تخریب ۱۵۰۰ مسکن روستایی در زلزله خراسان

رییس بنیاد مسکن با بیان اینکه در زلزله اخیر خراسان رضوی حدود ۱۵۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت شدند گفت: برای واحدهای تخریب شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان می دهیم و تسهیلات بلاعوض هم از محل منابع خود پرداخت می کنیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ فروردین ۹۶

علیرضا تابش در نشست خبری به مناسبت سی و هشتمین سالگرد افتتاح حساب ۱۰۰ امام (ره) و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: همان روزی که زلزله خراسان رضوی اتفاق افتاد، مدیرکل بنیاد مسکن به همراه تیمهای کارشناسی همان روز به منطقه اعزام شدند. در چند روستا که نوعا هم فرسوده یا خالی از سکنه بوده تخریبهایی شده است و پیش بینی می کنیم واحدهای تخریب شده بیش از ۱۵۰۰ واحد نباشد.

وی افزود: همان روز اول جلساتی در استانداری تشکیل شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان در اختیار می گذاریم و تسهیلات بلاعوض نیز ارایه می شود. آواربرداری هم شروع شده است و تقریبا همراه با چادر زدن، بازسازی شروع شده است.

تابش همچنین درخصوص مسکن اجتماعی که انجام آن به عهده بنیاد مسکن گذاشته شده گفت: در پایان سال گذشته دولت به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مصوبه مسکن اجتماعی یا مسکن کم درآمدها را صادر کرد و سال ۱۳۹۶ را شروع این فعالیت قرار دادند که باید طبق آن مصوبه سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را تامین کنیم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه بخشی از این مصوبه مسکن حمایتی و بخش دیگر مسکن اجتماعی است، تاکید کرد: در بخش مسکن حمایتی برای ۱۰ هزار واحد با سقف فردی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت مسکن ملکی پرداخت می کنیم. همچنین به ۲۰ هزار واحد تا سقف ۴۰ میلیون تومان پرداخت می کنیم. به متقاضیان مسکن مهر بدون متقاضی نیز در ۵ هزار واحد کمک بلاعوض پرداخت می کنیم.

وی درخصوص بخش استیجاری ـ ملکی نیز گفت: ساخت مسکن استیجاری ـ ملکی به نسبت ۶۰ به ۴۰ خواهد بود که این اهداف مدنظر است؛ پرداخت تسهیلات به سازندگان مسکن استیجاری که خودشان زمین دارند در ۱۵ هزار واحد، پرداخت کمک اجاره در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر در ۱۵ هزار واحد و در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر در ۲۰ هزار واحد.

تابش اظهار کرد: منتظر تامین منابع هستیم. البته ابتدای سال است و انشاءالله بتوانیم این مصوبه را به نفع مردم به اجرا درآوریم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بخش دیگری از صحبتهای خود به تامین ۲۰۰ هزار مسکن روستایی اشاره کرد و گفت: در مسکن روستایی اگر سالیانه ۲۰۰ هزار واحد تولید کنیم سالیانه ۱۰۰ هزار شغل مستقیم و ۵۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد می کنیم. سالیانه ۱۰ تا ۱۵ درصد فولاد و ۱۰ تا ۱۲ درصد سیمان در این بخش مصرف می شود که اگر طرح بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی کنار گذاشته شود ۱۵۰ هزار شغل را از دست می دهیم.

تابش خاطرنشان کرد: اولویت ما در گذشته بخش مسکن روستایی بود که به آمار خوبی دست پیدا کردیم. آمار کلی ما بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن در روستاها بهسازی، نوسازی و تولید شده است. با صرف تسهیلاتی معادل ۱۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان.

تولید یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن

وی با اشاره به فعالیت‌های بنیاد مسکن یادآور شد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن روستایی را تولید کرده و مقاومت ساختمان‌های روستایی در برابر زلزله را که تا قبل از سال ۱۳۸۴ معادل ۷ درصد مسکن روستایی به ۴۰ درصد رساندیم.

