تحریم نورداستریم ۲ به روابط واشنگتن-برلین صدمه می‌زند

 چند سناتور دموکرات آمریکا پس از دیدار با مقام های دولت جو بایدن رئیس جمهوری این کشور گفتند که به اعتقاد آنها تحریم خط لوله نورد استریم ۲ روسیه به روابط واشنگتن با برلین صدمه می زند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، ویکتوریا نولاند معاون وزیر امور خارجه آمریکا و آموس هاشتاین مشاور امور امنیت انرژی جهانی بایدن روز دوشنبه در جلسه ای پشت درهای بسته با تعدادی از سناتورهای دموکرات دیدار کردند تا درمورد لایحه قانونی تحت حمایت تد کروز سناتور جمهوریخواه این کشور گفت و گو کنند. انتظار می رود این لایحه در هفته جاری به رای سنا گذاشته شود. این لایحه در سنا باید به موافقت ۶۰ سناتور برسد. همچنین پیش بینی می شود این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسد و جو بایدن رئیس جمهوری این کشور که خود یک فرد دموکرات است، آن را امضا کند.

در همین حال، کریس مورفی سناتور ایالت کانکتیکات در سنا گفت که لایحه ارائه شده می تواند به مناسبات با دولت جدید آلمان لطمه زند زیرا واشنگتن به حمایت برلین برای اعمال فشار بر روسیه نیاز دارد. وی مدعی شد: اصلاحیه کروز، احتمال تهاجم روسیه به اوکراین را بیشتر می کند. تحریم کردن دولت جدید آلمان در زمانی که موضع خود را تغییر داده است تا در نهایت این خط لوله را روی یخ قرار دهد، منطقی نیست. این خط لوله که گاز روسیه را از بستر دریای بالتیک به آلمان منتقل می کند، چندی پیش تکمیل شد، اما ممکن است به دلیل عقب نشینی آلمان تحت فشارهای آمریکا، تا اواسط سال جاری مورد تصویب قرار نگیرد.

ائتلاف حاکم آلمان در مورد نورد استریم ۲ دو پاره است، به طوری که سوسیال دموکرات ها از آن حمایت می کنند، زیرا پس از تعطیلی نیروگاه های هسته ای و زغال سنگ در آلمان، این کشور به دنبال گاز طبیعی است، اما سبزها که یکی از شرکای این ائتلاف هستند، با این خط لوله مخالفند. براساس این گزارش، مقام های آمریکا و روسیه روز دوشنبه در ژنو دیدار کردند، با توجه به اینکه واشنگتن تلاش می کند مسکو را از تهاجم به اوکراین منصرف کند. دولت بایدن مخالف نورد استریم ۲ است، زیرا اوکراین را دور می زند و این کشور را از هزینه های ترانزیت سودآور محروم می کند، ضمن اینکه به طور بالقوه برای روند مقابله با روسیه خطرآفرین است.

اما سال گذشته، دولت آمریکا تحریم ها بر شرکت کنترل کننده این پروژه به نام «نورد استریم ۲ ای جی» را با هدف تقویت روابط با آلمان و دیگر متحدان اروپایی لغو کرد. ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که لایحه پیشنهادی کروز، جبهه واحد در برابر روسیه را تضعیف می کند. پروژه خط لوله نورد استریم ۲ شامل دو خط لوله گاز با مجموع ظرفیت ۵۵ میلیارد مترمکعب در سال است که از سواحل روسیه و از طریق دریای بالتیک به آلمان امتداد می یابد.

روسیه سالانه تا ۱۳۰ میلیارد مترمکعب گاز به کشورهای اروپایی صادر می کند که بخش قابل توجهی از آن از طریق خطوط لوله گاز اوکراین ترانزیت می شود و بقیه گاز از طریق خط لوله گاز جریان ترکیه و خط لوله جریان شمالی و نیز خطوط لوله گاز بلاروس به مقصد کشورهای اروپایی صادر می شود. مقام های روسیه خواستار آغاز صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله گاز نورد استریم ۲ هستند. منتقدان این پروژه گازی می گویند این طرح وابستگی اروپا به گاز روسیه را افزایش می دهد و اوکراین آن را یک اسلحه ژئوپلتیکی توصیف کرده است.

پاسخ دادن