تداوم بی ثباتی اقتصاد جهان در ۲۰۲۱

پیش بینی کارشناسان اقتصادی در جهان این است که بی ثباتی اقتصاد در جهان در سال آینده ادامه خواهد داشت و اتفاق مهمی که در ۲۰۲۱ می‌افتد این است که روند بهبود اقتصاد آغاز خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ دی ۹۹

نشریه انگلیسی اکونومیست در شماره اخیر خود نوشت، میراث سال سخت ۲۰۲۰ در سال آینده ادامه خواهد داشت و تورم قیمت محصولات کشاورزی، فلزات و طلا اقتصاد ۲۰۲۱ را با چالش تازه ای روبرو می‌کند. سال ۲۰۲۰ با تمام سختی هایش رو به پایان است و مردم جهان به امید بهبودی اوضاع و شرایط اقتصادی وارد سال جدید میلادی می‌شوند. بنوشته اکونومیست، « با توزیع واکسن کرونا در دنیا و شروع واکسیناسیون، امید زیادی به احیای اقتصاد در سال جدید وجود دارد ولی واقعیت این است که سال ۲۰۲۱ سالی پر از بی ثباتی و عدم اطمینان است. بدون شک تا انتهای سال بعد تمامی کشورها در برابر واکسن ایمن نخواهند شد بنابراین بحران کرونا به پایان نمی رسد. از طرف دیگر اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوایی اعلام کرده است تا انتهای سال ۲۰۲۴ این صنعت به وضع قبل از کرونا باز نمی گردد. در نتیجه سال ۲۰۲۱ اقتصاد به وضع قبل از کرونا بازنخواهد گشت ولی روند احیای اقتصاد آغاز خواهد شد.» در این سال قیمت محصولات کشاورزی در دنیا رشد خواهد کرد که دلیل آن چالشهای بخش کشاورزی در روزهای کرونایی سال ۲۰۲۰ است. انتظار می‌رود قیمت فلزات هم در این سال رشد کند. افزایش قیمت فولاد و افزایش قیمت طلا در این سال پیش بینی می‌شود. دلیل افزایش قیمت طلا در سال جدید تداوم بی ثباتی در بازار است. طلا منبع حفظ ارزش دارایی‌ها است و در شرایطی که دلار روند کاهشی ارزش را تجربه خواهد کرد، انتظار می‌رود تقاضا برای طلا بیشتر شود. البته نرخ رشد قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ کمتر از سال ۲۰۲۰ خواهد بود و بعد از پایان بحران کرونا روند کاهشی قیمت از سر گرفته می‌شود. دلیل افزایش قیمت فولاد هم افزایش سرمایه گذاری دولتها در پروژه‌های زیرساختی به منظور حمایت از اقتصاد است که باعث افزایش تقاضا برای فولاد خواهد شد. تمرکز روی اقتصاد کم کربن و ساخت زیرساخت‌های متناسب با وضعیت جدید هم می‌تواند زمینه را برای رشد تقاضای فولاد در دنیا فراهم کند.

  • ۲۰۲۰ بدترین سال اقتصاد دنیا

نکته ای که باید در نظر داشت این است که سال ۲۰۲۱ میراث سال ۲۰۲۰ را به همراه خواهد داشت، میراثی تلخ از بدترین سال تاریخ اقتصاد دنیا. این میراث بحران و مشکلات ناشی از همه گیری است.

  • رشد قیمت محصولات کشاورزی در سال ۲۰۲۱

غلات اصلی ترین محصولات کشاورزی تولید کننده غذای انسان هستند به همین دلیل بررسی روند تغییرات قیمت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ قیمت غلات در بازار جهانی رشد کند که دلیل آن انتظار تغییرات جوی در کشورهای بزرگ فعال در عرصه تولید غلات در دنیا است. رابوبانک که مرکز تخصصی تامین مالی پروژه‌های کشاورزی است در گزارش اخیر خود نوشت: «بحران کرونا و تاثیر آن در کاشت محصولات کشاورزی و حتی برداشت محصول و آماده سازی زمین زمینه را برای افزایش تورم در قیمت کالاهای اساسی حوزه کشاورزی فراهم می‌کند. این تورم در قیمت غلات تا اواسط سال ۲۰۲۱ ادامه دارد و در بسیاری از کشورها می‌تواند تا انتهای سال هم مشاهده شود.» بر مبنای این گزارش تغییرات جوی و گرم شدن دمای هوای زمین که باعث خشکسالی در برخی از مناطق و باران‌های شدید در دیگر مناطق می‌شود، چالش بزرگی برای گندمکاران جهان است.

  • افزایش قیمت گندم در سال ۲۰۲۱

پیش بینی افزایش قیمت گندم در سال جدید میلادی در شرایطی مطرح شده است که ما در سال ۲۰۲۰ هم اوج گیری قیمت گندم و رسیدن آن به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ تا کنون را تجربه کردیم. البته افزایش تقاضا برای واردات گندم در دنیا به دنبال بحران کرونا و تاکید کشورها بر ضرورت داشتن حجم بیشتری از محصولات کشاورزی ضروری در انبارها برای مواقع بحرانی هم عامل دیگری بود که رشد قیمت گندم را به همراه آورد.

  • افزایش قیمت، به نفع کشاورزان است

استفان ووگل، تحلیل گر بازارهای کالایی بر این باور است که کشاورزان طی پنج سال گذشته با شرایط سختی روبرو بودند و در اغلب این سالها قیمت محصولات کشاورزی بسیار پایین بود. در سال جدید می‌توانند رشد قیمت و رشد درآمد را تجربه کنند ولی سال جدید با ریسک‌هایی هم در بازار محصولات کشاورزی همراه است. از جمله این ریسکها می‌توان به تاثیر نگرانی ناشی از ابتلا به کرونا در دنیا در سال جدید اشاره کرد. او در این مورد گفت: «با وجود اینکه واکسیناسیون در حال انجام است ولی تمامی کشورها تا انتهای سال ۲۰۲۱ واکسینه نخواهند شد و نگرانی در مورد ابتلا همچنان وجود دارد. این نگرانی می‌تواند روی راندمان تولید محصولات کشاورزی در بسیاری از کشورها تاثیر منفی بگذارد.» بر طبق این پیش بینی در سال جدید قیمت گندم، ذرت و دانه‌های سویا روند افزایشی خواهد داشت ولی تقاضا برای صادرات این محصولات بسیار زیاد است.افزایش ۱۲ درصدی قیمت برنج در سال ۲۰۲۱ یکی از مهمترین تحولات در بازار کالاهای اساسی حوزه کشاورزی است زیرا برنج اصلی ترین ماده غذایی مردم در جهان است. در این سال پیش بینی می‌شود قیمت گندم هم ۸ درصد افزایش یابد.

پاسخ دادن