ترامپ از سختگیری تحریم نفت ایران کوتاه آمد

تحلیلگران شرکت خدمات مالی «کومرتس‌بانک»، مستقر در آلمان روز دوشنبه گفته‌اند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از سخت‌گیری‌های اولیه برای تحریم نفت ایران کوتاه آمده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ مهر ۹۷

«یونایتدپرس اینترنشنال» به نقل از تحلیلگران کومرتس‌بانک نوشت: «به نظر می‌رسد آمریکا مواضع سخت‌گیرانه علیه خریداران نفت ایران را کنار گذاشته است. اینطور به نظر می‌رسد که مشتری‌های نفتی ایران باید وقت بیشتری داشته باشند تا بتوانند محموله‌های نفتی ایران را جایگزین کنند.»

از زمان امضای فرمان اجرای بازگشت دوباره تحریمهای هسته ای علیه ایران در اردیبهشت ماه، قیمت نفت در بازارهای همواره سیر صعودی داشته است.

نبود نفت ایران در بازارهای جهانی می‌تواند قیمت جهانی نفت و همچنین قیمت بنزین در آمریکا را تا زمستان، ۳۰ درصد افزایش دهد. و قیمت بنزین در آمریکا برای هر گالن را به ۴ دلار برساند.

کیلداف در این زمینه می گوید که بشکه های نفت ایران چیزی است که ما در حال از دست دادن هستیم و این واقعا آسیب زننده است. این تغییر ایجاد می کند و واقعا نگران کننده است.

این تحلیلگر انرژی همچنین تاکید کرد که اگر بازار، نفت ایران را از دست بدهد قیمت نفت خام تگزاس و برنت به قیمتی بین ۸۵ تا ۹۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

براساس این گزارش، کیلداف می گوید که همزمانی تحریمهای نفتی ایران با رشد اقتصادی در آمریکا و افزایش تقاضای بنزین باعث می شود که وال استریت با سناریوی سختی مواجه شود که طی سالهای اخیر آن را تجربه نکرده است.

زنگنه افزایش قیمت نفت را «بهترین گواه» برای این نکته خواند که «بازار با کمبود روبه‌روست و به درستی نگران کمبود شدید نفت است».

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز جمعه ۱۳ مهرماه اعلام کرده بود که این کشور به همراه دیگر کشورهای تولیدکننده نفت کاهش صادرات نفت ایران و حتی «دو برابر آن» را جبران کرده‌اند.

زنگنه سخنان ولیعهد عربستان سعودی مبنی بر جبران تولید نفت ایران را «گزافه گویی» خواند و گفت که نه این کشور و نه هیچ کشور دیگری توان تولید این میزان نفت را «ندارد».

دو روز پیش از این سخنان خبرگزاری رویترز از توافق «خصوصی» عربستان و روسیه در جریان اجلاس اول مهر ماه کمیته نظارتی اوپک در الجزایر برای افزایش دوباره تولید نفت خبر داده بود.

طبق این گزارش، انتشار برخی گزارش‌ها در روز دوشنبه مبنی بر اینکه دولت آمریکا قصد صدور معافیت‌های تحریمی برای مشتری‌های نفتی ایران دارد باعث شد قیمت نفت خام بیش از ۵۰ سنت کاهش داشته باشد.

هم اکنون قیمت بنزین در آمریکا در هر گالن به ۳ دلار رسیده است.

با کوتاه آمدن ترامپ در زمینه سختگیری تحریم نفتی ایران در آستانه انتخابات آمریکا،قیمت نفت برنت ۲ دلار کاهش یافت و در آستانه ۸۳ دلاری قرار گرفت.

هم اینک هند و جین و ترکیه  حاضرند خطر مجازات‌های آمریکا به خاطر معامله با ایران را تقبل کنند.

*تحلیل افسانه صدیقی

پاسخ دادن