تحریم های آمریکا مانع صادرات دارو به ایران است

واردکنندگان دارو در ایران از داروسازهای محلی گرفته تا شرکتهای بزرگی که داروهای عمده تولید می کنند، تحت تأثیر تحریم های آمریکا قرار گرفته اند و عواقب آن توسط عموم مردم احساس می شود.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۹ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ ، از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران، مقامات این کشور بارها خواستار رفع تحریم های اقتصادی آمریکا شده اند تا بتوانند به طور مؤثر با این بیماری مبارزه کنند و از شیوع بیشتر آن جلوگیری کنند.

بر اساس ادعای وزارت خارجه ایالات متحده، کالاهای بشردوستانه از جمله دارو و تجهیزات پزشکی از این تحریم ها معاف هستند و هیچگونه محدودیتی در تجارت ندارند اما سالها اقدامات تنبیهی علیه ایران، این کشور را برای بسیاری از بانکها و شرکتهای خارجی به یک مطرود تجاری تبدیل کرده است.

دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (OFAC) مدعی است که آمریکا به طور مداوم استثنائات و مجوزهای گسترده ای را برای پشتیبانی از معاملات بشردوستانه با ایران صادر کرده است.

پس از آنکه آمریکا و دیگر قدرتهای جهانی در سال ۲۰۱۵ با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور توافق کردند، وزارت خارجه آمریکا سعی کرد تا از طریق جلسات سفارتخانه ها، به بانکها و بازرگانان نسبت به معاملات با ایران اطمینان دهد اما این رویکرد پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از این توافق خارج شد و سیاست “فشار حداکثری” را آغاز کرد، تغییر یافت.

در حال حاضر چندین مشکل برای واردات کالاهای بشردوستانه به ایران وجود دارد. سال ها تحریم های مختلف به این معنی است که اکثر بانک ها با توجه به رعایت این امر، انگیزه تجاری برای معامله با ایران را ندارند. به طور خلاصه، این موضوع پرداخت هزینه خریدهای خود را برای ایران دشوار می کند.

تحریم های جدید علیه صادرات نفت ایران نیز منجر به کاهش چشمگیر درآمد و تضعیف واحد پول ایران شد و این کشور را با منابع کمتری برای پرداخت حتی کالاهایی که تحریم نیستند مواجه کرد. این فشار همچنین دولت را مجبور کرده است که میزان ارز خارجی را که در اختیار واردکنندگان بخش خصوصی قرار می دهد به شدت محدود کند.

یکی از تاثیرات سیاست سختگیرانه آمریکا کاهش تعداد تقاضای مجوز برای واردات برخی کالاهای پزشکی به ایران است؛ کالاهایی که تحت پوشش مجوز عمومی OFAC قرار ندارند. (کالاهایی که تحت پوشش مجوزهای عمومی هستند می توانند بدون هیچگونه کاغذبازی اضافی به ایران صادر شوند.) طبق اعلام خزانه داری، چنین تقاضاهایی از ۲۲۰ مورد در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ به ۳۶ مورد در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ رسیده است که این آخرین رقمی است که در دسترس است.

کسب و کار ها و واردکنندگان، از داروسازهای محلی گرفته تا شرکتهای بزرگی که داروهای عمده تولید می کنند، تحت تأثیر این تحریم ها قرار گرفته اند و عواقب آن توسط عموم مردم احساس می شود.

واردات دارویی ایران از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ نسبت به سه سال قبل ۱۵٪ کاهش یافته است، در حالی که ارزش محموله های کالاهای بشردوستانه ارسالی از آمریکا که مشمول تحریم نبوده اند در ماه فوریه به ۳.۹ میلیون دلار کاهش یافت که نشان می دهد نسبت به فوریه ۲۰۱۶، ۸۸٪ کاهش یافته است.

این شامل بیماران با شرایط وخیم و نادر مانند سرطان خون، صرع یا صدمات چشم در اثر قرار گرفتن در معرض سلاح های شیمیایی در طول جنگ ایران و عراق می شود.

یک سازمان غیردولتی ایرانی که به درمان یک بیماری نادر پوست کمک می کند گفت: ۱۵ کودک پس از آنکه شرکت های سوئدی ارسال تجهیزات پزشکی به ایران را متوقف کردند جان خود را از دست دادند.

پاسخ دادن