تحول در کابینه

اکرم صدیقی سردبیر سایت-بالاخره رئیس جمهوری پس از شش سال تجربه دولت داری تصمیم به ترمیم کابینه و یک دست کردن دولت گرفت.

تهران- اقتصاد برتر- ۹ تیر ۹۷

این روزها که مسابقات تیم ملی فوتبال در روسیه را تماشا می کردیم وقتی بازیکنی خوب بازی نمی‏کرد و یا زمانی که شرایط بازی عوض می‏شد و به جای بازی دفاعی باید حمله می‏کردیم، همه انتظار داشتیم کی‏روش بازیکن خسته و کم کار را تعویض کند و بازیکن پر انرژی و جدید وارد بازی کند و اگر این کار را انجام نمی‏داد و یا با تاخیر انجام می‏داد همه استرس می‏گرفتیم . عجیب است که در اداره امور کشور هم ماجرا شبیه مسابقه فوتبال و تعویض‏های تیم در جریان بازی‏های حساس است .

آمریکا شرایط ویژه‏ای برای ایران ایجاد کرده و در یک عملیات روانی و تبلیغات حساب شده حرکت جدیدی علیه ما انجام می‏دهد که مردم انتظار تصمیم جدی و مقابله با آمریکا را دارند . ایرانی‏ ها نشان داده ‏اند هرگاه با تهدید مواجه شده‏اند و کسی به حیثیت و شخصیت آنان اهانت می‏کند، غیرتی می‏شوند و جواب دندان شکنی به طرف مقابل می‏دهند . در بازی سیاسی و اقتصادی آمریکا با ایران هم همین‏طور است و مردم انتظار دارند دولت ( به معنی عام آن یعنی سه قوه ) در مقابل تهاجمات حریف، انفعالی اقدام نکند و جواب مناسبی که در شأن آمریکاست به رفتار «ترامپ» بدهند .

طبیعی است در شرایط ویژه کنونی که آمریکا ایجاد کرده نیاز به وزیران و مدیرانی با روحیه، مهاجم، با انرژی و پر کار داریم که بتوانند شرایط موجود را مدیریت کنند و با شجاعت مقابل ترفندهای آمریکا تصمیم بگیرند و روحیه جهادی مردم ایران را به ترامپ تازه کار نشان دهند لذا مردم از تصمیم رئیس جمهوری در ترمیم کابینه حمایت می‏ کنند و انتظار دارند روحانی با وارد کردن وزیران جوان و شجاع به کابینه، تحولی در تیم دولت ایجاد کند.

وقتی صحبت از مقابله با آمریکا می‏شود منظور از تحول فقط در کابینه آقای روحانی نیست بلکه قوه قضائیه و مجلس هم باید در خود تحولات لازم مناسب با شرایط کنونی کشور را ایجاد کنند . مجلس نمی‏تواند تجدید نیرو کند اما با توجه به شرایط کنونی می‏تواند در تفکر و رفتارش تحول ایجاد کرده و فعالانه تر برخورد کند.

از نظر نویسنده قوه قضائیه نیازمند تحولی به مراتب بیشتر از آن چیزی است که در دو قوه دیگر ایجاد می‏شود که رهبری نیز به برخی از آنها اشاره کردند.

ایران کشور ضعیفی نیست که رئیس جمهوری فاسدی مثل ترامپ برای آن نقشه‏ های شوم بکشد ! مردم سکوت و برخورد شعاری مسئولان مقابل چنین عنصر بی‏هویت و نابکاری را نمی‏پذیرند.

موقعیت کنونی ایران به مراتب بهتر از گذشته است و ظرفیت‏های بالفعلی که در کشور وجود دارد نیازمند مدیران مدبر و پر کاری است که آنها را به منصه ظهور برسانند و مردم را از این وضعیت نجات دهند که عناصر معلوم الحال از گوشه و کنار جهان این ملت را اینگونه تحقیر نکنند .

اخیرا رئیس جمهوری سخنانی در جهت وحدت ملی و انسجام درونی در کشور انجام داده که امیدواریم تغییر کابینه هم در همین جهت انجام شود و بتوانیم با وحدت درونی توطئه‏های دشمن را که انسجام و یکپارچگی کشور را نشانه گرفته‏اند خنثی کنیم .

 تا پیش از تصمیم رئیس جمهوری برای تحول در کابینه بارها از مردم شنیده بودم که مگر در کشور قحط الرجال است که روحانی نیروی تازه نفس و کارآزموده وارد کابینه نمی‏کند؛ اما امروز خوشحال هستند که بالاخره کابینه با نیروهای تازه نفس ترمیم می‏شود.

و اما دوستانی که جدیدا به تیم دولت می‏پیوندند باید اهداف دشمن را مرور کنند و طرح و برنامه جامعی برای مقابله با آنها داشته باشند.

همانطور که رئیس جمهوری آرایش جدید اتخاد کرده، برای مقابله با فشار های خارجی به شدت نیازمند وحدت داخلی و بسیج همه ظرفیت‏ها هستیم و وزیران جدید باید رویکردی در تحقق این هدف داشته باشند.

ای کاش رئیس جمهوری تغییر در کابینه را در سطوح میانی نیز گسترش دهد و در راستای وحدت ملی و ارتقای توانمندی های دولت از مدیران با تجربه ‏ای استفاده کند که پیش از این، آزمون خود را در بحران‏ها پس داده اند و عملکردی جهادی داشته اند .

امیدواریم تصمیم روحانی برای ترمیم کابینه در جهت دیدارها، جلسات و سخنانی باشد که این روزها انجام داده است .

مثلا دیدار اخیر آقای روحانی با مدیران صدا و سیما دیدار بسیار خوبی بود که تاثیر بسزایی در مدیران رسانه ملی برای همراهی با دولت داشته است . قطعا تداوم چنین جلساتی با سایر دستگاه‏های خارج از قوه مجریه از جمله جلسه همفکری و مشورت با اهالی مطبوعات نیز می‏ تواند دولت را در موضع جدیدی که اتخاذ کرده تقویت کند.

پاسخ دادن