تحلیل بلومبرگ از اقتصاد پساترامپی آمریکا

ترامپ تنها رئیس جمهور تاریخ بود که از قیمت فولاد گرفته تا تولید سویا در مورد همه عناصر موجود در اقتصاد کشورش یا فرمان اجرایی صادر کرد یا لایحه تنظیم کرد یا حداقل توییت کرد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۰ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ ، مداخلات پی در پی دونالد ترامپ ، موجب مجادلات زیادی با کشورهای مختلف شد. در دوره بایدن احتمالاً این مجادلات کاهش یابد. بر اساس تحلیل گاردین در مورد فولاد و آلومنیوم بعید است بایدن بتواند تعرفه های سنگین وضع شده برای واردات را بردارد چون موجب اعتراضات سنگین کارگری خواهد شد.

در مورد گاز مایع LNG بایدن احتمالا با بازگشت به معاهده پاریس به دنبال کاهش تولید محصولات مولد متان خواهد رفت اما اینکار ضرری به صادرکنندگان امریکایی نخواهد رساند. اما صادرات به اروپا و اسیا بسیار وابسته به نوع سیاست خارجی بایدن خواهد بود.تحلیل بلومبرگ از اقتصاد پساترامپی آمریکا

در مورد نفت از آنجایی که چین بزرگترین مصرف کننده حامل های انرژی در جهان است، احتمالا کاهش جنگ های تجاری با چین به ثبات بازار خواهد انجامید. تجربه تحریم ناموفق ونزوئلا و ایران نیز احتمالا باعث خواهد شد که بایدن از ابزار فشار تحریم نفتی بر این تولید کنندگان نفت بکاهد به نحوی که تا نیمه دوم ۲۰۲۱ پیش بینی می شود ایران به حداقل صادرات ۱ میلیون بشکه نفت در روز برسد.

در مورد محصولات لبنی بایدن بدبینی های ترامپ به سایر صادرکنندگان نظیر کانادا را نخواهد داشت و از طریق تعامل با آنها احتمالا می تواند آنها را برای افزایش قیمت مجاب کند به نحوی که تولیدکنندگان امریکایی نیز توان رقابت بیابند. در مورد غلات نیز پیش بینی می شود با بهبود رابطه با چین شاهد جهش تولید و صادرات باشد.

پاسخ دادن