رییس بنیاد مسکن اولین هدف طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی را تاب آوری در حوادث عنوان کرد و گفت: در زلزله هایی همچون آذربایجان، گیلان و دیگر زلزله ها ۱۲۷ هزار واحد مسکن روستایی تخریب شد. در بم به تنهایی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هزینه بازسازی این شهر شده است. در چند سال اخیر نیز در بازسازی ها حدود ۲۰ هزار واحد مسکن احداثی و ۵۰ هزار واحد تعمیری داشتیم.

تابش، سطح بهداشت خانه های روستایی را مطلوب عنوان و تصریح کرد: با توجه به اجرای طرحهای بهسازی و نوسازی، ضریب ماندگاری در روستاها بالا رفته است. در زمانی مردم به دلیل بافت فرسوده روستاها را ترک می کردند ولی الان حتی مهاجرت معکوس رخ داده است.

وی ادامه داد: همچنین طرحهای تکمیلی برای گردشگری داریم که آن را با بهسازی روستایی تلفیق کرده ایم. برای این واحدها تسهیلات جداگانه پرداخت می شود. همچنین توافقی با وزارت کشاورزی در جهت معیشت محور کردن واحدهای روستایی صورت داده ایم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه برای نوسازی واحدها تا ۲۰ میلیون تومان وام می دهیم اظهار کرد: در برخی نقاط که افراد توانایی آواربرداری ندارند تا سقف ۵ میلیون تومان هم بلاعوض پرداخت می کنیم که در سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان برای این هدف اختصاص یافت.

تکمیل مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در نیمه اول امسال

تابش در توضیح عملکرد بنیاد مسکن در بخش مسکن شهری گفت: در مسکن شهری در چند بخش فعالیت می کنیم که اولین هدف، تکمیل و تحویل مسکن مهر شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر است. ۳۴۷ هزار واحد مسکن مهر در تعهد ما بوده که ۳۱۳ هزار واحد آن را به اتمام رسانیدم. درخصوص ۳۴ هزار واحد باقی مانده هم ۱۲ هزار واحد را مردم انصراف دادند و ۸۴۰۰ واحد فاقد متقاضی است. اگر این دو رقم را کم کنیم ۱۳ هزار و ۵۲۰ واحد نیمه تمام داریم که پیشرفت آن بالای ۷۵ درصد است و نیمه اول امسال تکمیل می شود.

وی ادامه داد: ۸۵ درصد خانه های مسکن مهر که بنیاد مسکن آن را ساخته فروش اقساطی شده است. از ۸۸۰ شهری که فعالیت مسکن مهر داریم در ۵۶۰ شهر کل واحدها را آماده کرده ایم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۳۵۰۰ واحد مسکن مهر را به اتمام رساندیم و برای آن حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه کردیم. همچنین ۴۵۰۰ واحد جدید شروع کردیم که ادامه دارد.

هدف ساخت ۶۰۰۰ واحد مسکن مهر در سال ۱۳۹۶

تابش گفت: برای سال ۱۳۹۶ غیر از واحدهای نیمه تمام سال گذشته، برای ساخت حدود ۶ هزار واحد جدید برنامه ریزی کرده ایم. البته امکانات زمین، تهیه نقشه و جواز برای ۳۵ هزار واحد مسکن دریافت کرده ایم ولی با توجه به اینکه منابع بانکی در این بخش وجود ندارد سال ۱۳۹۶ را با ۶ هزار واحد شروع می کنیم.

وی درباره فعالیت خیرین مسکن ساز اظهار کرد: در بخش خیرین مسکن ساز حدود ۳۰ هزار واحد مسکن در حال انجام است. امسال زمین تامین کردیم که بتوانیم ۷ تا ۸ هزار واحد را شروع کنیم.

