ترامپ بخاطر حفظ دارایی اش باید رئیس جمهور شود!

ترامپ بخواهد مالیات واقعی دارایی هایش را بپردازد خسارت سنگینی را متحمل خواهد شد لذا باید به هرقیمتی شده در انتخابات پیروز شود تا بتواند دارایی هایش را حفظ کند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۲مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، وضعیت دارایی‌های ترامپ بدلایل مختلف روبه افول است، بگونه ای که ترامپ برای حفظ آنها حتما باید رئیس جمهور شود. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی سوابق مالیاتی و تاریخچه مفصلی از مشاغل تجاری رئیس جمهور آمریکا ارائه کرده است که نشان می‌دهد، پرونده مالیاتی دارایی‌های ترامپ وخیم است و ممیز‌های مالیاتی با تمرکز بر تخلفات مالیاتی ترامپ با جدیت در حال بررسی آنها هستند. اگر ترامپ محکوم به عدم پرداخت مالیات در گذشته شود و بخواهد مالیات واقعی دارایی هایش را اکنون بپردازد خسارت سنگینی را متحمل خواهد شد. ترامپ از سرمایه گذاری در هتل‌های بین المللی در کشورهای مختلف از جمله باکو، استانبول و مسکو و برج‌هایی که در آمریکا به نام وی به ثبت رسیده میلیون‌ها دلار کسب کرده و طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ از طریق مشاغل مختلف به سرمایه عظیمی دست یافته است که البته پس از به شهرت رسیدن در دوران ریاست جمهوری اش سواستفاده‌های مالی بیشتری هم داشته است.

اظهارات مالیاتی ترامپ نشانگر کسب سودهای تاجری است که با توجه به صدها میلیون دلار فرار مالیاتی توانسته است علی رغم زیان‌های مزمن به جبران آنها بپردازد. اگر ترامپ مجبور به پرداخت خسارت‌های ناشی از فرار مالیاتی سال‌های گذشته باشد رقم سرسام آوری خواهد شد. از جمله سود آوری‌های کلان ترامپ، سرمایه گذاری وی در شرکت‌های تحت مدیریت دیگران بوده است گرچه وی هیچ نقش رسمی در فعالیت آن مشاغل نداشته و صرفا از نفوذ ریاست جمهوری اش برای سود آوری استفاده کرده است. درآمد خالص کل ترامپ، بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ برابر با ۱۷۸٫۷میلیون دلار بوده است. علی رغم سالانه ده‌ها میلیون دلار سود برخی شرکت‌های شخصی ترامپ، اما در نهایت، سودآوری مشاغل شخصی او نسبت به بقیه زیان ده بوده است. اظهارنامه مالیاتی ترامپ و صدها تجارت وی نشانگر وخیم بودن اوضاع کسب و کارهای اوست، اما در واقع امپراتوری ترامپ تصویر میلیاردر خودساخته ای است که از طریق بازیگری ساخته شده است. آمار درآمدهای وی نشان می‌دهد، او در زندگی واقعی چندان موفق نبوده بلکه بازیگری در شوهای تلویزیونی باعث موفقیت وی در زندگی واقعی شده است.

• ثروت سازی ترامپ
ثروت اندوزی ترامپ از حضور در فیلم شاگرد و ساخت برنامه‌های تلویزیونی آغاز شد و این برنامه‌ها محبوبیتی برای وی به وجود آورد و در انتها به ریاست جمهوری ختم شد. ترامپ در اظهارنامه‌های مالیاتی خود به منظور مخفی نگه داشتن سود هایش، سال‌ها از پرداخت مالیات واقعی فرار کرده است. مجوزهایی که وی از رانت ریاست جمهوری برای همکاری با سازندگان هتل و برج در آذربایجان، ترکیه تا هاوایی و منهتن دریافت کرده است، ثروت وی را بشدت افزایش داده است بدون اینکه برای آنها مالیات بپردازد. پرونده مالیاتی ترامپ نشان می‌دهد مجوز وی برای معامله در استانبول با درآمد اعلام شده حداقل ۱۳ میلیون دلار، سودآوری بیشتری داشته است. وی فقط در سال اول ریاست جمهوری ۷۵۰ دلار مالیات قطعی را نپرداخته است و پس از مدت کوتاهی بدهی به سازمان امور مالیاتی، با ادعای ضرر در مشاغل تحت مالکیت و اداره خود، توانست به فرار مالیاتی خود رسمیت بخشد.

• تبدیل زیان‌های ترامپ به سود آوری
با اضافه شدن استراحتگاه‌های گلف در آمریکا و اروپا و همچنین هتلی در اداره پست قدیمی واشنگتن، ترامپ توانست خسارات سالانه خود را که باعث از بین رفتن بسیاری از درآمدهای مشمول مالیات خود بود را مطالبه کند. این خسارات بسیار واقعی است. اما این بار سازمان امور مالیاتی تصمیم گرفت دارایی‌های واقعی ترامپ را با جدیت بررسی کند و این بررسی ها بعد از ۱۰ سال هنوز تکمیل نشده است.

• علائم خطر پیش رو ترامپ
ترامپ بسیاری از سهام خود را فروخته است، سازمان امور مالیاتی وی را تحت ممیزی قرار داده و به زودی سررسید پرداخت وام‌های بانکی عظیمی که وی در دوران ریاست جمهوری اخذ کرده به زودی فرا می رسد و مشکلات رئیس جمهور را چند برابر خواهد کرد. با نزدیک شدن به یکی از مهمترین انتخابات تاریخ آمریکا، نظرسنجی ها نشان می دهد اظهارات مالیاتی رئیس جمهور آمریکا که زیرذره بین سازمان مالیاتی کشور است حاکی از آن است که ترامپ با وجود این بدهی‌های هنگفت قادر نخواهد بود از پس هزینه های کمپین های تبلیغاتی خود برآید. از آنجا که بسیاری از شرکت‌های ترامپ همچنان زیان می‌کنند، رییس جمهور آمریکا بیش از ۳۰۰ میلیون دلار وام دارد که شخصاً مسئولیت آن را به عهده گرفته و قرار است ظرف چهار سال آینده آن را پرداخت کند. وی در سال‌های اخیر صدها میلیون دلار سهام را منحل کرد و ممکن است با توجه به افشای مالی عمومی خود، کمتر از یک میلیون دلار در کارنامه خود داشته باشد. بیماری همه گیر کرونا صنعت گردشگری و تفریح را فلج کرده است و بخش عمده ای از دارایی‌های ترامپ که به این دو صنعت وابسته است، کاملا زیان ده شده اند. پس ترامپ باید به هرقیمتی شده در انتخابات پیروز شود تا بتواند دارایی هایش را حفظ کند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن