تخریب «دختر آبی» به چه قیمت انجام می‌شود؟

تعلیق فوتبال ایران کلید خورد

در حالی که خانواده سحر خدایاری در غم از دست دادن فرزندشان به سر می‌برند، برخی رسانه‌ها به دلایل نامعلوم مصرانه به تخریب #دختر_آبی می‌پردازند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر در حالی که خانواده سحر خدایاری در غم از دست دادن فرزندشان به سر می‌برند، برخی رسانه‌ها به دلایل نامعلوم مصرانه به تخریب #دختر_آبی می‌پردازند.

این دختر که تنها به خاطر عشق به فوتبال و باشگاه مورد علاقه‌اش گرفتار دادگاه و مسائل این چنینی شد، حالا پس از مرگش که دیگر زبانی برای دفاع از خود ندارد با اتهام وصل بودن به شبکه‌های معاند خارج‌نشین روبرو شده است و البته بارِ این اخبار نادرست بر دوش خانواده داغدار او قرار گرفته است.

عده‌ای هم می‌گویند این دختر بیماری روانی داشته و خودسوزی او هیچ ربطی به فوتبال و استادیوم و … ندارد! آنها نمی‌دانند که اگر کسی بیماری روانی هم داشته باشد به هر حال مسائلی در بدتر شدن حال او و سوق دادن او به سمت گرفتن یک تصمیم برگشت‌ناپذیر تا چه میزان موثر است. آنها هیچ چیز نمی‌دانند.

اینکه این رسانه‌ها چه هدفی از انتشار چنین اخباری دارند مشخص است. آنها مخالف سفت و سخت ورود زنان به ورزشگاه‌ها هستند. کسی نیست به آنها بگوید چطور سایر فعالیت‌های زنان در جامعه خالی از اشکال نیست و خطری برای جامعه ندارد؟ هرچند اگر همه چیز دست این افراد بود الان همه زنان باید در اندرونی و مطبخ می‌ماندند.

از طرفی این مسئله هیچ ربطی به جمهوری اسلامی ندارد چرا که در اسلام هیچ محدودیتی برای فعالیت زنان وجود ندارد و همواره به فعال بودن زنان در جامعه توصیه شده است و نمونه‌های زیادی مانند حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) و آن خطابه‌های پرشورش در واقعه عاشورا و بعد از آن زبانزد همه دوستداران این خاندان است.

اینکه این افراد از چه می‌ترسند مشخص نیست. عده‌ای می‌گویند فضای استادیوم‌ها و زیرساخت مناسب نیست! آقایان از الفاظ رکیک استفاده می‌کنند و این فضا مناسب یک بانوی مسلمان نیست. جایی نظر بسیار مناسبی در جواب این فرض خواندم: “انگار آقایان در کوچه و خیابان غزل حافظ می‌خوانند که حالا در استادیوم فحش می‌دهند و به این دلیل ورود زنان ممنوع است!” از طرفی چون آقایان رعایت نمی‌کنند باید نیمی از جمعیت کشور از دیدن بازی تیم موردعلاقه‌شان محروم شوند؟ اگر اینطور باشد باید آقایان را به خاطر رفتار ناشایست محروم کرد نه بانوان!

چرا حضور آقایان و خانم‌ها در محیط‌های دیگر کنار هم اشکال ندارد؟ راهپیمایی‌ها، مراسمات مذهبی، کنسرت، دانشگاه، محل کار، وسایل نقلیه عمومی و هزاران مثال دیگر که همیشه هم شامل مزاحمت‌های آقایان برای خانم‌ها بوده است. چرا این موارد تعطیل نمی‌شود؟ چرا کلا کشور تعطیل نمی‌شود تا آقایان راحت باشند؟

در جامعه ایران اینکه یک زن به جایی برسد و اسم و رسمی برای خود دست و پا کند درست مثل این است که یک سیاه‌پوست در کشور آمریکا به موفقیتی دست پیدا کند. همینقدر نژادپرستی وجود دارد و در واقع نژادپرستی ما جنسیتی است. اگر جنس مذکر باشی همه چیز برای پیشرفت تو مهیاست اما اگر زن باشی رسیدن به چیزی که می‌خواهی کار حضرت فیل است. همین چند وقت پیش خبری درباره اعزام دختران بسکتبالیست تیم امید منطقه آزاد اروند منتشر شد. این اعزام یک سیرک کامل بود. دختران بیچاره ساعت‌ها معطل شدند و هیچکس پاسخگوی آنها نبود. ماجرا از این قرار بود که:

پرده اول – ساعت ۴ بامداد:
دختران بسکتبالیست تیم امید منطقه آزاد اروند، روبروی اداره تربیت بدنی ایستاده‌اند. طبق هماهنگی‌ها قرار است به زنجان اعزام شوند برای مسابقات کشوری. تلفن راننده خاموش است. رئیس هیئت گویا در پرواز است. کسی پاسخگو نیست و دخترها کلافه‌اند، سرمربی کلافه‌تر. هیچکس نمی‌آید. تا پنج و نیم بامداد خبری نیست. در نهایت نائب رئیس هیئت می‌گوید بروید، ماشین دیگری پیدا می‌کنم و اطلاع می‌دهیم …

پرده دوم – ساعت ۱۰ صبح:
دخترها کنار خیابان ایستاده‌اند. آفتاب به صورتشان سیلی می‌زند. دقیقا یک ساعت است که منتظرند. طبق معمول کسی پاسخگو نیست. در نهایت سرمربی میفرستدشان داخل سالن، بلکه جانی برای مسابقه بماند برایشان. ساعت یک ربع به یک ماشین می‌رسد. یک ون زهوار دررفته که جرأت نمی‌کنی تا سر کوچه با آن بروی. خانواده‌ها اجازه نمی‌دهند جگرگوشه‌هایشان سوار شوند. حق هم دارند. رئیس هیئت؟ گویا در جلسه‌ای به امورات بسکتبال منطقه رسیدگی می‌کند. انقدر سرش شلوغ است که تمام پیام‌ها را بی‌جواب می‌گذارد. والدین بچه‌ها کلافه‌اند. پیام می‌دهند که جلسه تمام شد تماس بگیرید. اما انگار جلسه تا ابدیت کش آمده است …

پرده سوم – ساعت ۵ عصر:
دخترها سلانه سلانه رفته بودند تا منتظر خبر بمانند. به سرمربی اطلاع دادند که تا ساعت ۵ ون دیگری می‌آید. در جواب گفته بود که هروقت با چشم‌های خودتان ماشین را دیدید، به بچه‌ها خبر می‌دهم که بیایند. آمد و بچه‌ها هم آمدند. اما چه ونی؟ ساک و چمدان‌ها را که می‌چیدی داخلش، دخترها باید روی سقف می‌نشستند لابد. فضای ون، به تنگی حوصله دخترها بود. همه بلاتکلیف بودند.

پرده چهارم – ساعت ۷ عصر:
راننده اثاث دخترها را ریخته بود توی خیابان. دخترها بی‌کس و بی‌پناه بودند. رئیس ورزش منطقه آزاد یک بار گفته بود که به او ربطی ندارد. سرمربی شماره تلفن معاون فرماندار را پیدا می‌کند بلکه از ارگان دیگری وسیله برسد. جلالی قول همکاری می‌دهد. سرمربی با امام جمعه تماس می‌گیرد. او پیگیر است و رئیس ورزش منطقه را مکلف می‌کند که در محل حضور پیدا کند. او هم در نهایت می‌گوید که شهرستان است و نمی‌آید. تمام تلاش‌ها به در بسته خورده. در منطقه یک ارگان پیدا نمی‌شود که وسیله درست و درمانی داشته باشد. ساعت ۸ تازه سر و کله یکی از مسئولان بسکتبال منطقه آزاد پیدا شد. سعی داشت اوضاع را آرام کند، اما مگر می‌شود این دخترها را آرام کرد؟ گفت مقصر رئیس منطقه آزاد است. خانواده‌ها معترض بودند. صدای اعتراضشان اگرچه بلند بود، اما کسانی که خود را به خواب زده بودند را بیدار نکرد.

پرده آخر:
صدا و سیما دختران نینجایِ عصر جدید را گذاشته در ویترین، که مردم! ببینید دختران ایران‌زمین چه‌ها که نمی‌کنند! اما در شهرستان‌ها چه خبر است؟ شهری که منطقه آزاد است و پالایشگاه را در خود دارد، از فراهم کردن یک وسیله ناقابل برای اعزام دخترانمان عاجز است. دخترانی که عمرشان را به پای ورزش گذاشته‌اند، دخترانی که در اوج گرمای طاقت‌فرسا رفته‌اند و آمده‌اند و تلاش کرده‌اند، دخترانی که حتی سالن نداشته‌اند و «در پارک تمرین می‌کردند»، دخترانی که بهترین‌های شهرمان هستند و اکثرشان مدارک داوری و مربیگری را هم در اوج جوانی گرفته‌اند، حالا مغموم و سرخورده‌اند. حرفشان این است که دیگر پا به هیچ سالنی نمی‌گذاریم. حرف حسابشان این است که ما خواستیم افتخار شهرمان باشیم، اما مسئولین نگذاشتند، و حق هم دارند … مسئولی که استعداد هرزرفته گروهی جوان خم به ابرویش نیاورد، روی آن صندلی چه می‌کند؟