طبق برنامه ششم موظف به ایمن سازی ۳۰ درصد روستاها هستیم

تابش در تشریح مصوبات برنامه ششم توسعه درخصوص عمران روستایی گفت: در برنامه ششم توسعه احکام بسیار خوبی برای بخش عمران روستایی انجام شده است؛ یکی از این احکام، ایمن سازی بافت روستاها در ماده ۳۲ قانون است که موظفیم در طول برنامه ششم ۳۰ درصد روستاهای در معرض خطر را ایمن سازی کنیم که این ایمن سازی به بافت هم برمی گردد.

رییس بنیاد مسکن ادامه داد: حدود ۹ هزار روستای مرزی داریم و در ۲۰ درصد از این تعداد که حدود ۱۸۰۰ روستا می شود باید طرح هادی را اجرا کنیم. البته تهیه طرح هادی را برای حداقل ۱۰ هزار روستا در نظر داریم و در این خصوص دولت موظف شده ۵ تا ۸ درصد منابع عمرانی روستایی را به طرح های بهسازی روستایی اختصاص دهد.

وی، اجرای طرحهای هادی در روستاها حریم شهرها را بسیار مشکل دانست و گفت: حدود ۴ هزار روستا در حریم شهرها قرار دارد که در برنامه ششم عنوان شده با منابعی که دولت در اختیار می گذارد طرحهای هادی را در این روستاها اجرا کنیم.

طرح هادی در ۴۲ درصد روستاها اجرا شده است

تابش با بیان اینکه برای ۹۹ درصد روستاها طرح هادی تصویب شده است گفت: هم اکنون در ۴۲ درصد روستاها طرح هادی اجرا شده است. تا کنون در بافت باارزش روستاهادر ۸۴ روستا تهیه طرح شده و در ۶۱ روستا اجرا شده است. همچنین ۳ میلیون و ۲۶۳ هزار واحد در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر سند دار شده است.
رییس بنیاد مسکن درباره راههای روستایی گفت: حدود ۲۵ میلیون متر مربع آسفالت در روستاها انجام شده که ۳ هزار و ۳۲۰ کیلومتر آن در معابر داخل روستایی انجام شده است.

اعتبارات بنیاد در سال ۹۶ معادل ۱۵۰۰ میلیارد تومان است

وی مجموع بودجه بنیاد مسکن در سال ۱۳۹۶ را ۱۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بستگی دارد چقدر از این رقم تخصیص یابد. با این حال برای سال ۱۳۹۶ می خواهیم برای ۲ هزار روستای جدید طرح هادی انجام دهیم و برای ۲۹۰۰ روستا طرحهای هادی گذشته را ادامه می دهیم. همچنین ۲۰۰ هزار سند جدید صادر می کنیم، در ۸۰ روستا طرح گردشگری تهیه خواهیم کرد و برای ۲۵۰۰ روستا طرح آسفالت انجام می دهیم.

وضعیت روستاهای زلزله‌زده خراسان

با گذشت چهار روز از زمین‌لرزه، خراسان بیش از ٣۵٠ بار لرزیده است. بزرگترین مشکل ساکنان مناطق زلزله‌زده، دسترسی به آب بهداشتی و سرمای هواست.

روزنامه «شهروند» نوشته است: خراسان همچنان می‌لرزد. چهار روز از زلزله ۶ ریشتری که مشهد، فریمان، تربت‌جام و سرخس را لرزاند می‌گذرد اما پس‌لرزه آن همچنان ادامه دارد و زمین خراسان هنوز آرام نگرفته است. زمین‌لرزه نسبتاً شدیدی که صبح چهارشنبه خراسان رضوی را لرزاند، با وجود شدت به‌نسبت بالا و وسعت زیاد منطقه زلزله‌زده به شکل معجزه‌آسایی با کمترین خسارات جانی و مالی همراه شد.

زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۶ ریشتر در وسعتی به شعاع بیش از ۵٠٠ کیلومتر مربع فقط با یک کشته و ۴٠ مجروح همراه بود؛ اما این زلزله بیش از هر چیز باعث وحشت مردم شد. مردمی که از همان ساعت اولیه وقوع زلزله ۶ ریشتری از خانه‌هایشان خارج شدند و با ترس و دلهره منتظر کمک نیروهای امدادی بودند؛ کمک‌هایی که البته خیلی زود توسط نیروهای هلال‌احمر به دست آنها رسید.

