ترامپ با ایران آشنا می‌شود!

ترامپ با ایران آشنا می‌شود!
سرمقاله روزنامه اقتصادبرتر

احمد خادم المله-مدیر مسئول -پنجشنبه گذشته سپاه پاسداران از سرنگون کردن یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم فضایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه کوه مبارک استان هرمزگان خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ تیر ۹۸

این پهپاد که مجهز به مدرن ترین سیستم‌های جاسوسی است با هدف آتش پدافند یکپارچه هوایی ایران سرنگون شد.

ساقط شدن این پهپاد جاسوسی، آمریکا و متحدانش در منطقه خلیج فارس را در شوک سنگینی فرو برد و شواهد آن بقدری ملموس بود که واشنگتن نتوانست ساقط شدن آن را کتمان کند و پس از وقفه‎ای کوتاه ضمن تائید آن تنها مدعی شد که این پهپاد در محدوده آسمان بین‏المللی پرواز می‌کرده است. انتشار ساقط کردن پهپاد مدرن آمریکایی توسط ایران در عرض چند ساعت در صدر اخبار بین‏ المللی قرار گرفت که بازتاب آن همچنان ادامه دارد.

تحلیل‏گران نظامی از شکار این پهپاد به‌عنوان اقتدار نظامی ایران، توانمندی فناورانه نیروهای مسلح و جدیت ایران در دفاع از حریم مرزهای خود یاد کردند و آن را شکستی نظامی در کنار شکست سیاسی هفته قبل ترامپ که با رد پیام وی توسط رهبری انجام شد خواندند. ترامپ در دو شکست سیاسی و نظامی اخیر از ایران بتدریج متوجه می‌شود که ایران چگونه کشوری است و کم کم به توصیه‌های پیشنیان خود پی می‌برد که وی را از برخورد با ایران بر حذر می‌داشتند و به وی متذکر می‌شدند که ایران کشور پیچیده و توانمندی است که به سادگی نمی‏توان با آن مواجه شد. ترامپ در کمپین تبلیغاتی خود در انتخابات ریاست جمهوری مدعی بود، دولت اوباما باید با ایران برخورد شدیدتری می‌کرد و مسامحه اوباما با ایران باعث شده، ایران قدرت بیشتری در منطقه پیدا کند اما از همان زمان مشاوران کاخ سفید، به ترامپ توصیه می‌کردند با ایران درگیر نشود زیرا ایران کشوری نیست که بتوان به سادگی قدرت آن را در منطقه نادیده گرفت. اما ترامپ این روزها با ویژگی‌های منحصر بفرد خصوصا توانمندی‌های نظامی ایران بیشتر آشنا شده است. علاوه بر این موضوعات، پهپاد پیشرفته و گرانقیمت آمریکایی نه تنها نتوانست ماموریت جاسوسی خود از ایران را انجام دهد بلکه تکه‌هایی از این پهپاد در اختیار نیروهای مسلح ایران قرار گرفت و فرصت جدیدی را در اختیار فناوران ایرانی جهت مطالعه تجهیزات این پهپاد قرار داد.

همانگونه که در مورد قبلی، نیروهای مسلح ایران توانسته بودند یک فروند پهپاد آمریکایی را سالم به زمین بنشانند و از روی آن مدل ایرانی پهپاد را بسازند. احتمالا پهپاد پیشرفته جدید نیز به مهندسان ایرانی برای دریافت تکنولوژی جدید در تولید پهپاد کمک خواهد کرد. صرفنظر از اهمیت این اقدام پدافند هوایی کشور در دفاع از حریم سرزمینی ایران، ساقط کردن پهپاد آمریکایی از چند بعد دیگر حائز اهمیت است و برای آمریکا و متحدانش حامل چند پیام بود. نخست اینکه ایران در دفاع سرزمینی هیچ ملاحظه‎ای ندارد و از نظر مرزداران ایران تعدی به مرزها توسط هر که باشد قاطعانه پاسخ داده خواهد شد و با هرگونه تجاوزی به حریم کشورش به شدت برخورد می‌کند. دوم اینکه استراتژی دفاعی ایران در مقابل آمریکا و متحدانش، مقاومت است، مقاومت نه از نوع انفعال بلکه استراتژی ایران مقاومت از نوع آفندی و تهاجمی است. ایران برای تامین امنیت مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد. ضمن اینکه اشراف اطلاعاتی و پدافندی کامل ایران بر حریم مرزهای خود در حوزه خلیج فارس و دریای عمان باعث شده ایران تمامی تحولات منطقه را به خوبی رصد کرده و تحت کنترل داشته باشد. مقاومت از نوع آفندی آن در سایر حوزه‌ها از جمله حوزه داخل کشور و سیاست خارجی نیز صادق است که یک مدل آن را ترامپ در ماجرای انتقال پیام خود از سوی آبه نخست وزیر ژاپن شاهد بود، در ابعاد داخلی نیز تقریبا تمامی نقشه‌های آمریکا برای فشار اقتصادی و ایجاد بی ثباتی در درون نیز به شکست انجامیده است.

پیام اصلی این تحولات برای ترامپ و متحدانش این است که به توصیه‌های گذشتگان خود گوش کنند و مسیر نزدیک شدن به ایران را تغییر دهند. ایران در شرایط فشار و زور با هیچ کشوری در جهان مذاکره و تعامل نخواهد کرد. لذا توصیه نویسنده به هیات حاکمه آمریکا این است که به ترامپ توصیه کنند به تعهدات قبلی آمریکا در برجام بازگردد، تحریم‌ها را لغو کند، دست از توطئه علیه ایران بردارد، لحن خود با ایران را مودبانه کند شاید، در پاسخ درخواست‌های خود تغییری را احساس کند. 

پاسخ دادن