تخت خالی بیمارستانی را از سامانه ۶۰۷۰ بخواهید

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران از راه‌اندازی ” سامانه ۶۰۷۰” برای یافتن تخت خالی بیمارستان خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: ما راه اندازی سامانه ۶۰۷۰ را در استان تهران داشتیم  که با همکاری استانداری و مخابرات در اختیار ما قرار گرفت؛ این سامانه برای این است که بیماران نیازمندبستری به سمت بیمارستان‌های نزدیک محل سکونتشان هدایت و به نوعی جایابی کنند. وی خاطرنشان کرد: اپراتورهای این سامانه سوپروایزرهای با سابقه‌ای هستند که هم می‌توانند مشاوره بدهند و هم می‌توانند بیمار را براساس ناحیه و منطقه زندگی به نزدیک ترین بیمارستانی که تخت خالی دارد، هدایت کنند. این سامانه باقی نیازسنجی‌ها را هم می‌تواند به ما بدهد و براساس آمار، الان نزدیک به ۱۰۰۰ تماس در روز داریم که حدود ۶۰ درصد آن مربوط به واکسن است.

دکتر جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: فاز سوم تست انسانی واکسن کرونای مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تیرماه آغاز می‌شود؛

وی اظهار کرد: تست انسانی ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ آغاز شد و تزریق عضلانی ۱۳۳ نفر، در دو دوز به پایان رسید و تست دوز استنشاقی واکسن هنوز در حال انجام است. وی افزود: تحلیل فاز اول تا پایان هفته گذشته انجام شد و نتایج تحلیل امروز یا فردا به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد و بر اساس نتایج به دست آمده از فاز اول، کمیته اخلاق سازمان مجوز فاز دوم را خواهد داد و امیدواریم این کار تا پایان هفته انجام شود.

کوهپایه‌زاده اظهار امیدواری کرد که در صورتی که نتایج فاز اول تست انسانی، مورد قبول کمیته اخلاق واقع شود، از هفته بعد فاز دوم تست انسانی آغاز شود.

وی ادامه داد: در فاز دوم مطالعه بالینی، دو گروه ۲۵۰ نفره از افراد داوطلب انتخاب می‌شوند و این فاز هم یک ماه و شاید کمی بیشتر زمان ببرد. بر اساس برنامه از پیش تعیین شده هم فاز اول و دوم حدود سه تا چهار ماه زمان لازم دارد و فاز سوم هم از ابتدای تیرماه آغاز خواهد شد که اگر فاز اول و دوم نتایج مناسبی داشته باشد شاید بتوان فاز سوم را روی افراد بیشتری مطالعه کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: طبق پروتکل‌ها باید فاز سوم مطالعات به اتمام برسد و سپس برای تزریق در گستره وسیع‌تر اقدام کنیم. در هر حال تاکنون نتایج غیر رسمی بسیار قانع کننده بوده است و گفته می‌شود کووپارس حتی از برخی واکسن‌های وارداتی ایمنی‌زایی بیشتری ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه نظام سلامت بدون همکاری و همدلی و تلاش‌های قشر کاری و کارگری نمی‌تواند مسیر را پیش ببرد خاطرنشان کرد: ما تا زمانی که هم از لحاظ واکسیناسیون و رعایت‌های بیشتر پروتکل‌های بهداشتی بتوانیم شرایط بهتری را برای مدیریت این بیماری فراهم کنیم، کماکان با پاندمی کرونا دست به گریبان هستیم.

کوهپایه زاده با بیان این که همکاران حوزه سلامت گاهی خودشان نیز آسیب دیده‌اند، گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران مفتخر است که با نگاه به دانشگاه‌های نسل نو، مسیر خودش را در آموزش، پژوهش، فناوری و پاسخگویی به نیازهای سلامتی جامعه طی کند.

وی با اشاره به رتبه بندی جهانی تایمز گفت: یکی از رتبه بندی‌های دنیا، تایمز است که دانشگاه‌ها را از نظر پوشش دادن اهداف توسعه پایدار در بخش‌های سلامت که سازمان بهداشت جهانی در ۱۷ شاخص تعریف کرده، رتبه بندی می‌کند.

وی درباره عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مواجهه با پاندمی کرونا اظهار داشت: همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، انرژی خود را بر تشخیص، پیشگیری، درمان و بازتوانی بیماری کرونا گذاشته‌اند؛ دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز مفتخر است که با بیش از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش، به عنوان دانشگاه دوم کشور به لحاظ گستره جمعیتی، بیشترین بار مراجعات سرپایی و بستری و مراقبت‌های ویژه را در سطح ملی متحمل شده است. شاید در حد استان تهران اولین باشیم و این فرصت خدمت برای ما در سال گذشته پیش آمد و ما تلاش خود را کردیم و باز هم تلاش خود را می‌کنیم. در این میان بیشترین بار ما در بخش‌های معاونت درمان، بهداشت و غذا و دارو بوده است؛ ما در شرایطی با کووید برخورد کردیم که علاوه بر تحریم‌های اقتصادی، تحریم‌های دارویی و واکسنی و حتی تجهیزات پزشکی داشتیم.

وی درباره عدم تجهیز برخی بیمارستان‌ها گفت : ما بیمارستان‌هایی داریم که الآن یک سال است منتظرند تا دستگاه‌های سی تی اسکن یا دستگاه‌های ام ار ای آن‌ها نصب شود ولی متاسفانه امکانش را تا به امروز با توجه به اولولیت‌های کشور و محدودیت‌هایی که در حوزه تجهیزات بوده، نداشتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: در سال ۹۹ با حمایت های وزارتی، بیمارستان شهید سردار سلیمانی در شهر قدس را با ۱۶۰ تخت خواب افتتاح شد و این بیمارستان توانست به جمعیت حدود ۴۰۰ هزار نفری آن منطقه کمک کند؛ امیدوار هستیم که در منطقه ملارد هم بتوانیم در ماه‎های پیش رو بیمارستان ملارد را با ۱۶۰ تخت خواب به بهره برداری برسانیم. همچنین در بیمارستان فیروزآبادی با ۳۰۰ تخت افزوده و جدید که در این بیمارستان در حال بهره‌برداری نهایی هست بتوانیم افزایش تخت مناسبی را برای مناطق مختلف شهر تهران از جمله شهر ری ایجاد کنیم.

پاسخ دادن