ساعت حدود ١٢ نیمه شب چهارشنبه، همراه با نیروهای امدادی هلال‌احمر بعد از طی چهار ساعت در میان کوه‌ها و تپه‌های منطقه سنگ‌سفید به مناطق اصلی زلزله‌زده رسیدیم. بعد از چند دقیقه تعدادی چراغ با نور زرد و سفید از لابه‌لای کوه‌های تاریکی مسیر را می‌شکند، روی یک تابلوی کوچک فلزی زردرنگ نوشته روستای «کارغش». وارد روستا می‌شویم، چند کوپه آتش در ورودی روستا روشن شده است و زن و بچه‌ها دور آن نشسته‌اند؛ مردهای کارغش با سرعت سمت خودروی هلال آمدند. چشمانشان از خوشحالی برق می‌زد، می‌دانستند که این خودرو برای آنها چادر و پتو آورده است.

روستا ۵٠ خانوار داشت و به‌سرعت کار توزیع و چادر و پتو آغاز شد. اگرچه چند ساعت از وقوع زلزله گذشته و پس‌لرزه شدیدی هم احساس نشده، اما قنبری، عضو شورای دِه کارغش، هنوز نگران است؛ او به «شهروند» می‌گوید: «همه خانه‌های کارغش ترک خورده، کسی جرأت ندارد که داخل خانه‌ها شود، ما از صبح تا الان بیرون هستیم، هوا هم سرد است. مردم روستا خیلی ترسیدند، پس‌لرزه‌های زیادی هم داشته، از صبح تا الان من خودم بیش از ۴٠ لرزه را زیرپایم احساس کردم».

از قنبری درباره تعداد مجروحان روستای کارغش می‌پرسیم و او در پاسخ می‌گوید: «خدا به ما رحم کرد، معجزه شده، هیچکس از روستای ما مصدوم نشد، همه سالم هستند، حتی خون از دماغ کسی نیامد، فقط خانه‌ها و طویله‌هایمان آسیب دیده، آنها هم به کلی تخریب نشده، ترک‌های بزرگی خورده که شاید باعث آوار شود.»

او ادامه می‌دهد: «یک ساعت پس از زلزله نیروهای امدادی به روستای ما رسیدند، غذا و آب به ما دادند و برق هم تا قبل از تاریک‌شدن هوا وصل شد؛ اما با این‌همه این‌قدر پس‌لرزه زیاد بوده که همه از خانه‌رفتن می‌ترسند. روستای ما حدود ٢٢٠ نفر جمعیت دارد، من با جوان‌های روستا باید تا صبح حواسمان به زن‌ها، بچه‌ها و سالخورده‌ها باشد، خدا کند زمین آرام بگیرد.»

روستای رزمگاه با دو مجروح

رزمگاه روستای زلزله‌زده دیگری از منطقه سفیدسنگ. روستایی با ٣٠ خانوار جمعیت، که زلزله چند نفر از اهالی آن را مجروح کرده بود. محمدعلی یاری یکی از ساکنان این روستا است. کسی که زلزله دو نفر از اقوام او را راهی بیمارستان فریمان کرده است: «بیچاره علی و محمد این دو وقتی زلزله آمد، داخل خانه بودند که سقف آوار شد روی سرشان، البته خیلی شانس آوردند، اهالی روستا خیلی زود این دو را از زیر آوار درآوردند؛ آمبولانس هم خیلی سریع از سفیدسنگ حرکت کرد، اورژانسی‌ها به ما گفتند که نگران نباشیم، یک شکستگی جزئی است. با این همه مادر و زن و بچه علی خیلی نگران بودند، ما آنها را با یکی از ماشین‌های هلال‌احمر به فریمان فرستادیم تا پیش او باشند. ولی بقیه اهالی روستا حالشان خوب است. ولی چند خانه به‌طورکلی تخریب شده، بقیه هم ترک‌های بزرگی برداشته‌اند، خانه من و پدرم کنار هم است، سقف خانه ما به اندازه نیم‌متر ترک خورده، دیوار خانه پدرم هم تا نصفه ریزش کرده، می‌ترسیم این پس‌لرزه‌ها تا صبح همه خانه‌ها را خراب کند. البته «سرچشمه» و «دوقلعه» بیشتر آسیب دیدند، من از بچه‌های هلال شنیدم مرکز زلزله نزدیک دوقلعه بوده.»