و این بود فاجعه این اعزام. آیا دختران بسکتبالیست هم مثل #دختر_آبی بیماری روانی داشتند؟ چرا هیچکس به آنها اهمیت نداد؟ چرا صدایشان شنیده نشد؟ چه کسانی از مطرح شدن زنان در قرن ۲۱ می‌ترسند؟

آیا شناسنامه ندادن به فرزندان مادران ایرانی هم ماجرای #دختر_آبی بود؟ تا چندی پیش که غیرممکن بود حالا هم با هزار شرط ممکن شده. زن ایرانی شهروند این کشور نیست؟ آیا فقط وقتی فرزند یک مرد ایرانی را حمل کند مجوز این را دارد که به عنوان یک ایرانی شناخته شود؟ منزلت و مقام زن تا این حد پایین است؟

حالا که سحر از این دنیا رفته همه شجاع شده‌اند و به او و ماجرای غم‌انگیزش واکنش نشان می‌دهند. انگار حتی از جسم بی‌جان او روی تخت بیمارستان می‌ترسیدند و ترسیدند به خانواده‌اش تسلی خاطر بدهند، او که بیهوش بود اما ترسیدند به بیمارستان بروند تا مبادا پست‌هایشان را از دست بدهند.

برخی واکنش‌ها به درگذشت سحر خدایاری:

واکنش معنی‌دار همسر میلاد میداوودی به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

بسیاری از چهره‌های دیگر مثل: مهدی قائدی، مرتضی تبریزی، محمد دانشگر، امیر ارسلان مطهری و … با قرار دادن همین تصویر در استوری یا پست صفحات اینستاگرام خود با خانواده سحر ابراز همدردی کردند.

بیشتر بخوانید: سحر؛ معروف به «دختر آبی» درگذشت

واکنش میلاد باقری به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

واکنش شفر به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی و تگ کردن پیج فیفا

واکنش خطیر به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

واکنش عمر مومنی به خودسوزی سحر و عدم ورود بانوان به ورزشگاه

سرانجام توییت باشگاه استقلال برای درگذشت دختر آبی!

پیام تسلیت باشگاه استقلال

“خانواده محترم خدایاری؛
درگذشت تلخ و غم‌انگیز فرزند دلبندتان، خانم «سحر خدایاری» موجب اندوه و تاسف فراوان مجموعه باشگاه استقلال و به خصوص هواداران این تیم گردید. این ضایعه را به شما و همه بستگان داغدار تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال رحمت و مغفرت الهی برای ایشان و صبر و اجر و سلامتی برای شما، بازماندگان و طرفداران فوتبال مسألت می‌کنیم.”

توییت معاون وزیر ارتباطات برای درگذشت دختر آبی

پست جدید فرشید باقری برای درگذشت دختر آبی

پست جدید سعید آذری

و بالاخره استوری سیدجلال حسینی برای دختر آبی!

توییت پروانه سلحشوری نماینده مجلس برای دختر آبی

پست جدید علی کریمی

استوری مشترک پیشکسوتان و بازیکنان پرسپولیس?❤️

علی پروین همچنین در ویدیویی در اینستاگرام از سحر یاد کرد: “شب عاشورا تسلیت به خانواده فوتبال بخاطر درگذشت سحر خدایاری”

پست جدید دیاباته

واکنش سامره، پرستو صالحی، جعفری، فتح الله زاده، میداودی، نکونام به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

واکنش فرهاد مجیدی به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

واکنش دروازه بان تیم ملی زنان سوئد و باشگاه ولفسبورگ به درگذشت سحر خدایاری?

