تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ ۹۹ مصدوم تاکنون

به دنبال وقوع زلزله‌های ۶ ریشتری در «فین» استان هرمزگان تاکنون خسارات جدی به برخی منازل مسکونی منطقه واردشده؛ آمار مصدومان ۹۹ نفر اعلام‌شده و معاون اول رئیس‌جمهوری در منطقه حضور دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ آبان ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مهر، بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، یکشنبه ۲۳ آبان دو زلزله به فاصله یک دقیقه استان هرمزگان را لرزاند. این زمین‌لرزه‌های شدید شهرهای هم‌مرز با این استان در فارس و کرمان نیز تکان داد. نخست زلزله به بزرگی ۶.۴ در مقیاس امواج درونی ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه و ۴ ثانیه یکشنبه ۲۳ آبان، شهر فین در هرمزگان را لرزاند و زلزله بعدی با بزرگی ۶.۳ در مقیاس امواج درونی زمین، ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه فین هرمزگان را تکان داد. عمق این زلزله‌های دوگانه ۶ ریشتری در ۱۵ کیلومتری زمین اعلام‌شده است. شدت زلزله به حدی بود که مردم وحشت‌زده و سراسیمه در هرمزگان و کرمان به خیابان‌ها ریختند.

این زلزله‌ها تاکنون منجر به فوت یک نفر و مصدومیت حدود ۱۰۰ نفر شده است. مسئولان از خسارت جدی به خانه‌ها و منازل مسکونی «فین» خبر داده‌اند و گزارش‌ها حکایت از انسداد برخی محورهای مواصلاتی است. هم‌اکنون آب و برق منطقه پایدار شده و معاون اول رئیس‌جمهوری نیز برای سرکشی از مناطق زلزله‌زده به هرمزگان سفرکرده است. در این گزارش جزئیات فرآیند امدادرسانی، اسکان اضطراری و پیگیری مشکلات زلزله‌زدگان را می‌خوانید. گزارش توسط خبرنگاران و عکاسان مهر به‌روز می‌شود.

کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر گفت: پس از وقوع زلزله در هرمزگان ۱۵۰ نیروی عملیاتی ۶۱ روستا را ارزیابی کردند. طبق برآوردها ۱۳۷ روستا تحت تاثیر زلزله قرار گرفته اند و تیم هایی نیز به سایر روستاها اعزام شده است. از قبل آماده وقوع زمین لرزه بودیم، در استان هرمزگان، ۸ هزار چادر و ۱۷ هزار پتو در انبارها وجود دارد و در این خصوص با هیچ کمبودی مواجه نیستیم. استان های کرمان و فارس نیز به عنوان استان های معین مشخص شده اند تا پشتیبانی لازم صورت گیرد. هلال احمر در ورزشگاه ها و مدارس مستقر شده است تا شرایط اسکان اضطراری را فراهم کند و اقلام زیستی، خوراکی و امدادی نیز آماده توزیع در میان شهروندان است. همچنین ۵ هزار تخته پتو، ۲۷۰۰ دستگاه چادر، ۵ هزار تخته موکت و سایر اقلام امدادی به کانون زلزله ارسال شده است.

رئیس این جمعیت از تداوم فعالیت تیم‌های ارزیاب خبر داد و گفت: ارزیابی کامل تا ظهر امروز به پایان خواهد رسید. وی درباره عملیات امدادی و برپایی اسکان اضطراری در روستاهای آسیب‌دیده از زمین‌لرزه های امروز گفت: تا کنون ۲۲۲ چادر در روستاهای متاثر از زلزله برپا شده و بسته‌های غذایی در حال توزیع بین مردم است. اسکان اضطراری و اقلام زیستی به میزان کافی در اختیار هلال احمر هرمزگان است. در شعاع ۳۰ کیلومتری کانون زلزله بیش از ۹ هزار خانوار سکونت دارند و بررسی تک تک روستاها با ۳۰ تیم ارزیاب هلال احمر از استان‌های هرمزگان، کرمان و فارس ادامه دارد. همچنین ۲ بالگرد امداد و نجات این جمعیت در منطقه مستقر هستند و  استان‌های کرمان و فارس برای پشتیبانی کافی آمادگی دارند.

پاسخ دادن