محمدعلی اضافه می‌کند: « ازصبح چند بار بچه‌های هلال به ما سرزدند و چراغ والور و پتو به ما دادند، اما چادر کم داریم، غذا هم زیاد است اما مشکل ما آب است، هم برای آشامیدن هم برای شست و شو آب نداریم.»

دوقلعه با یک کشته

چند کیلومتر بعد از رزمگاه در ادامه یک جاده خاکی باریک روستای «سرچشمه براشک» است. ساکنان این روستای کوچک هم توسط بچه‌های هلال‌احمر داخل چادر اسکان داده شدند. اما سرمای هوا و نبود آب ١٠ خانوار ساکن این روستا را هم اذیت می‌کند. حسن تقوی یکی از اهالی روستا خارج از چادر ایستاده و با خودروهای عبوری از این روستا صحبت می‌کند، نوبت به خودرو هلال می‌رسد وبه سمت راننده می‌رود. یک چادر و چند پتو برای اهالی روستا می‌خواهد. او به ما می‌گوید: «به ما والور نفتی دادند، اما نفت ما کم است و همه چراغ‌ها را نمی‌شود روشن کرد، همه زن‌ها و بچه‌ها داخل سه تا چادر هستند سه تا چراغ نفتی هم روشن است، اما برای مردهای روستا نفت کم داریم، به همین خاطر چند تا پتو لازم داریم تا شب از سرما یخ نزنیم.» از رزمگاه خارج می‌شویم و به سمت روستای دوقلعه حرکت می‌کنیم. چند کیلومتر در پیچ و خم کوه‌های منطقه سفیدسنگ به سمت شرق حرکت می‌کنیم تا به «دوقلعه» می‌رسیم؛ نزدیک‌ترین روستا به کانون زلزله.

دوقلعه همان‌جایی است که یکی از اهالی آن به نام «نسا محمدپور» زیر آوار کشته شد؛ پیرزن ٨٠ ساله تنها قربانی زلزله خراسان رضوی.

بچه‌های هلال‌احمر در دونقطه برای اهالی این روستا اردوگاه موقت برپا کرده بودند. چادرهای سفیدرنگ هلال زیر نور مهتاب و بوی آتش و هیزم نیم‌سوخته فضای دو قلعه پر کرده بود. به جز جاده‌ای باریکی و خاکی «دوقلعه» به «سرچشمه»، تنها راه ارتباطی این روستا با دنیای خارج یک خط ثابت تلفن بود که اهالی روستا برای تماس از آن استفاده می‌کردند. رضا منتظر بود تا نوبتش شود، می‌خواست ازحال اقوامش در بیمارستان فریمان باخبر شود.

ملیحه، علی، وحید و صفا، چهار نفری بودند که آوار آنها را مجروح کرده بود. همه آنها در بیمارستان فریمان بستری شده بودند و رضا نگران حال آنها بود، او به «شهروند» می‌گوید: «برادرم الان بیمارستان پیش آنهاست، می‌خواهم با او تماس بگیرم تا از حال آنها باخبر شوم، البته به من گفتند که حالشان خوب است و به‌زودی از بیمارستان مرخص می‌شوند، اما من دلم آرام ندارد، خانه و حیواناتمان از بین رفت. خانه من دیگر قابل سکونت نیست، یک دیوارش به‌طورکلی ریخته سقفش هم تیکه تیکه ترک خورده، خانه خواهر و برادرم هم همین وضع را دارد، فکر کنم چند هفته‌ای باید در چادرهای هلال‌احمر زندگی کنیم.»