واکنش رضاوند، عنایتی، فکری، باقری و صالحی به‌ پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

پیام تسلیت باشگاه تراکتور در پی درگذشت غم انگیز «سحر خدایاری» هوادار باشگاه استقلال

به گزارش روابط عمومی باشگاه فرهنگی، ورزشی و اقتصادی تراکتور، در این پیام آمده است: همزمان با روز عاشورای حسینی خبر درگذشت خانم سحر خدایاری باعث غم و اندوه خانواده بزرگ و میلیونی تراکتور شد.
معتقدیم جان باختن در راه نیل به هدف و با عشق و علاقه به فوتبال، ارزشمند و اقدامی قابل تامل هست و امیدواریم شرایط فوتبال ایران در آینده به شکلی پیش رود که شاهد حضور خانواده‌ها در فضای سالم و با نشاط ورزشگاه‌ها باشیم.
ما به عنوان عضوی کوچک از خانواده بزرگ تراکتور، این ضایعه دردناک را خدمت خانواده‌ی آن مرحوم و تمامی علاقه‌مندان به فوتبال به ویژه هواداران تیم استقلال تسلیت عرض می‌کنیم و از خداوند متعال رحمت و مغفرت الهی برای آن مرحوم مسالت می‌کنیم.

واکنش معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به درگذشت سحر خدایاری|ماجرای خودسوزی «دختر آبی» به قوه قضاییه ارسال شد

استوری مامه تیام برای سحر

واکنش توییتری باشگاه رم به در گذشت دختر آبی

همچنین این صفحه رنگ قرمز پایین لوگوی باشگاه را به احترام سحر خدایاری به آبی تغییر داد.

پیام تسلیت باشگاه پرسپولیس درپی درگذشت سحر خدایاری?❤️

اولین واکنش فیفا به ماجرای #دختر_آبی به نقل از یورونیوز

فیفا ضمن اعلام مراتب تسلیت خود به خانواده و دوستان سحر، بار دیگر مقام‌های ایران را به تأمین آزادی و امنیت زنانی که در کارزار مشروع پایان دادن به ممنوعیت ورود به ورزشگاه‌ها شرکت دارند، فرامی‌خواند.

واکنش سازمان عفو بین‌الملل درگذشت دردناک «دختر آبی»: ایران تنها کشور دنیا است که از ورود زنان به ورزشگاه جلوگیری و آن‌ها را مجازات می‌کند. از فیفا بخواهید به این تبعیض خاتمه دهد.

پیام تسلیت فدراسیون فوتبال !!!
فدراسیون فوتبال ضایعه درگذشت سرکار خانم سحر خدایاری را تسلیت گفته و برای آن مرحومه غفران و مغفرت الهی مسالت دارد‌.

پست جدید علی دایی برای #دختر_آبی

پست جدید ساناک برای #دختر_آبی

پست جدید حسین حسینی برای سحر #دختر_آبی

همچنین ‏بعد از بازی ‎#تیم_ملی فوتبال ایران مقابل ‎#هنگ‌کنگ ، چند تن از دختران تماشاگر هنگ‌کنگی با گرفتن پلاکارهایی در دست، با مرگ ‎#دختر_آبی هم‌دردی کرده و به حمایت از حق ورود زنان ایرانی به استادیوم پرداختند.

پست شجاع خلیل زاده برای #دختر_آبی ?❤️

واکنش ابراهیمی، جهانبخش و سید مجید حسینی به درگذشت سحر

واکنش همسر رضا قوچان نژاد به فوت دختر آبی

خبرگزاری اشپیگل آلمان هم فاجعه پیش آمده در مورد #دختر_آبی را پوشش داد

‏برای سحر ‎#دختر_آبی ?

پست جدید اشکان دژاگه?❤️

پست جدید مسعود شجاعی برای #دختر_آبی

واکنش محسن فروزان به فوت دختر آبی

استوری نوید محمد زاده #دختر_آبی

گزارش سایت معتبر گل به خبر درگذشت. #دختر_آبی
عنوان گزارش گل: دختر آبی بعد از خودسوزی در بیمارستان درگذشت.

حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که #دختر_آبی به دلیل مشکلات شخصی دست به چنین اقدامی زده و عشق به فوتبال هیچ ربطی به ماجرای او ندارد، نمی‌توانیم شور و اشتیاق تعداد کثیری از بانوان این سرزمین را برای ورود به ورزشگاه‌ها و تماشای مسابقه فوتبال تیم موردعلاقه خود همراه خانواده و دوستانشان نادیده بگیریم. زنان ایرانی همواره در طول تاریخ خوشنام بوده‌اند و روا نیست برای احقاق کوچک‌ترین حقوقشان اینگونه مورد ظلم قرار بگیرند.

*مریم رهنما

1 پیام

پاسخ دادن