تحولات آمریکا باعث افت ارزش دلار شد

تحولات آمریکا باعث افت ارزش دلار شد

کارشناسان پولی و مالی در آمریکا معتقدند تحولات سیاسی آمریکا و اروپا باعث افت ارزش دلار شده و این موضوع می تواند عملکرد این ارز بین المللی را منفی کند و تاثیر بسزایی بر قیمت مواد خام داشته باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ مهر ۹۸

به گزارش فدرال رزرو، برخی سرمایه گذاران از این که ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر در حال کاهش است هیجان زده شده اند و معتقدند تداوم این روند مفید خواهد بود اما واقعیت ها جایی برای هیجان باقی نمی گذارند.

شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از شش ارز معتبر نشان می دهد در دو هفته اخیر مسیر نزولی پیدا کرده و اگر این روند تداوم یابد عملکرد آن در سال جاری میلادی به زودی منفی خواهد شد. واقعیت این است که افت ارزش دلار در برابرارزهای معتبر بویژه پوند و یورو حاصل تحولات سیاسی و اقتصادی در امریکا و اروپاست. تا چند هفته پیش دلیلی برای کاهش شاخص دلار وجود نداشت اما اکنون شرایط تغییر کرده است. این پرسش مطرح است که آیا از این پس تاثیر افت ارزش دلار می توان منتظر رشد قیمت مواد خام بود یا خیر؟

در آمریکا ضعف در شاخص های اقتصادی بویژه پایین باقی ماندن نرخ تورم باعث شده بانک مرکزی در باره آینده نگران شود. چارلز ایوانز، رییس فدرال رزروشیکاگو می گوید: بانک مرکزی باید نرخ بهره را پایین آورد تا از اقتصاد در برابر ریسک هایی نظیر نرخ پایین تورم حفاظت شود. هنگامی که نرخ تورم پایین است اجرای سیاست های انبساطی به بانک مرکزی کمک می کند زودتر به اهداف خود درباره نرخ تورم دست پیدا کند . در مقابل اگر با قدرت اقدام نشود نرخ تورم پایین خواهد ماند . اقتصاددان ها می گویند هنگامی که نرخ تورم پایین است ، مصرف کنندگان تصمیم می گیرند خرید کالا و خدمات را به تعویق بیاندازند تا قیمت ها باز هم پایین تر بیاید. تحقق این امر آسیب بزرگی به اقتصاد وارد می کند زیرا مصرف، ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی امریکا را تشکیل می دهد. پیش از این هم به دلیل نگرانی درباره جنگ تجاری چین و آمریکا، سرمایه گذاری شرکت ها و مصرف شهروندان کاهش یافته بود. لذا ضروری است سیاست های پولی بانک مرکزی به شکلی باشد که نرخ تورم رشد کند و بر مصرف بیافزاید و این اقدام باید  با سرعت انجام شود.

در هفته های اخیرگزارش ها از وضعیت بخش تولید کارخانه ای و خدمات امریکا و چند اقتصاد بزرگ دیگر نگران کننده بوده و با توجه به تمامی این عوامل این باور بوجود آمد که بانک مرکزی آمریکا در نشست دو هفته آینده خود باردیگر نرخ بهره را پایین خواهد آورد، نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه نخست و دوم سال جاری میلادی به ترتیب ۳٫۱ و ۲ درصد بود و پیش بینی می شود در سه ماهه سوم ۱٫۳ درصد افت کند و کاهش نرخ بهره به افت ارزش دلار منجر شود. از سوی دیگر این هفته اخبار مثبت از مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا منتشر شد و خبر از توافق درباره برنامه جدید جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا منتشر شد . با اینکه برنامه برگزیت باید در پارلمان انگلیس به تصویب برسد و هنوز نهایی نشده اما شاهد رشد ارزش پوند هستیم. ارزش یورو نیز تحت تاثیر اخبار مثبت انگلیس رشد کرده است.

بانک مرکزی آمریکا ماه گذشته در مجموع ۰٫۵ درصد از نرخ بهره کاست و انتظار می رود در نشست پایان ماه جاری نیز این اقدام را انجام دهد. دیدگاه کارشناسان درباره اقتصاد جهان در چند فصل آینده مثبت نیست. پیش بینی آنها این است که در تعدادی از اقتصادها شرایط برای مدتی دیگر بدتر خواهد شد و نیز احتمال بروز رکود وجود دارد. اقتصاددان ها می گویند اگر تمامی تعرفه های اعمال شده طی یک سال اخیر بر کالاهای صادراتی آمریکا و چین لغونشود رونق اقتصاد آمریکا طی یک دهه اخیر که طولانی ترین دوره رونق در تاریخ این کشور است به زودی پایان خواهد یافت. اثرات برنامه کاهش مالیات ها که از ابتدای سال گذشته شروع شده در حال ازبین رفتن است. تمامی این عوامل اجرای برنامه های حمایتی پولی جدید را ضروری کرده است . تحقق این پیش بینی ، کاهش ارزش دلار را در پی دارد. اما برای رشد قیمت مواد خام و رونق در بازارهای مالی به اخبار مثبت از شاخص های اقتصاد جهان نیاز است. امروز نرخ رشد اقتصاد چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی در مقیاس سالانه ۶ درصد اعلام شد که از پیش بینی ها و نرخ رشد در سه ماهه دوم نیز پایین تر است. از سوی دیگر احتمال لغو تعرفه های اعمال شده بر کالاهای صادراتی چین و آمریکا فعلا وجود ندارد بنابراین اثرات جنگ تعرفه ای همچنان احساس خواهد شد. در این شرایط نمی توان انتظار داشت بازارهای مالی و مواد خام رونق پیدا کنند. البته صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده سال آینده نرخ رشد اقتصاد جهان بالاتر از امسال خواهد بود.

پاسخ دادن