او ادامه می‌دهد: «نسا محمدپور فامیل مادرم بود، بنده خدا پیرزن زیرآوار ماند و کشته شد. زمین به شدت تکان می‌خورد، من نمی‌توانستم روی پایم بایستم، طولانی هم بود، همه جا می‌لرزید، اما با این همه فقط همین پیرزن از روستای ما کشته شد. تیرهای برق مثل کاه تکان می‌خوردند، خیلی ترسناک بود. خدا به ما خیلی رحم کرد، اینکه ما زنده ماندیم یک معجزه است.»

حالا با گذشت چهار روز از حادثه، خراسان رضوی همچنان آرام نگرفته است. به طوری که تا آخرین لحظلات تنظیم این گزارش در خراسان رضوی بیش از ٣۵٠ پس لرزه ثبت شده است. تلاش بی وقفه نیروهای امدادی هلال احمر همچنان ادامه دارد.

تاکنون بیش از پنج هزار ۵٠٠ نفر در هزار ٢٠٠ چادر اسکان اضطراری یافته اند. ١٢٠ تیم عملیاتی متشکل از ٣٠۵ امدادگر و نجاتگر هلال احمر با بکارگیری سه فروند بالگرد و ۵١ دستگاه خودروی عملیاتی و پشتیبانی به ساکنان مناطق زلزله‌زده مشغول خدمت‌رسانی هستند. سه بالگرد امدادی با ٣٧ سورتی پرواز اقدام به انتقال ٨ هزار و ۵٠٠ کیلو گرم محموله امدادی کرده اند و درحال حاضر بیش از ٧٠ نیروی امدادی در مناطق زلزله حضور دارند.

از طرف دیگر علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی هم از پرداخت وام ٢٠ میلیون تومانی با اقساط بلند مدت ١۵ ساله با کارمزد ۵ درصد به زلزله زدگان خبر داده است. با این همه وضعیت مناطق و روستاهای زلزله‌زده هنوز به حالت عادی بازنگشته است.

ارائه خدمات امدادی به ۷۰۰۰ تن از متاثران زلزله خراسان رضوی

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اعلام خدمت‌رسانی به ۷ هزار و ۱۰۰ تن از متاثران از زلزله در خراسان رضوی، گفت: تمامی این افراد با برپایی ۲ هزار و ۲۵ چادر امدادی از خدمت اسکان اضطراری بهره بردند.

مرتضی سلیمی با اعلام گزارش عملیات امداد و نجات در مناطق‌زلزله‌زده خراسان رضوی با اشاره به امدادرسانی در ۶۷ روستای تحت تاثیر زلزله، گفت: ۴ شهرستان سرخس، تربت جام، فریمان و مشهد در زلزله خراسان رضوی تحت تاثیر بودند که در این زمینه به ۷ هزار و ۱۰۰ تن از هموطنان خدمات امدادی و اسکان اضطراری ارائه شد.

وی با اعلام مصدومیت ۴۰ تن در زلزله خراسان رضوی، افزود: بر این اساس به منظور اسکان متاثران، ۲ هزار و ۲۵ دستگاه چادر برپا و یک‌هزار و ۳۰ بسته غذایی، یک‌هزار و ۳۰ بسته بهداشتی و ۲ هزار و ۹۴۰ بطری آب معدنی میان زلزله‌زدگان توزیع شد.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به خدمات امداد و نجات هوایی در مناطق زلزله‌زده، به بهره‌گیری از ۳ فروند بالگرد در این عملیات اشاره و اظهار کرد: بر این اساس در ۵۲ سورتی پرواز شامل ۳۴:۳۰، ۱۰ هزار و ۵۰۰ محموله عملیاتی و ۱۲۰ نیروی عملیاتی به منطقه زلزله و ۱۲ تن از متاثران زلزله نیز به مناطق امن منتقل شدند.

*ایسنا

پاسخ دادن