تحلیل اتریوم و مقایسه آن با بیت کوین + تحلیل قیمت

اقتصاد برتر

پس از معرفی بیت کوین به بازار مالی دیجیتال جهان به عنوان اولین ارز دیجیتال در سال ۲۰۰۸، یک جوان روسی به نام ویتالیک بوترین از این ارز دیجیتال الهام گرفت و رمز ارزی با عنوان اتریوم (Ethereum) خلق کرد که در نهایت در سال ۲۰۱۵ رسما فعالیت خود را در بازار ارز دیجیتال آغاز نمود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

در واقع هدف بوترین از خلق اتریوم (eth) این بود که شرایطی را فراهم کند تا علاوه بر فعالیت‌های پولی دیجیتال تمامی فعالیت‌های مالی دیگر را نیز بتوان در بستر دیجیتالی و به صورت غیر متمرکز بدون وجود واسطه‌ها به انجام رساند.

اما شاید این سؤال پیش بیاید که

 •         ارز دیجیتال اتریوم دقیقاً چیست؟
 •         نسخه دوم در تحلیل اتریوم به چه معناست؟
 •         تفاوت این ارز با بیت کوین و نحوه عملکرد آن در بازار ارز دیجیتال چیست؟
 •         تحلیل اتریوم چه مزایایی دارد و در چند سال اخیر تحلیل اتریوم چگونه بوده است؟

در این مقاله در خصوص تمامی سؤالات مطرح شده به طور کامل خواهیم گفت.

بیت کوین در مقابل اتریوم: یک مرور کلی

اتر ((ETH، ارز دیجیتال شبکه اتریوم است و به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار شناخته می‌شود. بنابراین مقایسه و تحلیل اتریوم و بیت کوین طبیعی است.

اتر و بیت کوین از بسیاری جهات مشابه هستند: هر کدام یک ارز دیجیتال هستند که از طریق صرافی‌های آنلاین معامله می‌شود و در انواع کیف پول‌های رمزنگاری ذخیره می‌شود. هر دوی این توکن‌ها غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط بانک مرکزی یا مرجع دیگری صادر یا تنظیم نمی‌شوند. هر دو از فناوری دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین استفاده می‌کنند.

با این حال، تمایزات بسیار مهمی نیز بین دو محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال بر اساس ارزش بازار وجود دارد.  در زیر نگاهی به شباهت‌ها و تفاوت‌های بین بیت کوین و اتر خواهیم داشت.

شباهت‌ها:

 •         برپایه شبکه بلاکچین
 •         مبتنی به فرآیند استخراج هستند و نیاز به دستگاه ماینینگ برای ایجاد هرکدام
 •         غیر متمرکز و بدون نیاز به واسطه
 •         امنیت بسیار بالا بوده و نفوذ ناپذیر
 •         معاملات برگشت ناپذیر و غیر قابل توقف در صورت اجرایی شدن
 •         معاملات در هر دوی این ارز‌ها به دلیل به رسمیت شناخته نشدن آن‌ها توسط دولت‌ها، شامل مالیات و قوانین مالیاتی نمی‌شود.

تفاوت:

 •         سرعت ترکنش بالا در اتریوم نسبت به بیت کوین (بیت کوین در هر ثانیه ۷ تراکنش اما اتریوم ۱۶ تراکنش)
 •         سرعت ایجاد هر بلاک حاوی تراکنش‌ها در بیت کوین ۱۰ دقیقه و در اتریوم تنها ۱۴ ثانیه
 •         با اتریوم می‌توان هر نوع قرارداد مالی هوشمندی را اجرا کرد اما بیت کوین تنها برای فعالیت‌های پولی است.
 •         بیت کوین با محدودیت عرضه مواجه است و تنها ۲۱ میلیون واحد از آن وجود دارد اما اتر محدودیت عرضه ندارد.

نکته: لازم به ذکر است که اجرای قرارداد بر روی بیت کوین هم ممکن است اما به دلیل ابتدایی بودن زبان اسکریپت این شبکه انجام این کار بسیار دشوار خواهد بود.

