تداوم انفعال بانک مرکزی در قبال تحولات بازار ارز

بانک مرکزی با وجود اینکه صاحب رئیس جدید شده است، اما همچنان منفعلانه تحولات بازار ارز را دنبال می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ مهر ۱۴۰۰

تا همین چند هفته پیش، فعالان بازار ارز، دلیل افزایش قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی را فقدان رئیس بانک مرکزی می‌دانستند اما پس از انتصاب صالح آبادی به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی باز هم تاثیری در بازار ارز مشاهده نمی شود. صالح آبادی تنها در اولین روز انتصاب خود تاکید کرد که سیاست وی تثبیت قیمت ارز در بازار است که بسیاری از مردم از این سخنان خوشحال شدند اما ظاهرا بدنه بانک مرکزی سیاست سکوت را به رئیس جدید پیشنهاد کرده اند و رئیس بانک مرکزی دوباره در صف ناظران بازار قرار گرفت.

با انفعال بانک مرکزی همچنان اخبار سیاسی مربوط به تحولات برجام، تحولات منطقه، حوادث افغانستان، فروش نفت و موضوعات کهنه ای از این دست روی بازار تاثیر گذار است و ظاهرا غایب بازار سیاست گذاران بانک مرکزی هستند. برخی از فعالا بازار می‌گویند، سکوت بانک مرکزی در دولت رئیسی تداوم همان سیاست قبلی روحانی است و ظاهرا هر دو دولت به درآمد حاصل از افزایش قیمت دلار برای کسری بودجه خود نیاز دارند لذا ترجیح می‌دهند کمتر در بازار دخالت کنند و بازار همان روند صعودی قیمت دلار را به آرامی طی کند.

این روزها، موضوع کاهش ارزش لیر ترکیه نیز به تحولات بازار ارز اضافه شده است و فعالان بازار تحولات ارزی و پولی ترکیه را نیز به دقت دنبال می‌کنند.

قیمت لیر ترکیه روز سه شنبه نیز یک پله دیگر را آرام پایین آمد. ریزش لیر از دو جهت می‌تواند بر قیمت دلار در ایران اثر افزایشی داشته باشد: نخست آنکه می‌تواند موجب افزایش واردات کالاهای ترکیه‌ای به ایران شود و از سوی دیگر در بلند مدت نیز می‌تواند موجب تشدید جریان انتقال سرمایه از ایران به ترکیه گردد.

نرخ دلار نیز در بازار تهران با افت نزدیک به ۲۰۰ تومانی نیمه کانال ۲۷ هزار تومان را از دست داد و به ۲۷۴۳۰ تومان رسید.

دلار دیروز اگرچه ابتدا ۱۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرده بود، اما در ادامه معاملات، آن را دوباره پس گرفت. باید دید روز سه شنبه واکنش معامله‌گران به از دست رفتن مرز ۲۷۵۰۰ تومانی چگونه خواهد بود.

گروهی انتظارات مربوط به مذاکرات برجام را در افت دلار موثر می‌بینند اما برخی هم نقش بازارساز را در این روند بی تاثیر نمی بینند.

به نظر می‌رسد بازارساز ارزی طی روزهای اخیر به تدریج در بازار فعال‌تر شده باشد. به طور مثال دیروز حوالی ساعت ۱۳ عصر صرافی ملی نرخ فروش دلار خود را حدود ۲۶۰ تومان افزایش و به بالای ۲۷ هزار تومان رساند؛ در حالی که در بازار آزاد نرخ‌ها رشد نداشتند. این اقدام تا حدی شبیه سیاست حراج هلندی بود که بازارساز سابقا نیز در مقاطعی از آن استفاده کرده است؛ به این شکل که با عرضه در بالاترین قیمت موجود در بازار، سعی می‌کند قیمت‌ها را کاهش دهد.

پاسخ دادن