی است یا دستگاه های ماینینگ، بحث اصلی نیست. مهم این است که مدیریت خود را قویتر و از قبل برنامه ریزی کنیم. مدیران وزارت نیرو چندین سال است که در آستانه تابستان به یاد این می افتند که تولید برق نداریم. در این همه سال چرا تمهیدات لازم در حوزه تولید برق اندیشیده نشده است؟ چرا فشار این مساله را بر صنعت استخراج گذاشته اند؟

این فعال رمز ارز تاکید کرد: وقتی برخوردهایی صرفا دولتی، که بهره ور هم نیست، درباره موضوع برق وجود دارد، این می شود که ما هر سال مشکل کمبود برق داریم. وقتی مدیریت ما در این زمینه قوی تر بشود، طبعا تولید برق افزایش پیدا می کند و هم می توانیم نیاز داخل را رفع کنیم و هم می توانیم به کشورهای دیگر برق صادر کنیم. نگاه ها اگر اصلاح شود من فکر می کنم کشور ما ظرفیت تولید برق به اندازه همه مصارف لازم را دارد.

فرسودگی تجهیزات ظرفیت تولید برق را به ۳۰ درصد رسانده است
حال اگر بخواهیم به بخش بررسی تولید برق در کشور بازگردیم ، سوال اصلی این است که چرا در بحث افزایش تولید برق عقب مانده ایم؟

به گفته یک کارشناس حوزه انرژی، نیروگاه های گازی در فصل گرما به دلیل فرسودگی تجهیزات و تکنولوژی و این که توان تعویض این تجهیزات در شرایط تحریم وجود ندارد، تنها می توانند از ۳۰ درصد ظرفیت خود استفاده کنند.

این کارشناس گفت: اغلب تجهیزات نیروگاه های موجود خارجی است و در شرایط تحریم امکان تعویض وجود ندارد. مثلا توربین های گازی که ساخت کشور ژاپن است، همه فرسوده اند و در صورت خراب شدن، از مدار خارج می شوند و دیگر کار نمی کنند. نیروگاه هایی هم که مازوت می سوزانند میزان خروجی بسیار پایینی دارند و جوابگوی تولید برق کشور نیستند.

با این تفاسیر مساله مهم این است که در حال حاضر تولید برق نیروگاه های موجود با افزایش جمعیت متناسب نیست و کمبود نیروگاه های تولید برق در کشور بسیار محسوس است. در حالی که کشور ما در سایه تحریم ها، پروژه هسته ای خود را پیش می برد، امید است که بتوانیم با توسعه نیروگاه های هسته ای شاهد تکامل تکنولوژی و نهایت خودکفایی در صنعت برق هم باشیم. باید فکری برای تولید برق کشور متناسب با مصرف و حجم صادرات داشته باشیم. مساله مهمی که تمام جنبه های زندگی انسانی از اقتصاد، سیاست تا جامعه و عدالت اجتماعی و بحث سلامت و دیگر حوزه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

پاسخ دادن