تحلیل اتریوم

اتر (Ether) به عنوان دومین رمز ارز بر مبنای ارزش مارکت شناخته می‌شود. پلتفرم معاملاتی این رمز ارز اتریوم (Etherium) است که به صورت منبع باز می‌باشد. اتریوم در سال ۲۰۱۳ معرفی شده است و سپس Vitalik Buterin شخصاً آن را عرضه کرده است. در ادامه به تحلیل اتریوم و پلتفرم آن می‌پردازیم.

اتریوم به عنوان آینده قرارداد‌های هوشمند یا همان Smart Contracts و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا Decentralized Applications محسوب می‌شود. هدف اصلی از توسعه این ارز و پلتفرم معاملاتی این است که پروژه‌های بلاکچین را با قرارداد‌هایی که وجود دارد و تعدادی محدودی کد ایجاد کرد.

توسعه اتریوم امنیت خوبی داشته است و در این مسیر توانسته به مقیاس‌پذیری (Scalability) هم دست پیدا کند. این شبکه متمرکز بی‌وقفه در حال فعالیت است و به هیچ عنوان امکان کلاهبرداری وجود ندارد. اتریوم مرورگر، زبان برنامه‌نویسی و پروتکل مخصوص خود را برای پرداخت دارد. به همین دلیل به نظر می‌رسد چشم‌انداز بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشد.

اتریوم (Ethereum) یک پلتفرم عمومی، متن باز، بلاکچین محور با رایانش توزیع‌شده برای قرارداد هوشمند است. علاوه بر این یک توکن ارز رمزپایه به نام “اتر” (Ether) ارائه می‌کند که قابل انتقال میان حساب‌ها است و می‌تواند به گره‌های شرکت‌کننده برای محاسباتی که انجام داده‌اند پرداخت شود.

نسخه دوم در تحلیل اتریوم

باید بدانید که اتریوم قصد دارد نسخه دوم خود را هم ارتقا دهد؛ و این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که ساز و کار آن از گواه اثبات کار (PoW) به گواه اثبات سهام (PoS) تغییر پیدا کند.

ایده این ارتقا از سال ۲۰۱۸ آغاز شده است و در طول سال‌های گذشته چند بار به تعویق افتاده است. چون به هر حال مشکلاتی مثل امنیت، مقیاس‌پذیری و مصرف بالای برق وجود داشته است. اما احتمالاً تبدیل فرآیند تبدیل گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام در سال ۲۰۲۲ و شاید سال‌های بعد از آن طول بکشد. به هر حال افراد زیادی روی این توسعه کار می‌کنند و احتمالاً به زودی این پروژه هم به انجام می‌رسد.

مزایای تحلیل اتریوم

 •         دومین ارز دیجیتال با دارا بودن حجم بالایی از ارزش بازار
 •         استفاده نامحدود از بلاک چین اختصاصی اتریوم برای پرداخت‌ها
 •         ثبات رویه، امنیت بالا و حفظ جایگاه خود

البته در این بین اگر اتریوم سرعت تراکنش‌ها را بالاتر ببرد، کارمزد را کاهش دهد و به فکر تکنولوژی قرارداد هوشمند خود باشد، می‌تواند جایگاه خود را پایدارتر کند. چون به هر حال لزوماً جایگاه آن در تحلیل اتریوم پایدار نیست. سایر آلت کوین‌ها هم در حال بهبود اوضاع خود هستند و احتمالاً مزایای خود را توسعه می‌دهند. بنابراین اتریوم با بهبود اوضاع کنونی می‌تواند جایگاه خود را تثبیت کند و حتی ارتقا دهد.

تحلیل قیمت اتریوم در سال‌های اخیر

در تحلیل بازار اتریوم اتفاقات جالبی را شاهد هستیم. اتر (ETH) در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۹ به قیمت ۱۳۱ دلار مبادله می‌شد. اما در اوایل سال ۲۰۲۰ افزایش قیمت سریع‌تری داشت. تا جایی که در عرض ۱۸ روز به قیمت ۱۷۱ دلار رسید. یعنی ۳۰% افزایش قیمت!

