تدوین دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به زودی نهایی می‌شود

به گفته رئیس سازمان شیلات ایران تدوین دستورالعمل استاندارد صید از آب‌های عمیق جنوب کشور در حال انجام است که پس از نهایی شدن و تصویب این دستورالعمل، صید فانوس ماهیان از سر گرفته خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سازمان شیلات ایران، «سید حسین حسینی» از خروج ۴۰ فروند شناور صید صنعتی فانوس ماهیان به کشورهای دیگر جهت انجام فعالیت‌های صیادی خبر داد و افزود: این امر به معنای خروج سرمایه از کشور است که امیدواریم با عزم ملی برای اجرایی شدن دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به حفظ سرمایه در صنعت شیلات کمک کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که هم اکنون حدود دو سال است که صید صنعتی فانوس ماهیان در آب‌های عمان تعطیل اعلام شده است، بیان داشت: قصد داریم با بازنگری در نحوه صحیح مدیریت صید از جمله ایجاد روش‌های صید استاندارد بر برداشت از ذخایر آب‌های عمیق دریای عمان متمرکز شویم.  برآوردهای صورت گرفته توسط مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی، ذخایر فانوس ماهیان دریای عمان را بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن اعلام کرده است.

حسینی گفت: برنامه سازمان شیلات ایران، برداشت حداقل ۱۰۰ هزار تن از این ذخایر با اعمال مدیریت صحیح از آب‌های دریای عمان است که البته این میزان برداشت می‌تواند با توجه به انجام گشت‌های تحقیقاتی سال به سال افزایش یابد. امیدواریم با رعایت ملاحظات زیست محیطی و در نظر گرفتن مشکلات اجتماعی ناشی از تعطیلی صید فانوس ماهیان در منطقه جنوب کشور بتوانیم با جذب سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران کاملاً ایرانی نسبت به صید این‌گونه ماهیان به طور مجدد اقدام کنیم. در راستای تحقق این امر پروژه تدوین دستورالعمل استاندارد صید از آب‌های عمیق در حال انجام است که بلافاصله پس از نهایی شدن و تصویب این دستورالعمل، صید فانوس ماهیان ازسرگرفته خواهد شد.

وی با اشاره به این که در گذشته ۹۰ فروند شناور صید صنعتی فانوس ماهیان به صید در آب‌های عمیق دریای عمان اشتغال داشتند، اظهار داشت: از این تعداد شناور، هم اکنون ۵۰ فروند در اسکله‌های جنوبی کشور پهلو گرفته‌اند و ۴۰ فروند مابقی جهت صید در آب‌های عمیق به کشورهای دیگر رفته‌اند. در خصوص وضعیت بیکاری صیادان فانوس ماهیان نیز در حال حاضر بخش اعظمی از این صیادان بیکار هستند، اما امیدوارم با تدابیر در حال انجام مشکلات صیادان نیز با دریاروی مجدد به زودی برطرف شود.

رئیس سازمان شیلات با تاکید بر اینکه شناورهای چینی دیگر در دریای جنوب اقدام به صید فانوس ماهی نمی‌کنند، عنوان کرد: برنامه‌ای داریم که صید این ماهی‌ها توسط کشتی‌ها و شناورهای کاملاً ایرانی انجام شود که در آن از نیروها و خدمه‌های ایرانی استفاده خواهد شد. برداشت ماهی از قسمت‌های عمیق دریا از لحاظ علمی درست و منطقی است، این بار با اصلاح مدیریت و ناوگان‌های مناسب ایرانی و حتی خدمه‌های ایرانی که سیستم‌های پیشرفته در سطح بین‌المللی استفاده خواهیم کرد.

پاسخ دادن