تحریم ظریف فرصتی برای دیپلماسی فعال

تحریم ظریف فرصتی برای دیپلماسی فعال
روزنامه اقتصادبرتر

احمد خادم المله- مدیر مسئول-وزارت خزانه‌ داری هفته قبل در راستای استراتژی فشار حداکثری آمریکا به ایران، برای دومین بار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه را تحریم کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ مرداد ۹۸

آمریکا با قرار دادن نام ظریف در فهرست تحریم ها، دارایی احتمالی وی در آمریکا را مسدود کرده و اتباع آمریکا را از داد و ستد مالی با ظریف منع می کند که هیچیک از این موارد به ظریف مربوط نمی شود و این اقدام آمریکا ریشه در موضوعات دیگری دارد و کارکرد آن بیشتر ایجاد یک فضای روانی علیه جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه و شخص دکتر ظریف است که در این مقال به چرای این رویکرد آمریکا خواهیم پرداخت.

اگر دوران پس از خروج آمریکا از برجام را به دو دوره تقسیم کنیم، نخستین دوره زمانی بود که آمریکا تصمیم گیرنده بود، تصمیم می گرفت، اجرا می کرد و ما منفعلانه نسبت به تصمیمات آمریکا واکنش نشان می دادیم که این دوره تقریبا تا چند ماه پیش نیز ادامه داشت، دوره دوم از زمانی آغاز شد که جمهوری اسلامی ایران از انفعال خارج شده، استراتژی آفندی اتخاذ کرد و میدان جدیدی مقابل رفتار غیر منطقی آمریکا گشود. در این دوره بیشتر جمهوری اسلامی ایران تصمیم گیرنده بود و آمریکا در موضع انفعال قرار گرفت. از جمله تصمیمات اتخاذ شده در این دوره، کاهش تعهدات ایران نسبت به برجام، رد درخواست آمریکا برای مذاکره که از سوی میانجیگران گوناگون از جمله آبه نخست وزیر ژاپن مطرح شد، واکنش مناسب ایران به تجاوز پهپاد فوق تخصصی آمریکا به مرزهای هوایی ایران، اقدام به موقع ایران در قبال توقیف نفتکش ایرانی، افزایش نفوذ منطقه ای ایران، و مواردی از این دست بود؛ تمامی تصمیمات و اقدامات انجام شده در دوره اخیر با استقبال گسترده مردم روبرو شد، به گونه ای که روحیه جدیدی در فضای گرفته کشور دمید. مردم به اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران افتخار کردند و از اینکه در مقابل تجاوزگری‎های آمریکا تسلیم نشده ایم احساس موفقیت و غرور کردند.

در دوران استراتژی آفندی نه تنها مردم روحیه گرفتند بلکه در حوزه اقتصادی نیز اتفاقات خوبی افتاد، بازارهای پایه خصوصا بازار ارز، طلا، سکه و خودرو ثبات نسبی پیدا کردند، خصوصا نرخ ارز بدون توجه به تحولات سیاسی روند نزولی پیدا کرد، تولید در خودروسازی‎ها افزایش یافت، شرکت‎های دانش بنیان توفیقات خوبی در تولید تجهیزات فناورانه کسب کردند، شمار قابل توجهی از کارخانجات به چرخه تولید بازگشتند و فعالیت های هسته‎ای مجددا آغاز شد، ظریف سفرهای خارجی خود را افزایش داد و در سفر نیویورک علاوه بر دیدارهای فراوان با همتایان خود و شخصیت‎های بین المللی، با رسانه های همگانی آمریکا گفت و گوهای مشروح داشت و با مواضع منطقی و افشاگرانه خود با مردم آمریکا درباره سیاست خارجی غلط ترامپ در منطقه و جهان صحبت کرد که این موضوع فشار سنگینی را بر مقام‎های کاخ سفید وارد کرد. پس از این بود که آمریکا تصمیم به تحریم دوباره ظریف گرفت تا فشار بیشتری را علیه جمهوری اسلامی ایران وارد کند، که شاید ایران دست از استراتژی تهاجمی خود بردارد.

مفهوم تحریم ظریف این است که آمریکا در سیاست‎های فشار حداکثری خود تا پیش از این موفق نبوده است و نه تنها موفق به فروپاشی از درون نشده بلکه نفوذ و اقتدار ایران روز به روز در منطقه و جهان افزایش یافته و بر عکس آمریکا که بیش از پیش در جهان منزوی شده است به گونه ای که حتی متحدین اروپایی واشنگتن نیز صراحتا اعلام می کنند از سیاست تحریمی ترامپ پیروی نخواهند کرد و در همین راستا بسیاری از شخصیت های بین‏ المللی و داخلی آمریکا، تحریم ظریف را تقبیح یا محکوم کردند. تجربه چهل ساله رویارویی انقلاب اسلامی با آمریکا نشان داده، هر کجا ایران در مقابل آمریکا کوتاه آمده، آمریکا پیشروی داشته و ایران در فشار قرار گرفته و هرکجا ایران مقابل اقدامات غیر منطقی آمریکا محکم ایستاده و مقابله به مثل کرده و استراتژی آفندی داشته، پیشرفت کرده و فشارهای وارده بر ایران کاهش یافته و آمریکا مجبور به عقب نشینی شده است که نمونه بارز آن دست و پا زدن‎های اخیر ترامپ برای مذاکره با ایران است که تقریبا به اکثر شخصیت‎های جهانی برای متقاعد کردن ایران به مذاکره متوسل شده اما نتیجه ای نگرفته است. بنابراین تحریم این روزهای آمریکا ریشه در پیشرفت های اخیر ایران در مقابل آمریکا دارد.

درسی که از اقدام اخیر آمریکا باید گرفت این است که تنها دیپلماسی مقاومت پویا در مقابل آمریکا جوابگو است و آقای ظریف و همکارانش در وزارت امور خارجه باید با اتخاذ استراتژی آفندی نه تنها محبوبیت خود را بین مردم و مسئولان افزایش دهند بلکه آمریکا را از کرده خود پشیمان سازند و مطمئن باشند هر چه بیشتر تحت فشار آمریکا قرار بگیرند، مردم بیشتر از آنان حمایت خواهند کرد.

و در آخر لازم است ما در واکنش به تحریم ظریف از سوی آمریکا #استراتژی_آفندی در پیش بگیریم و نه واکنش انفعالی.

پاسخ دادن