برخی از تحلیلگران می‌گفتند که این افزایش قیمت پایدار نیست و احتمالاً اتر کاهش قیمت را تجربه خواهد کرد. اما وقتی در سال ۲۰۲۰ بازار ارز‌های دیجیتال حسابی رونق گرفت، این طبیعتا روی ارزش اتر هم تأثیر گذاشت.

در این سال همه‌گیری کرونا باعث کاهش ارزش ارز‌های فیات شده بود؛ اما اوضاع برای ارز‌های دیجیتال تفاوت داشت. مثلاً تا پایان سال ۲۰۲۰ ارزش اتر به ۷۵۰ دلار رسید و روندی صعودی را طی کرد. روندی که خیلی از افراد را از فعالیت‌های دیگر به سمت ارز‌های دیجیتال و کریپتوکارنسی سوق داد.

در سال ۲۰۲۱ اوضاع ایده‌آل‌تر هم شد. تا جایی که از ۱۰۰۰ دلار هم عبور کرد. اتر به این رقم هم راضی نبود و به مرز ۱۲۰۰ دلار رسید. سپس این اوج قیمت را تثبیت و تعدیل کرد. تا جایی که در ماه فوریه به ۱۳۴۵ دلار رسید.

در مارس ۲۰۲۲ این ارز باز هم اوج گرفت و توانست به ۲۹۵۵ دلار برسد. پیش‌بینی می‌شود که با انتشار نسخه دوم اتریوم، اتر باز هم این روند صعودی را تجربه کند. حتی برخی عقیده دارند که آینده اتریوم از بیتکوین هم بهتر خواهد بود!

علاوه بر نسخه ارتقا یافته، احتمالاً از تکنولوژی قرارداد هوشمند و هوش مصنوعی نیز برای مبادلات استفاده کند. این موضوع در تحلیل اتریوم اهمیت زیادی دارد. چون امنیت شبکه را خیلی بالا می‌برد.

اگر بخواهید به صورت تخصصی وارد بازار  ارز دیجیتال و تحلیل اتریوم شوید؛ این بازار فرصت‌های طلایی زیادی دارد. اما قبل از هرکاری باید به تحلیل اتریوم پرداخت به این صورت که با ریسک‌های آن آشنا شوید، با ابعاد مختلف آن آشنا شوید و پس از شناخت این بازار، اگر تشخیص دادید که مناسب شرایط شماست؛ ورود قدرتمند و اصولی داشته باشید.

برای شناخت بازار و تحلیل اتریوم  به صورت تخصصی می‌‎‌توانید از آموزش‌ها و لایوهای اینستاگرامی گروه سرمایه‌گذاری مهدی رجبی شروع کنید. بدین ترتیب شما متوجه برخی از قوانین موجود خواهید شد. و بنابراین سود حاصل از خرید و فروش به موقع اتریوم خود را افزایش می‌دهید.

 گروه سرمایه‌گذاری مهدی رجبی (mahdi rajabi)، بیش از ده سال است که تمرکز خود را بر روی پیش‌بینی حوزه‌های مالی، مدیریت ریسک، مدیریت سرمایه و فعالیت در بازار‌های سهام بین‌المللی قرار داده است و در این مسیر پر ریسک همواره به دنبال ایجاد اعتماد هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران به مجموعه‌ی خود بوده است. تلاش این گروه در سال‌های متمادی فعالیت در بازار‌های مختلف نظیر بازار‌های فارکس، بورس، ارز‌های دیجیتال و سایر حوزه‌های مالی، ایجاد بستری امن و سودمند برای یکایک سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه‌ها بوده است.

 شما می‌توانید برای دیدن ویدئو‌های آموزشی بیشتر در حوزه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری و ارز دیجیتال و تحلیل تکنیکال آن به شبکه‌های اجتماعی گروه سرمایه‌گذاری مهدی رجبی سر بزنید:

Aparat: https://www.aparat.com/mahdirajabi.com

Instagram: https://www.instagram.com/mahdirajabi_com

Twitter: https://twitter.com/mahdirajabi_com

Telegram: https://t.me/mahdirajabi_com

همچنین می‌توانید از طریق شماره‌ی زیر با آن‌ها در تماس باشید:

۰۲۱-۸۸۶۸۴۰۷۷

پاسخ دادن