ترامپ، دیوانه ای در قفس

احمد خادم المله  – مدیر مسئول – دعوت مجازی ترامپ از هواداران خود برای تجمع مقابل کنگره، حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، کشته شدن چند نفر از جمله یک پلیس محافظ شاختمان و یک زن و پیدا شدن اسلحه و بمب‌های متعدد در داخل ساختمان کنگره که توسط هواداران ترامپ به این ساختمان برده شده بود، دستگیری بیش از ۴۰۰ آشوبگر و …. رویداد بیسابقه ای بود که توسط یک رئیس جمهور آمریکا بوقوع پیوست.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ دی ۹۹

تاکنون سابقه نداشته است رئیس جمهور آمریکا که مدعی دمکراسی در جهان است، اینگونه از عده ای اوباش مسلح درخواست تجمع آشوبگرانه کند. اکثر نخبگان آمریکا و شخصیت های جهانی حتی سران حزب جمهوریخواه هوادار ترامپ، دعوت به آشوب از سوی رئیس جمهور را بر خلاف قانون اساسی و روح دمکراسی در این کشور خواندند و خواستار پایان سریعتر ریاست جمهوری ترامپ و خروج وی از کاخ سفید شدند. کنگره و دولت در صدد برآمده اند حتی ۱۲ روز باقیمانده به ریاست جمهوری ترامپ را هم تحمل نکنند و برکناری و استیضاح ترامپ را در دستور کار قرار دادند و شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، فیس بوک و توئیتر نیز حساب کاربری ترامپ را مسدود کردند که وی نتواند دست به اقدام آشوبگرانه دیگری بزند.

مجموعه این حوادث نشان داد، آنچه سران کشورهای مختلف جهان درباره عدم تعادل روانی ترامپ می‌گفتند درست است و پس از آشوب‌های اخیر، نخبگان آمریکا نیز به این حقیقت اعتراف کردند که ترامپ رئیس نه تنها تعادل روانی و رفتاری ندارد بلکه باید سریعتر کنترل شود تا بیش از این کشور خود و جهان را به آشوب نکشد. مردم آمریکا به این حقیقت پی بردند که وقتی رئیس جمهور آمریکا به کشور خودش رحم نمی کند، با دنیای مقابل چگونه عمل می‌کند! اکنون که نخبگان آمریکا به ناتوانی‌های ترامپ پی برده اند، الان که قصد برکناری وی را دارند با مشکل مواجه اند لذا تمام تلاش خود را صرف آن کرده اند که سریعتر وی را مهار و برکنار کنند و اداره امور کشور را به بایدن واگذار نمایند تا ترامپ نتواند بیش از این در جهان آبروریزی کند. تحلیلگران معتقدند ترامپ در ۴ سال گذشته نه تنها به اعتبار بین المللی آمریکا در سطح جهان آسیب زده بلکه در درون نیز آمریکا را در سطوح مختلف شکننده تر کرده است.

آشوب‌های روز چهارشنبه در واشنگتن را میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تماشا کردند و به حال آمریکا افسوس خوردند که چطور ترامپ با تفکر آشوبگرانه طی ۴ سال گذشته آمریکا را به ویرانه تبدیل کرده است. بسیاری از مردم آفریقا و آسیا فراخوان ترامپ را به استهزاء گرفته و تمسخر کردند . اکثر رهبران جهان ، این رویدادد را روز ننگ آمریکا و پایان دمکراسی به مدل آمریکایی دانستند . اکنون افکار عمومی جهان به متحدان ترامپ می‌اندیشد و آنان را نیز مثل ترامپ دیوانگانی می‌داند که در سال‌های گذشته وی را حمایت روانی و مالی کردند. نخبگان آمریکا اکنون که با سرشکستگی مواجه شده اند به این می‌اندیشند که دوستان و متحدان ترامپ نیز باید تحت کنترل باشند تا بیش از این آمریکا را به مخاطره نیاندازند. نمونه تفکر ترامپیسم در برخی رهبران منطقه از جمله نتانیاهو ، بن سلمان و برخی سران کشورهای عربی که جملگی از دوستان و همراهان ترامپ بودند نیز وجود دارد. اگر حمایت و نوکری عواملی نظیر بن سلمان و نتانیاهو نبود قطعا ترامپ تا این مرحله پیش نمی رفت که کاری کند که همه جهان آمریکا را به تمسخر بگیرند. امروز نه تنها ترامپ بعنوان یک مجرم جنایی باید تحت تعقیب قرار بگیرد بلکه متحدان وی نیز باید تحت کنترل باشند. تا جهان در آرامش قرار بگیرد.

پاسخ دادن