تداوم حاشیه سازی‌های بانک سرمایه

بانک سرمایه در یک حاشیه سازی جدید، به‌دنبال افزایش سرمایه سنگین ۲۰۰ درصدی از محل آورده نقدی است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ دی ۹۹

سازمان بورس، نماد بانک سرمایه در بورس را برای دو روز کاری متوقف کرد تا درخواست غیر معقول بانک سرمایه را بررسی کند. کارشناسان درباره این درخواست بانک سرمایه دچار ابهام هستند.

براین اساس، “سمایه” پیرو نامه ۳ دی درخصوص پیشنهاد افزایش سرمایه اعلام کرد: بانک مرکزی به عنوان ناظر فعالیت بانک‌ها در راستای احیاء این بانک را مکلف به تهیه گزارش طرح توجیهی افزایش سرمایه از ۴۰۰ میلیارد تومان به ۱۰٫۴ هزار میلیارد تومان از محل آورده نقدی با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی کرده که بانک نسبت به تهیه طرح اقدام و به حسابرس جهت اظهار نظر ارسال کرده است. طرح با چند سناریو تهیه شده که تایید آنها منوط به اخذ مجوز از بانک مرکزی است. این افزایش سرمایه با ابهاماتی به شرح ذیل روبرو بوده که بانک تمامی تلاش را جهت رفع ابهامات، پیگیری و دریافت مجوز افزایش سرمایه از مراجع نظارتی ذیربط از جمله بانک مرکزی و سازمان بورس کرده و به محض وصول نتیجه مراتب را اطلاع رسانی خواهد کرد.

۱‏- عدم خروج بانک از ماده ۱۴۱ قانون تجارت با توجه به گزارش طرح توجیهی افزایش سرمایه ارائه شده

۲‏- عدم صدور مجوز جهت افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم و صرف سهام برای شرکت‌های مندرج در بازار پایه توسط سازمان بورس

۳‏- لزوم معرفی شخص حقوقی معتبر به عنوان متعهد پذیره نویسی افزایش سرمایه بانک (متعهد پذیره نویس مکلف است در هنگام پذیره نویسی سهام جدید، مبلغی که باید پرداخت شود را به حساب کارگزاری واریز کند.)

۴‏- عدم شمولیت تبصره ۲ ماده ۱۴۳ قانون مالیات‌های مستقیم به علت عدم پذیرش این بانک در بورس تهران و فرابورس
بانک سرمایه پیش تر نیز بخاطر اختلاس های متعدد ، از بانک های پر حاشیه کشور بود که مدیر عامل و اعضای هیات مدیره آن محاکمه شدند.

پاسخ دادن