تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل

پاسخ ایران به ترامپ درباره مذاکره مستقیم

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد مجید تخت‌روانچی به پیشنهاد وزیر امور خارجه و تصویب رئیس جمهوری به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد منصوب شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: مجید تخت روانچی به پیشنهاد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و تصویب ریاست جمهوری به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک منصوب شد.

قاسمی افزود: تخت‌روانچی در حال حاضر مسئولیت معاونت سیاسی دفتر رئیس جمهور را عهده دار است. وی در کارنامه فعالیت‌های خود در دوران خدمت در وزارت امور خارجه در سمت‌هایی چون سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، سفیر جمهوری اسلامی ایران در برن، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه و دستیار ویژه وزیر امور خارجه فعالیت کرده است.

تخت‌روانچی همچنین در جریان مذاکرات هسته‌ای که در نهایت منجر به توافق برجام شد، عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان بود.

مجید تخت روانچی دستیار سابق سید کمال خرازی و سفیر اسبق ایران در سوئیس شهریور ماه ۱۳۹۲ به جای علی اصغر خاجی عهده‌دار معاونت اروپا و آمریکای وزارت خارجه شد.

مجید تخت‌روانچی آبان ماه سال ۱۳۹۶ و قبل از تغییرات در وزارت خارجه به ریاست جمهوری رفت و عهده‌دار معاونت سیاسی دفتر رئیس جمهور شد. مراسم معارفه مجید تخت روانچی به عنوان معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در ۲۹ آبان ۱۳۹۶ برگزار شد.

در پی تغییر ساختار در وزارت خارجه معاونت‌های منطقه‌ای شامل معاونت اروپا و آمریکا، معاونت عربی و آفریقا و معاونت آسیا و اقیانوسیه حذف و در یک معاونت سیاسی تجمیع شدند که سید عباس عراقچی در حال حاضر عهده‌دار این معاونت است.

پیش از تخت‌روانچی، غلامعلی خوشرو عهده‌دار این سمت بود که در پی تصویب طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور نیز مشمول این قانون قرار گرفتند، به تهران بازگشت و از آن زمان «اسحاق آل حبیب» معاون نمایندگی ایران سرپرست این نمایندگی بود. خوشرو از بهمن ۱۳۹۳ عهده‌دار این سمت و قبل از آن هم به عنوان سفیر ایران در سوئیس مشغول به خدمت بود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۷ در اظهاراتی درباره سه سفیری که مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شده‌اند، اظهار داشت:طبق مقررات وزارت خارجه کسی که سفیر بوده می‌تواند ۳۵ سال سابقه و ۶۵ سال سن داشته باشد و سه سفیر داریم که باید ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷ برگردند.

برهمین اساس، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد نیز در پایان ماموریت خود ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۷ با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل ملاقات و خداحافظی کرد.

پاسخ دادن