تحلیل پیش نگر برای قیمت نفت ۲۰۱۹

اقتصادبرتر

نفت و تولیدآن وارد دوره تغییرات بزرگی شده است که با وجود ترامپ این دوره گذار با سرعت بیشتری در حال اجراست .

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، نفت برای کشورهای دارای این نعمت به بزرگترین نگرانی تبدیل شده بودن یا نبودن نفت در قدرت اقتصاد سیاسی در سطح بین الملل دیگر حرفی برای گفتن ندارد . اوپک در حال انتقال به تاریخ است و قدرت اجرایی خود را با شتاب بیشتری از دست می دهد . روسیه ترجیح می دهد از مثلث ائتلافی امریکا ، روسیه ، عربستان در تصمیمات نفتی بهره ببرد . چین به خرید نفت و فرآورده های نفتی از امریکا گرایش بیشتری پیدا خواهد کرد و اگر فکری به حال صنعت نفت در حال فرسوده شدن و اصلاح سیاست گذاری ارزی در ایران نکنیم شاید کمتر از پنج سال آینده واردات نفت از تولید مقرون به صرفه باشد .

پیش بینی قیمت نفت با فوربیس :

مجله تصویری فوربیس در آخرین تحلیل و پیش بینی قیمت نفت برای سال ۲۰۱۹ عنوان داشت ؛ در سال جدید میلادی سه کشور ایالات متحده ، عربستان و روسیه حدود ۱٫۵ میلیون بشکه نفت بیشتر از تقاضای فعلی در بازار تولید می کنند از سال ۲۰۱۷ شرکت شل امریکا در صنعت نفت انقلاب عظیمی ایجاد کرده است و در سال ۲۰۱۹ تولید نفت امریکا را بیشتر از عربستان و روسیه می رساند . کاهش رشد اقتصادی چین و هند بهمراه افزایش نرخ بهره امریکا ، تقاضا برای نفت را کاهش می دهد . در مجموع سال ۲۰۱۹ را از نظر نوسان قیمت نفت مانند سال ۲۰۱۸ می توان متصور شد البته خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه و افغانستان سبب کشمکش بیشتر بین اسرائیل ، سوریه ، ایران و روسیه می شود و مشاهده نوسانات شدید دور از انتظار نیست .

اداره انرژی اطلاعات ایالات متحده :

این اداره به صراحت قیمت نفت را میانگین برای سال ۲۰۱۹ عدد ۶۱ تا ۶۵  دلار هر بشکه اعلام کرد.

وال استریت ژورنال :

به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی ، وال استریت در آخرین اظهار نظر خود تجدید نظر نموده است و پیش بینی قیمت نفت ایالات متحده را بین ۵۹ تا ۶۶ دلار در هر بشکه اعلام کرد .

گلدمن ساکس :

گلدمن ساکس معتقد است که بدلیل نگرانی ها از تحولات اجتماعی  احتمالی برخی کشورهای نفتی مانند ونزوئلا ، سایر تولید کنندگان عرضه بیشتر را اولویت اول قرار می دهند . بهمین خاطر پیش بینی قیمت نفت خام برنت را میانگین در سال جاری ۶۲٫۵۰ در هر بشکه اعلام نمود البته گلدمن ساکس دوره گذشته این عدد را ۷۰ دلار منتشر کرده بود .

مورگان استنلی :

این شرکت چند ملیتی امریکایی است و خدمات مالی گستره در حیطه سرمایه گذاری و حتی فورکس انجام می دهد . این شرکت سرمایه گذاری میانگین قیمت نفت را ۶۸٫۵۰ دلار در هر بشکه نفت در نظر گرفته است .

رویترز :

شبکه خبری رویترز طبق آخرین نظر سنجی عدد ۶۷٫۴۵ دلاررا برای سال ۲۰۱۹  در هر بشکه را اعلام کرد .

اوپک :

اعلام نظر اوپک هرچند با سوگیری همراه است و بیشتر تحقق خواسته اعضای آن است اما در پیش بینی سال قبل میانگین قیمت تا سال ۲۰۲۰ را ۹۲ دلار ، سال ۲۰۳۰ را ۹۷ دلار و برای ۲۰۴۰ عدد ۱۰۰ دلار اطلاع رسانی نمود .
پیش بینی نفت برای ایران : در سال ۲۰۱۹ نیز جنگ نیابتی ایران و عربستان در یمن و سوریه ادامه دارد و حتی تنشهای شدید بین ایران و اسرائیل قابل پیش بینی است و پایان زمان ۱۸۰ روز ترامپ به کشورهای خریدار نفت از ایران ( این کشورها عبارتند از چین ، هند ، یونان ، ایتالیا ، تایوان ، ژاپن ، ترکیه و کره جنوبی ) این عوامل سیاسی می توانند صادرات نفت ایران را به نصف نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش دهند . و حتی در فصل چهارم سال آتی میزان صادرات نفت ایران به ۸۰۰ هزار بشکه برسد . در ماه آوریل سال گذشته این میزان صادرات ۲٫۸ میلیون بشکه و در ماه اکتبر ۱٫۶ میلیون بشکه در روز بود. . مقامات جمهوری اسلامی بر این باورند که سال ۲۰۱۹ بتوانند روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه در روزبا قیمت ۵۴ دلار هر بشکه صادر کنند . علی رغم خبرهای ناخوشایند نفتی اما ایران در صنعت گاز بدنبال رشد تا سال ۲۰۲۰ و همکاری گسترده با قطر است .

اقتصاد برتر

*تحلیل علی حیدری-کارشناس ارز بین الملل-کاری از گروه رسانه ای اقتصاد برتر

پاسخ دادن