ترامپ با وتو کنگره را مات کرد

اقتصادبرتر

 رئیس جمهوری ایالات متحده، مصوبه کنگره آمریکا برای لغو فرمان وضعیت اضطراری ملی در مرزهای جنوبی کشور را وتو کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، این نخستین بار است که ترامپ از حق خود در وتو یک مصوبه کنگره استفاده می‌کند.

سنای آمریکا که هم اکنون جمهوری‌خواهان در آن اکثریت دارند، روز گذشته طرح پایان دادن به وضعیت اضطراری در مرزهای جنوبی کشوررا با ۵۹ رای موافق در مقابل ۴۱ رای مخالف تصویب کرد.

دونالد ترامپ ۲۶ بهمن به دلیل آنچه که «یک بحران انسانی و امنیت» در مرزهای جنوبی می‌نامد، اعلام «وضعیت اضطراری ملی» کرد. اما دموکرات‌ها بلافاصله اعلام کردند با این فرمان رئیس جمهوری آمریکا مقابله خواهند کرد.

با توجه به«وتوی» این مصوبه کنگره توسط دونالد ترامپ، اکنون تنها رای دو سوم اعضای سنای یعنی رای ۶۷ نماینده می‌تواند «وتوی» رئیس جمهوری را بی‌اثر کنند.

رویترز می‌گوید، با توجه به این که جمهوری‌خواهان ۵۳ کرسی را در سنا در اختیار دارند و تنها ۱۲ نفر از آنها به دموکرات‌ها پیوسته‌اند، به نظر می‌رسد مخالفان فرمان «وضعیت اضطراری» نتوانند آرا لازم را در سنا به دست بیاورند.

دونالد ترامپ پیشتر گفته بود که آمریکا با هجوم باندهای تبهکار و قاچاقچیان مواد مخدر و نیز سیل مهاجران غیرقانونی مواجه است که این امر ساخت دیوار مرزی در جنوب کشور را به یک ضرورت تبدیل می‌سازد.

وی ابتدا خواستار بودجه‌ای برابر با ۵.۷ میلیارد دلار برای ساخت این دیوار شده بود اما دموکرات‌ها آن را رد کردند، امری که به تعطیلی ۳۵ روزه بخشی از ادارات فدرال ایالات متحده منجر شد. و در نهایت نیز رئیس جمهوری آمریکا را واداشت که اعلام «وضعیت اضطراری ملی» کند.

پاسخ دادن